Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Tab Tuşu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Tab tuşu bazen sekme tuşu olarak da adlandırılır. Mekanik daktilo günlerinde zaten klavyenin bir parçasıydı. Başlangıçta, bir tuş tablo oluşturmayı kolaylaştırdı ve tek bir düğmeye basarak sütunları değiştirmenize izin verdi. Modern bilgisayar klavyeleri size çok daha fazla işlev sunsa bile bunların çoğu kullanılmaktadır.

Buna rağmen tab tuşunun işlevi bugün hala Microsoft Word ve Microsoft Excel gibi ofis programlarında aktif olarak kullanılmaktadır. Bu tuşa bazı fonksiyonlar atanmıştır ve bu fonksiyonları kullanabilmek için çalıştırılmış olan programın fonksiyonlarını en iyi şekilde bilmek gerekir.

Tab tuşu nedir?

Klavyede yer alan Tab tuşu (sekme tuşu), imleci bir sonraki sekme durağına ilerletmek için kullanılır. Tab kelimesi, verileri bir tablo veya tablo biçiminde düzenlemek anlamına gelen "tabulate" kelimesinden türemiştir. Bir kişi daktiloda bir tablo yazmak istediğinde, boşluk tuşu ve geri al tuşunun çok fazla zaman alıcı ve tekrarlayan kullanımı vardır.

Bu kullanımı basitleştirmek için mekanizmaya sayfa boyunca her pozisyon için hareketli bir kol durdurucu içeren yatay bir çubuk yerleştirildi. Başlangıçta bunlar elle ayarlandı ancak daha sonra tab tuşu ve tab temizleme tuşları eklendi.

Tab tuşuna basıldığında taşıyıcı bir sonraki sekme durağına ilerledi. Bunlar, üzerinde çalışılan tablonun, dolayısıyla sekmenin belirli sütun konumlarına karşılık gelecek şekilde ayarlandı. Tab mekanizması, her paragrafın ilk satırına tek tip girinti koymanın hızlı ve tutarlı bir yolu olarak da kullanıldı.

Klavyede tab tuşu nerededir? Tab tuşunu klavyenin sol tarafında, Caps Lock tuşunun hemen üstünde ve Q tuşunun solunda bulabilirsiniz. Tab tuşu genelde zıt yönlerde giden üst üste bir çizgiyi gösteren iki ok içerir. Bazı klavyelerde ise bu tuşa yalnızca bir okla veya doğrudan Tab kelimesiyle yer vermektedirler.

Tab tuşu ne işe yarar?

Tab tuşu çok çeşitli işlevlere sahiptir. Bu tuşa basarak yapabileceğiniz komutlar, fare imlecinin bastığınızda nerede olduğuna ve o anda hangi programın etkin olduğuna bağlıdır. Tab tuşu ne yarar diye merak ediyorsanız bunun için aşağıda yer alan işlevleri inceleyebilirsiniz.

  • Metin düzenleme programları: Microsoft Word gibi programlarda, tab tuşuna basmak imleci sağa sabit bir mesafeye hareket ettirir. Bu, daktilolardaki tab tuşunun orijinal işleviyle aynı şeydir. İmleç bir kelimenin önündeyse kelimeyi bir sekme mesafesi kadar sağa itersiniz. Bununla birlikte sayfanın sol tarafındaki kenar boşluğunu artırmak, metni sütunlar halinde düzenlemek ve metin bloklarını bölmek için kullanışlıdır.
  • Web tarayıcıları: Tab tuşu, form alanları ve gezinme öğeleri arasında geçiş yapmanı sağlar. Bir web sitesinde, sekme tuşuna basarak seçilebilir öğeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Tipik olarak bu adınız ve adresiniz gibi formlardaki giriş alanlarını ve web sitelerindeki bağlantılar ve düğmeler gibi diğer gezinme türlerini içerir. Bir web sitesinde tab tuşuna basarsanız, imleç otomatik olarak bir sonraki bağlantıya geçecektir.
  • Windows işletim sisteminde: Windows işletim sisteminde ALT + TAB yaptığınız zaman o anda açık olan tüm pencere ve programların mini bir genel görünümünü görüntüleyebilirsiniz. ALT tuşunu basılı tutup istediğiniz pencere vurgulanana kadar sekme tuşunu gerektiği kadar kullanın. Her iki tuşu da bırakın ve seçtiğiniz yeni etkin pencerede normalde yaptığınız gibi çalışmaya devam edebilirsiniz.
  • Komut sistemlerinde: İşletim sistemlerinin komut satırı programında sekme tuşu ile verilen komutları otomatik olarak tamamlayabilirsiniz. Örneğin, Windows komut isteminde bu, farklı bir dizine daha hızlı geçiş yapmak için iyi bir yol olabilir. Bunun için hangi komutu kullanmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Eğer cd prog yazıp tab tuşuna basıp ardından enter tuşuna basarsanız komut istemi sizi doğrudan Program Files klasörüne götürür.

Görüldüğü gibi tab tuşunun kullanım şekli ve durumu o anda aktif olarak kullanılan programa, yazılıma veya işletim sistemine göre değişiklik gösterebilmektedir. Tab tuşunun daktilo günlerinden bu yana kullanılan önemli bir tuş olduğunu unutmamalısınız. Özellikle metin düzenleme programlarını daha verimli kullanabilmek için tab tuşundan faydalanmayı düşünmelisiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap