Kendi Film Bloğunuzu Başlatmak İçin 7 İpucu

Bir film blogu başlatmak hayal edebileceğinizden çok daha kolaydır. Web siteleri oluşturma konusunda sıfır deneyiminiz olsa bile, bu kılavuz sizi adım adım süreç boyunca yönlendirecektir, böylece ilk resmi film bloğunuzu oluşturabilir büyütebilir ve para kazanabilirsiniz.

Ama önce, bir film bloguna başlamanın harika bir fikir olmasının nedenlerinden bazılarına bir göz atalım:

Filmlerinizi Gözden Geçirin: Filmleri incelemek, birçok film severin bunun için para ödenmese bile yapacağı bir şeydir. Kendi blogunuzla, sevdiğiniz (ve nefret ettiğiniz) tüm filmleri gözden geçirebilir ve bunu yaparak iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Sesinizi Duyurun: İnsanların bir film blogu başlatmak istemelerinin en yaygın nedenlerinden biri, film sevgisi içindir. Film yapma blogunuz size sinema dünyasında ilginizi çeken çeşitli şeyler hakkında konuşabileceğiniz bir platform sağlayacaktır.

Oyuncular ve Yönetmenlerle Tanışın: Bir film bloguna başladığınızda, ısrarcı kalırsanız, kendilerini size sunan tonlarca fırsat olacaktır. Örneğin, stüdyo basın davetiye listesine girebilir ve hayran olduğunuz aktörler ve yönetmenlerle tanışabilirsiniz.

Film Hatıralarını Alın: Bir film blogu başlatmanın getirdiği bir başka yarar da, film hatıralarına erişebilmenizdir.

Bunlar, bir film bloguna başlamanın bu kadar harika bir fikir olmasının birçok nedeninden sadece birkaçı. Ve şimdi, blogunuzu oluşturmaya başlayabileceğiniz eğlenceli 7 ipucunu sizlerle paylaşalım.

  1. Film Blogunuzun Odağına Karar Verin

Başarınızı sağlamak için, film blogunuza bir amaçla başlamanız gerekir. Ve böylece, ilk adımınız yeni blogunuzun odağına veya yönüne karar vermektir. Bu şekilde başınız dertte değil demektir.

Bu, birçok blogcu tarafından göz ardı edilen bir şeydir ve birçoğunun nihayetinde başarısız olmasının ana nedenlerinden biridir.

  1. Film Nişinizi Seçin

Bir sonraki adımınız film yapma nişinizi seçmektir. Nişiniz, en bilgili olduğunuz pazarın bir köşesidir. Kendinizi konuyla ilgili bir otorite veya uzman olarak kurabileceğiniz yerdir.

Çok geniş olan "filmler" veya çok dar olan "1975'teki filmler" gibi bir nişe odaklanan genel bir blog oluşturmayın.

Bunun yerine, film blogunuz için tatlı noktayı bulmak istersiniz, burada fark edilmeniz imkansız olacak kadar geniş değildir veya büyüme için çok az yeriniz kalacak kadar dardır.

  1. Bir Niş Seçmek Neden Önemlidir?

Sadece bir dar niş seçerek, meşgul takipçilerden oluşan bir kitle biriktirebilmenizi daha olası hale getirirsiniz. Filmle ilgili her şey hakkında blog yazarsanız, yeni blogunuz için bir kitle oluşturmanızı zorlaştıracaktır.

Ayrıca, bir niş seçmek, o niş içinde bir uzman veya otorite olarak görülme olasılığınızı artırmaya yardımcı olur.

  1. Bloglama Platformunuzu Seçin

Bloglamaya başlamadan önce, bir blog platformuna sahip olmanız gerekir. Bu, blogunuzun çevrimiçi olarak kullanılabilir olmasını sağlayacak yazılımdır.

Hem ücretsiz hem de ücretli olarak seçim yapabileceğiniz birçok platform var, ancak Blogger, Wix ve Squarespace gibi ücretsiz blog platformlarından uzak durmanızı öneririm.

Yeni film blogunuza para yatırımı yapmadan başlamak cazip gelse de, aşağıda bu eylem planından kaçınmanızın bazı nedenleri bulunmaktadır.

  1. Alan Adınıza Karar Verin

Alan adınız, yeni film blogunuz olarak adlandıracağınız addır. Örneğin, blogunuza Garip Korku Filmleri adını verirseniz, alan adınız WeirdHorrorMovies.com veya WeirdHorrorMovies.net vb. Olacaktır. Kısacası, alan adı blogunuzun çevrimiçi adresi olarak hizmet edecektir.

Kısa, benzersiz, akılda kalıcı ve akılda kalıcı bir isim seçmeniz gerekir. Bu şekilde, blog takipçilerinizin blogunuza geri dönmek istediklerinde adı tarayıcılarına yazmalarını kolay ve rahat hale getirirsiniz.

  1. Temel Sayfalar ve Logo Oluşturun

Bu adım, blogunuzun temel sayfalarını oluşturmayı içerir. Bunlar, kitlenizle güven oluşturmanıza yardımcı olacak ana sayfalardır ve bu nedenle içeriği iyi bir şekilde oluşturduğunuzdan emin olmak için zaman ayırmak önemlidir.

  1. Bloglamaya Başlayın

Film blogunuz için hedeflenmiş bir kitle oluşturmak için düzenli olarak yeni içerik yayınlamanız gerekir. Bir kitle olmadan, blogunuzu para kazanmak bir yana, başarılı bir hale getiremezsiniz. İçerik, film inceleme endüstrisinde "profesyonel" olmanıza yardımcı olmada da büyük rol oynayacaktır.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap