LoL Counter: Şampiyon Counter Seçimi

League of Legends counter özel verilere dayanarak oluşturulmuş bir tür profesyonel şampiyon seçimidir. Oyundaki en büyük avantajı elde edebilmek, koridora hükmedebilmek ve rakip takımı egale etmek için yapmanız gereken en önemli şey bir counter seçim gerçekleştirmektir. Yukarıda yer alan listeden ilgili şampiyonu seçerek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

League of Legends counter nedir?

Counter seçim yapmak, League of Legends gibi MOBA oyunlarında çok etkili bir evrensel kavramdır. Her oyuncu klasik LoL counter seçimlerini gerçekleştirerek rakibi karşısında avantaj elde edebilir. Ancak gerçek şu ki koridoru kazanmıyorsanız muhtemelen oyunu da kazanamazsınız.

Dolayısıyla kendinizi herhangi bir şampiyonla yüzleşmeye hazır hale getirmek için aşağıda yer alan bağlantıları kullanmanız gerekir. Her şampiyon için özel olarak bir counter sayfası oluşturulmuştur. Yapmanız gereken counter seçime ve aynı zamanda çeşitli ipuçlarına göz atmaktır.

Counter seçim yapmak ne anlama gelir?

League of Legends counter, LoL counter veya daha basit haliyle şampiyon counter seçimi basit bir stratejiyi ifade eder. Bu basit strateji, kazanan bir oyuncuyu kaybeden bir oyuncudan ayıran en önemli şeydir. Rakibinize karşı doğru şampiyonları kullanmak size ve takımınıza oyunda büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Elbette her şey şampiyon seçimiyle ilgili değildir. Eşya yapıları, rakiplerinize karşı zirveye çıkmada büyük bir rol oynar. Dolayısıyla hem doğru counter seçimi yapmanız yani en iyi şampiyonu seçmeniz hem de doğru eşyaları seçmeniz gerekmektedir.

LoL counter konusunda size sunduğumuz bilgiler oldukça nettir. Herhangi bir şampiyonun counter sayfasına gittiğiniz zaman bir tablo ile karşılaşırsınız. Bu tabloda ilgili şampiyon karşısında en güçlü şampiyonu en solda olacak şekilde görürsünüz. Böylece mevcut yamaya uygun olarak en doğru counter seçimi yapmış olursunuz.

Rollere göre şampiyon counter seçimi nedir?

League of Legends dünyasında counter seçim yapmak istiyorsan öncelikle rollere hakim olman gerekir. Standart bir oyuncu olman durumunda üst koridor, orman, orta koridor, alt koridor ve destek şeklinde beş farklı rolün olduğunu bilmen gerekmektedir. Her bir rol için counter seçim yaklaşımı farklılık gösterir.

Üst koridor counter seçimi nasıldır?

Oyunun belki en sıkıcı bölgelerinden birisidir. Koridorda yer alan oyuncular birbirleriyle hasar takasında bulunurlar ve takım arkadaşları olan orman şampiyonlarından destek beklerler. Üst koridorda bir counter seçim yaptığında oyunun son evresine daha etkili bir şekilde geçiş yapmayı göze almışsın demektir.

Orman counter seçimi nasıldır?

Orman veya jungle, adını nasıl adlandırırsan adlandır. Bu bölgede counter seçim yaptığında rakip kampları korkusuzca işgal etme şansı elde edersin. Çünkü rakiple karşılaştığın zaman 1v1 mücadelelerde ona üstünlük sağlarsın. Böylece global olarak tüm haritada daha fazla baskı uygulamış olursun.

Orta koridor counter seçimi nasıldır?

Orta koridor counter seçimin en önemli olduğu alanlardan birisidir. Çünkü burada counter seçim yaparak haritada dolaşma, görevleri yerine getirme, dip bölgelere totem veya ward koyabilme gibi fırsatlar elde edersin. Güçlü bir counter seçimle orta evreden son evreye muazzam bir geçiş elde edeceğini unutmaman gerekir.

Alt koridor counter seçimi nasıldır?

Alt koridorda CS (minyon skoru) elde etmek son derece önemlidir. Bu yüzden oyunun en önemli görevlerinden birisine yelken açacağını unutmamalısınız. Doğru bir counter seçim yaparak 2v2 mücadelelerde üstünlük kurabilirsin. Çünkü rakip takıma karşı avantaj elde etmenin tek yolu counter seçim yapmaktır.

Destek counter seçimi nasıldır?

Her ne kadar arka planda kalan bir görev olsa bile destek rolünü küçümsememek gerekir. Destek oyuncuları oyunda yer alan hemen hemen her şampiyona karşı counter seçim gerçekleştirebilirler. Koridor aşamasına yönelik bir counter seçim ile alt koridordaki takım arkadaşının güçlenmesini sağlarsın.

Şampiyon counter seçimleri nelerdir?

Farklı şampiyon counter türleri vardır. Bunlardan bazıları tekli dereceli oyunlarda bazıları ise takım mücadelelerinde çok daha etkilidir. Güvenli ve güçlü şampiyon counter seçimleri genellikle karşı koyması o kadar kolay olmayan şampiyonlar olma eğilimindedir. Bu da onları koridor için ideal seçim haline getirmektedir.

Güvenli counter seçim nedir?

Bazı şampiyonlar karşısında counter seçim yapmak çok basittir. Bazılarına karşı ise counter seçim yapmak gerçekten zordur. Güvenli counter seçim, counter seçim yapması zor şampiyonları içerir. Bu durumda koridorda en azından kafa kafaya bir mücadele söz konusu olacaktır. Aynı zamanda bu şampiyonlar kör seçim (blind pick) için uygundurlar.

Güçlü counter seçim nedir?

Bazı şampiyonlar karşısında counter seçim yapmanın basit olduğunu söylemiştir. Bu tür şampiyonlar karşısında counter seçim gerçekleştirdiğin zaman koridor aşamasında mükemmel bir avantaj elde etmiş olursun. Bu seni otomatik olarak kartopu (snowball) etkisine sokacaktır. Dolayısıyla oyunu taşımak ve oyunu kazanmak çok daha kolay olacaktır.