Google ADS Reklam Danışmanlığı Süreci Nasıl İşlemektedir?

Çağımızın yeni gözdesi dijital pazarlama stratejileriyle işler biraz değişmiş olsa da reklamlar günümüzün hala en etkili tanıtım araçlarından biridir. Tabii internetin devrim yaratmasıyla geleneksel TV reklamları, afişler ve gazete köşelerinin yerini gün geçtikçe online reklamlar almaktadır. Peki günümüzün devlerinden Google'ın sunduğu Google AdWords nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse Google AdWords, Google tarafından sunulan reklam servisidir ve Google aracılığıyla çeşitli web sitelerine reklam verilmesine olanak sağlar. Günümüzdeki mevcut kullanıcı kitlesi göz önünde bulundurulduğunda Google AdWords hizmeti geniş kitlelere ulaşmak için oldukça etkili bir araçtır ve sürekli güncellenen stratejilerle son trendleri ve yenilikleri yakalayarak potansiyel kitlenize doğrudan hitap etmenizi sağlar.

Ancak elbette reklamcılık başlı başına dev bir sektör olduğundan web içerik üreticisi veya bir marka sahibi olarak tüm sorumluluklarınız arasında aynı zamanda reklam sürecini kendi başınıza idare etmeye çalışmak zorlayıcı olabilir. Özellikle de geniş kitlelere doğru şekilde hitap eden bir reklam kampanyası yaratmak ve bunu sürdürmek fazlasıyla zaman alıcı ve stratejik bir iştir. Eğer bu noktada omuzlarınızdaki yükü azaltmak ve profesyonellerle çalışarak hedeflenen sonucu en kısa sürede elde etmek isterseniz Google Ads danışmanlık hizmetleri sunan bir ajansla çalışmak muhteşem bir seçenektir.

Gelin Google AdWords danışmanlığı nedir ve nasıl işleyen bir süreçtir hep birlikte inceleyelim.

Google Ads Danışmanlık Sürecine Giriş: Temel Adımlar

Pekâlâ, Google AdWords nedir sorusunu cevapladığımıza göre biraz da Google AdWords danışmanlığı sürecindeki temel adımları inceleyelim. Google AdWords danışmanlığı, alanında uzman kişiler tarafından size sağlanan reklam kampanyası oluşturma, yürütme ve gerektiği yerde güncelleme hizmetini kapsar. Uzman AdWords danışmanı web sitenizi inceleyip hedeflerinizi göz önünde bulundurarak misyonunuz ve vizyonunuz doğrultusunda sizin için en doğru reklam kampanyasını oluşturur. Google AdWords, kullanıcılara farklı amaçlar için tasarlanmış çeşitli reklam türleri sunar. Her bir reklam türünün tasarlama, yürütme ve optimizasyon süreci birbirinden farklıdır. AdWords uzmanı, sizin için en doğru stratejiyi belirleyerek hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırır. 

Reklamlar, internetteki her şey gibi dinamiktir ve belirli aralıklarla optimizasyon gerektirir. Bu nedenle bir uzmanla çalışmak reklam sürecinin her aşamasının doğru yürütüldüğünden emin olmanızı sağlar. İlk bakışta reklam danışmanlığı almak ya da reklama bütçe ayırmak gereğinden fazla pahalıya mal oluyormuş gibi görünebilir. Ancak sitenizin veya markanızın daha geniş kitlelerce tanınabilmesi için reklam göz ardı edilemeyecek bir adımdır. Ayrıca reklam danışmanlığı almak bütçenizi etkin kullanmanızı sağladığından esasen kaynakların bilinçli tüketilmesi ve diğer bir deyişle para tasarrufu demektir.

Hedef Kitle Analizi ve Anahtar Kelime Araştırması

Google Ads üzerinden hedef kitlenize etkin bir şekilde ulaşabilmek için en kilit noktalardan biri topluluğunuzu tanıyarak doğru anahtar kelimeleri seçmek ve stratejik olarak kullanmaktır. Bu nedenle hedef kitle analizi ve anahtar kelime araştırması Google Ads danışmanlığı sürecinde en çok dikkat edilen temel noktaların başında gelir. 

Örneğin web siteniz üzerinden bir ürün satıyorsanız ne sattığınız kadar kime sattığınız da önemlidir. Basit bir şekilde örneklendirmek gerekirse ajanda ve kırtasiye malzemeleri satan bir kuruluş olduğunuzu düşünelim. Temelde aynı şeyi pazarlıyor olsanız da bu ürünleri okul öğrencilerine mi yoksa iş insanlarına mı satmayı hedeflediğinize göre reklam stratejiniz belli başlı farklılıklar gösterir. Bu nedenle hedef kitle analizi yapmak son derece mühimdir. Ancak bir AdWords uzmanı ile çalıştığınızda endişelenmenizi gerektirecek hiçbir şey yoktur. Tamamen bu konuda yoğunlaştıkları için hedefiniz ve vizyonunuz doğrultusunda hitap etmek istediğiniz kitleyi detaylıca analiz edip kitlenize ulaşmanız için doğru anahtar kelimelerle reklam kampanyanızı yürütürler. Anahtar kelimeleri, hedeflediğiniz topluluğu sitenize yönlendirecek olan ipuçları ve tabelalar gibi düşünebilirsiniz. Bu sebeple doğru anahtar kelime seçimi ve kullanımı, reklam kampanyanızın nihai sonucunu ciddi ölçüde etkiler. 

Reklam Kampanyalarının Oluşturulması ve Yönetimi

Hedef kitle analizi ve anahtar kelime araştırmasından sonra sıradaki adım, Google'ın sağladığı reklam türleri arasından sizin kampanyanıza en uygun türü bulmaktır. Bu noktada işler biraz değişir ve bütçeniz de kararınızı belirleyici rol oynayabilir. Çünkü örneğin metin reklamları hem daha kolay hem daha hesaplıyken video ya da uygulama tanıtım reklamları daha maliyetli olabilir. Ancak bu aşamada reklam kampanyanızla hedef kitlenizde nasıl bir tepki uyandırmayı amaçladığınız da önemlidir. Amacınıza ve hedef kitlenize göre metin, resim, video, uygulama tanıtım veya ürün alışveriş reklamı seçeneğini seçerek kampanya oluşturabilirsiniz. Bunun dışında duyarlı ve yalnızca telefon araması üreterek çalışan reklam kampanyası seçenekleri de mevcuttur.

Olası bir gereksiz yatırımdan ya da para israfından kaçınmak için reklam kampanyanızı oluştururken en mantıklısı bir Google AdWords danışmanı ile çalışmaktır. Reklam uzmanları, hedef kitlenizi analiz ettikten sonra nokta atışı tespitlerle kullanmanız gereken anahtar kelimeleri ve kampanya türünü kolaylıkla belirler. Bu sayede reklam kampanyanız olabilecek en başarılı şekilde üretilir ve verimli bir biçimde yürütülür.

Eğer reklam fiyatları konusunda bir bilginiz yoksa ya da bütçenizle ilgili endişeleriniz varsa Dopinger Google Ads danışmanlığı servisi hakkında bilgi almak için yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak ücretsiz teklif alabilirsiniz. Bir AdWords ajansı ile çalışmak reklam kampanyanızın başarısı ve performansını doğrudan etkilediği gibi olabilecek en verimli biçimde bütçe optimizasyonu ve kaynak tasarrufu da sağlar.

Performans İzleme ve Optimizasyon Stratejileri

AdWords danışmanlığı almanın bir diğer artısı kampanya yürütme sürecinde devreye girer. Reklam kampanyanızı oluşturur oluşturmaz ilgili Google AdWords ajansı ile ilişiğinizi kesmek mantıklı bir seçenek değildir. Bir reklam kampanyasını oluşturmak kadar yürütmek ve performansını izlemek de profesyonellik gerektiren bir iştir. Bazen reklam kampanyaları beklenen performansın altında kalabilir veya bazı noktalarda ufak tefek strateji değişiklikleri ya da güncellemeler gerekebilir. Profesyonel bir gözün yardımı olmadan bunları saptamak ve optimize etmek zordur. 

Reklam kampanyanızı oluşturduğunuzda Google Ads, hesabınızın ne kadar iyi bir performans gösterebileceğine dair bir optimizasyon puanı verir. Bu puanı analiz ederek önerilen düzenlemeleri başarılı bir şekilde gerçekleştirmek, bir Google AdWords uzmanı ile çalıştığınız takdirde çok daha kolay ve sürdürülebilirdir. 

AdWords uzmanları sizin bazen çok zor ya da hiç fark edemeyeceğiniz noktaları görerek reklam kampanyası yürütme ve optimizasyon sürecini profesyonel olarak yönetirler. Bu nedenle kampanyanızın performansının takibi için de aldığınız Google Ads danışmanlığı hizmetiyle yola devam etmek mantıklı ve etkin bir stratejidir. 

Google Ads Raporlama ve Başarı Analizi

Elbette bir başarılı bir reklam kampanyasının olmazsa olmaz adımı, reklamın performansını ve hedef kitleniz üstündeki başarısını ölçmektir. Esasen başarınızı ve performansınızı ölçen verileri ve analizleri toplamak hiç de zor değildir. Google AdWords hizmeti bu metrikleri her kampanya için toplar ve kullanıcılara sunar. Ancak esas mesele, size sunulan bu raporları ve analizi başarılı bir şekilde yorumlamak ve gerekli aksiyonları almaktır. 

Aslında bir Google Ads danışmanlık hizmeti almanın en önemli nedenlerinden biri de rapor ve başarı analizlerini doğru yorumlayabilmektir. Başarı analizinizde en önemsiz ve küçük görünen bir nokta bile daha başarılı bir kampanya süreci yönetebilmeniz, mevcut kampanyanızı optimize edebilmeniz ve hedef kitlenize daha etkili hitap etmeniz için ipuçları barındırır. Bu ipuçlarınızı değerlendirmek için Dopinger gibi güvenilir ve detaylı Google Ads danışmanlığı sunan servislerle çalışabilir ve siteniz için değerli bir yatırım yaparken aynı zamanda web sitenizin organik trafiğini on katına çıkarabilirsiniz!

Google ADS danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bu linke tıklayabilirsiniz; https://www.dopinger.com/tr/google-ads-danismanligi/ 

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap