Akali CT (Counter): Akali Güçlü Rakipleri (S11)

Sezon 11 için en iyi Akali CT (Akali counter) seçeneğini mi arıyorsun? Aşağıda yer alan şampiyonlar sana bu konuda yardımcı olacaktır. Unutma, her yeni yama ile birlikte aşağıdaki veriler de güncellenir. Dolayısıyla dilediğin zaman Akali karşısında güçlü olan şampiyonları burada bulabilirsin.

[widget-5]

Yukarıda yer alan veriler hangi şampiyonun Akali karşısında daha güçlü olduğunu gösterir. Yüzde ne kadar düşükse o şampiyon Akali karşısında o kadar etkili demektir. Ayrıca eğer istersen Türkçe olarak Akali counter bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsin.

Akali counter kısa ipuçları

 • W yeteneğini kullandığı zaman bulutun içindeyken saldırınca, yetenek kullanınca veya gerçek görüş sağlayan bir yetenek isabet ettiğinde ortaya çıkar.
 • W aynı zamanda belir bir süreliğine sahip olabileceği maksimum enerji seviyesini yükseltir.
 • E yeteneği W yeteneğinin içinde kullanılıp işaret bırakılabilir ve sonradan ona geri dönülebilir.
 • E yeteneğinin ilk hamlesi belirli oranda hasar verirken, hasarın büyük bir kısmı ikinci hamleden sonra ortaya çıkar.
 • R yeteneğinin ilk kullanımı bir hedef gerektirirken ikinci kullanımı herhangi bir hedef gerektirmez.
 • Koridor aşamasında pek çok şampiyonu kaynaksız (mana, enerji vb.) bırakabilir.
 • Oldukça yüksek anlık hasar potansiyeli olduğu unutulmamalıdır.
 • Q ve pasif yeteneği sayesinde güçlü bir 2. ve 3. seviye geçirir.
 • 6. seviyede R yeteneğini açarak bir şampiyonu tamamen ortadan kaldırabilir.
 • W, E ve R yeteneği sayesinde pek çok şampiyonu hamlesiz bırakabilir.
 • Oynaması zor ve yetenek gerektiren bir şampiyon olduğundan yeteneklerinin tam zamanında kullanılması önemlidir.
 • Q yeteneği minyon temizleme konusunda tek yeteneğidir ama bu yetenek aynı zamanda hasar takası yeteneğidir.
 • W yeteneğinin bekleme süresi oldukça fazladır. Bir kere boşa kullanılınca onu cezalandırabilirsin.
 • R yeteneğinin bekleme süresi oldukça fazladır. Bu yetenek olmadan gücü epey bir azalmış olacaktır.

Akali counter taktikleri

Akali oyunun hemen başında Q yeteneği sayesinde ciddi bir güce kavuşur. Çünkü bu yetenek ile pasif yeteneğin etkileşimi çok ciddi hasarlar almana neden olabilir. Her ne zaman minyon temizlemeye çalışırsan bu yeteneğe maruz kalabileceğini aklından çıkarmamalısın.

Akali'nin sürdürülebilirlik için yetenek kitinde herhangi bir beceri yoktur. Aynı zamanda onun temel nitelikleri diğer şampiyonlara göre biraz düşük kalır. Bu dezavantajlarını en iyi şekilde kullanmaya çalışmalı ve hasar takaslarından avantajlı çıkmalısın.

Akali'nin W yeteneği hasar takası ve hayatta kalma becerisi açısından son derece önemlidir. Ancak bu yeteneğin bekleme süresi oldukça fazladır. Bir şekilde boşa kullandırtmayı başarırsan iyi bir başarmış olursun. Bu yetenek bekleme süresindeyken hasar takasına girmeyi düşünebilirsin.

Akali counter stratejisi

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Akali birçok takım savaşında arka taraftaki taşıyıcılara ulaşmaya çalışacaktır. W yeteneğini etkili bir biçimde kullandığı sürece bunu yapabilecektir. Akali bir mücadeleye giriştiği zaman geri kaçmalı ve W yeteneğinin süresinin bitmesini beklemelisin.

W yeteneği olmadığı zaman Akali savunmasız kalacaktır. Ancak hareketlilik konusunda hala birçok imkanının olduğunu unutmamalısın. Bu nedenle mücadelelerde doğru pozisyon almak çok önemlidir. Mesafeyi korumayı başarırsan sana ulaşma şansını engellemiş olursun.

Akali'nin minyon temizleme becerisi oldukça düşüktür. Bununla birlikte kulelerin altında farm yapma konusunda yetenekli olduğu söylenemez. Onu kule altına hapsetmeye çalışmalı veya minyon dalgasını dondurarak zorda kalmasını sağlamalısın.

Akali'nin potansiyeli

Akali özellikle Hextech Silahkılıç eşyasını bitirdikten sonra bir canavara dönüşür. Bu eşya ona can yenileme, yetenek gücü ve saldırı gücü kazandırır. Bir anlamda Akali'de eksik olan her şey bu yetenekle geri gelmiş olur.

Akali dayanıksız şampiyonlara karşı güçlü dalış hamleleri yapabilme şansına sahiptir. 6. seviye olduktan sonra bu hamleleri görmek çok şaşırtıcı olmamalıdır. Yüksek hareketlilik ve hasar potansiyeli sayesinde Akali istediğini almadan geri gitmeyecektir.

Akali minyon dalgası temizleme konusunda Q yeteneğine bağımlı bir şampiyondur. Bu yeteneği hem minyonu hem de seni hedefleyerek kullanmaya çalışacaktır. Bu sayede pasif yeteneğini aktif hale getirip bir sonraki saldırıda ekstra hasar vermeyi başarabilecektir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap

Array ( ) 1