[Çözüm] Windows Belirtilen Aygıta, Yola veya Dosyaya Erişemedi Hatası

Bir dosyayı açmaya veya bir programı başlatmaya çalıştığınızda "Windows belirtilen aygıta, yola veya dosyaya erişemedi" hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu hataya bir çözüm arıyorsanız burada yer alan 4 adımı takip edebilirsiniz.

"Windows belirtilen aygıta, yola veya dosyaya erişemedi. Öğeye erişmek için gereken izniniz olmayabilir" hatasıyla mı karşılaştınız? Hata mesajını aldığınızda dosyaya veya programa erişemezsiniz. Bunun arkasındaki nedeni ve bunu nasıl düzelteceğinizi biliyor musunuz?

Genel olarak, Windows'un belirtilen aygıta erişememesine neden olan çeşitli nedenler vardır:

 • Virüsten korunma yazılımı dosyaları engelliyor olabilir.
 • Windows'un kendisi dosyaları engelliyor olabilir.
 • Dosya bozulmuş, gizlenmiş veya antivirüs tarafından silinmiş olabilir.
 • Programın kısayolu bozulmuş olabilir.
 • Yönetici olmadığınız bir öğeye erişim izniniz olmayabilir.

Elbette, bazı başka nedenler de Windows'un belirtilen aygıt yoluna veya dosyaya erişememesi sorununa yol açabilir. Bu arada en önemli kısım bu sorunun nasıl çözüleceğidir. Bu nedenle, lütfen okumaya devam edin ve aşağıdaki adımları sırasıyla denemeye çalışın.

Çözüm 1: Antivirüs Yazılımını Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın

Windows'un belirtilen dosyaya erişememesi sorunu antivirüs programından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, sorunu çözmek için geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Antivirüs programınızı devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Windows tuşuna ve R tuşuna aynı anda basıp. Karşınıza Çalıştır ekranı çıkacaktır. Bu ekrana msconfig yazın ve ardından Tamam tuşuna basın.
 2. Sistem Yapılandırması penceresi açıkken Başlatma sekmesine gidin ve Görev Yöneticisi'ni Aç bağlantısına tıklayın.
 3. Karşınıza çıkan Görev Yöneticisi penceresinde antivirüs programını bulun, onu seçin ve sağ alt köşede yer alan Devre Dışı Bırak butonuna tıklayın.

Şimdi, Windows'un belirtilen yola erişememesi sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için programı veya dosyayı tekrar açabilirsiniz. Sorunu çözdüğünüzde, virüsten koruma programını mümkün olan en kısa sürede yeniden etkinleştirmeyi unutmamalısınız.

Çözüm 2: Dosyanın veya Klasörün İzinlerini Kontrol Edin

Bu bölüm öğeye erişmek için uygun izinlere sahip olmadığınız zaman sorunu çözmek için ikinci yöntemi içerecektir. Bu sorunu çözmek için, dosya veya klasörün izinlerini kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda ayrıntılı bir biçimde anlatılmıştır.

 1. Açmak istediğiniz dosyaya gidin ve sağ tuş tıklayın. Ardından çıkan menüden Özellikler kısmına giriş yapın.
 2. Güvenlik kısmına gidin, Grup veya kullanıcı adı kısmında SYSTEM seçili olacak şekilde Düzenle seçeneğine tıklayın.
 3. SYSTEM için izinler penceresinde istediğiniz yetkiyi vermek için İzin Ver alanındaki yerlere tik atmalısınız.

Lütfen tüm kutuların içinde bir onay işaretinin nasıl göründüğüne dikkat edin. Eğer tüm her şey tikli bir şekilde gri olarak görünüyorsa, bu izinlerin etkinleştirildiği anlamına gelir. Bu durumda, bu çözüm sizin için işe yaramaz ve bir sonraki yönteme geçmeniz gerekir.

Çözüm 3: Dosya Engellemesini Kaldırın

Windows belirtilen aygıt yoluna erişemiyor veya dosya Windows tarafından engellenirse "Windows belirtilen aygıta, yola veya dosyaya erişemedi. Öğeye erişmek için gereken izniniz olmayabilir" hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için dosyanın engelini kaldırmayı deneyebilirsiniz.

 1. Açmak istediğiniz dosyaya sağ tuş tıklayın ve Özellikler kısmına girin.
 2. Açılan pencerede Genel kısmına gelin. Alt kısımda yer Güvenlik alanında şöyle bir ibareyle karşılaşırsınız: "Bu dosya başka bir bilgisayardan geldi ve bu bilgisayarın korunmasına yardımcı olmak için engellenmiş olabilir."
 3. Bu yazının hemen sağında Engellemeyi Kaldır seçeneğine tik atın ve ardından Tamam diyerek pencereyi kapatın.

Şimdi, Windows'un belirtilen yola erişemediği sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Çözüm 4: Dosyanın Konumunu Kontrol Edin

Bir dosyaya harici bir sabit sürücüdeki bir kısayol veya artık bilgisayarınıza bağlı olmayan bir ağ konumu üzerinden erişmeye çalışıyorsanız, Windows belirtilen aygıt yoluna veya dosyaya erişemeyebilir. Bu durumda aşağıdaki kontrol adımlarına göz atabilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızdaki açmak istediğiniz dosyaya sağ tuş tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin.
 2. Açılan pencerede Kısayol kısmına gidin ve Hedef yolunun var olup olmadığını kontrol edin.

"Windows belirtilen aygıta, yola veya dosyaya erişemedi. Öğeye erişmek için gereken izniniz olmayabilir" hatasını burada yer alan 4 farklı adımla çözüme kavuşturabilirsiniz. Sorunu çözdüyseniz hangi adımı kullandığınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap