Tim Cook, Apple'ın Başını Derde Soktu

Apple'ın CEO'su Tim Cook, Mali İşler Müdürü (CFO) Luca Maestri ile birlikte hissedarları kasıtlı olarak yanıltmaktan dolayı suçlanıyor.

Tim Cook, geçtiğimiz yıllarda yatırımcılarla yaptığı görüşmelerden birinde Apple'ın bazı gelişmekte olan ülkelerde satışlarının düştüğünü fakat Çin'de müşterilerin iPhone'a yönelik taleplerinde azalma beklemediğini söylediği için Apple'ın başını büyük derde soktu.

Tim Cook'un söylediğinin aksine bu açıklamalardan iki ay sonra şirket, Çin'de beklenenden çok daha az iPhone satmasından dolayı gelir tahminlerini küçültmek durumunda kaldı. Bu durumla bağlantılı olarak o dönemin mali durum raporunda Apple hisseleri ciddi bir düşüş yaşamıştı. İngiltere'de Norfolk İlçe Meclisi ise, Tim Cook'un sarf ettiği bu sözleri yargıya taşıyarak Apple'a çok daha büyük bir dert açmış oldu.

Yargıya taşınan duruma göre Norfolk İlçe Meclisi, Tim Cook'un Apple'ın Çin'deki iPhone satışlarının düştüğünü bilmesi gerektiğini ve bildiğini ifade ederek, bu düşüsü kasıtlı olarak gizlemekle suçladı.

Aynı meclis, davanın "toplu dava" statüsüne taşınması için Kaliforniya'da bir üst mahkemeye başvurdu. Kaliforniya Kuzey Bölgesi Mahkemesi Yargıcı Yvonne Gonzalez-Rogers, Norfolk İlçe Meclisi’nin başvurusunu etmesiyle beraber Apple, davayı yasal yollarla engellemeye çalıştı fakat işe yaramadı.

Yaşanılan bu durumdan dolayı Apple'ın CEO'su Tim Cook'un ifadeye çağırılması da bekleniyor.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap