Doğru Bir SEO Çalışması Mümkün! Ama Nasıl?

İngilizce bir kelime olan SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Search Engine Optimization ifadesi SEO olarak kısaltılmıştır. Arama motoru çerçevesinde sayfaları optimize ederek SERP (arama motoru sonuç sayfaları) üzerinde web sitesinin en üst sıralarda yer alması ile ilgili yardımcı olan bir yazılımdır. Web sayfası ile alakalı tüm teknikleri ve analiz düzenlemelerini yaparak trafik sıkışıklığında sitenin yükselmesine yardımcı olur. Bu sayede web sitesi içerisinde verilen bilgi ve tanıtım yazılarıyla birlikte ürünler arama motoru optimizasyonunda en iyi duruma getirilerek rakiplerinizin bir adım önüne geçmeniz sağlanır. Böylece web sitesi için yapılan çalışmalar sayesinde sitenizin ilk sayfada yer alma hedefinize ulaşmada her zaman daha yakın olacağınız anlamına gelir.

SEO Nasıl Yapılır?

Google arama motorunda görünürlüğünüzü araştırmanız gerekir. Bunun içinde bir web sitenizin analiz çalışmasını yaparak sitenizi daha etkin hale getirebilirsiniz. Google ve diğer arama motorlarında hangi sıralarda yer aldığınızı, hangi anahtar kelimeler ile ön plana çıktığınıza detaylı bir şekilde bakabilirsiniz. Bu noktada diğer rakip firmaların meta açıklama kısmında kullandığı anahtar kelime ve URL bağlantılarının neler olduğunun analizini yapmanız gerekir.

SEO analizi ile arama motorundaki durumunuza bakılarak sitenizin arama motoruna uygun olup olmadığı tespit edilir. Arama motoru analizini yapanlar, arama motoru sonuçlarının nasıl yapılacağı konusunda da bilgi donanımına sahiptir.

SEO çalışması, web siteleri için görünürlüğü, trafiği ve dönüşümleri artırmak üzere tasarlanmış hem sayfa içi hem sayfa dışı teknikleri içerir. Sayfa içi teknikler bir web sitesinin içeriğini ve yapısını ifade ederken, sayfa dışı teknikler diğer web siteleriyle ilişkiler kurmaya ve onlardan geri bağlantılar kazanmaya odaklanır. Örneğin; backlink denilen içerik çalışmaları site dışı çalışmalardır. İlgili sayfaya link verilmesi, bu sayfanın puanını olumlu etkiler. Ancak doğru seçilen sitelerle ve doğru içeriklerle ilerlemek gerekir. Burada yapılacak yanlış bir hamle, markanızı olumsuz etkileyebilir. 

Google SEO Hizmetinin Web Sitesine Katkısı

SEO ne demek, sorusunun cevabını biraz daha iç detayına inecek olursak; Google SEO hizmetleri, web sitelerin arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almasına katkı sağlar. Arama motorlarında yer aldığı süre boyunca rakip trafiğinde web siteyi iyi bir organik trafik haline getirir. Bu sayede olumlu geri dönüşler olur. Böylece kullanıcıdan gelen geri bildirimler sayesinde firma istediği erişim portföyüne ulaşır.

Dijital pazarlama bünyesinde yapılan doğru stratejiler ile internet ortamında güç kazanmanızı sağlar. Dijital pazarlama alanında büyük bir başarı gösterebilmek için sosyal mecraları etkin şekilde kullanan SEO uzmanı sayesinde uzun vadede planladığınız satış miktarında ve markanızda yükseliş olur.

Neden Uzman Bir SEO Danışmanı ile İlerlemelisiniz?

Bir SEO uzmanı, web sitelerinin arama motoru sonuç sayfaları (SERP) için nasıl optimize edileceğini bilen kişidir. İçerik pazarlaması, web sitesi yapısı ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli alanlarda bilgilidirler. Belirli hedefleri karşılamak için özel olarak tasarlanmış etkili stratejiler geliştirecek deneyim ve bilgiye sahiptir. Arama motoru algoritmalarının nüanslarını anlar ve işletmeniz için neyin en iyi olduğuna dair anlamlı iç görüler sağlayabilirler. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu, SEO eğitimi alan profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Deneyimli bir profesyonelle çalışmak, optimizasyonun tüm unsurlarının düzgün bir şekilde yönetilmesini sağlar. Böylece çabalarından maksimum fayda elde edersiniz. SEO fiyatları sitenin hacmine ve talep edilen pazarlama araçlarına göre farklılık gösterebilir. Profesyonel bir firma ile çalışmak ve konu hakkında detaylı bilgi alabilmek için alanında uzman Sempeak ekibi ile irtibata geçebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap