Metaverse'un İlk Resmi Tapusuna Hazır Mısınız?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu-kadastro bilgilerini sanal evrene taşımak için 3 boyutlu tapu çalışmalarına başladı.

Son dönemde adını çok sık duyar hale geldiğimiz Metaverse, her geçen gün ilgi odağı olmaya devam ediyor. Henüz pek çok kişinin daha Metaverse hakkında bilgi sahibi olmamasına rağmen, ilerleyen yıllarda bu sanal evrendeki arsaların değerleneceğini düşünerek ciddi paralar harcayıp, yatırım yapılıyor ve hatta bazı işletmeler bu sanal evrende de işletmesini var etmeye başlıyor.

Geçtiğimiz günlerde uçaklarla taranan ve alınan görüntülere göre 40.000 kilometre kare alanı olan Türkiye'nin 3 boyutlu şekli çıkartıldı. Bu şekil içerisinde pilot il olarak ise Amasya seçildi.

Amasya, oluşturulacak olan dijital şehir verilerini, gayrimenkul pazarlama, kentsel dönüşüm, şehir planlaması, gayrimenkul sigortalama, afet yönetimi, 3 boyutlu oyun sektörü gibi alanlarda teknolojik olarak çözüm üretebilmek adına kullanacak.

Bu proje çerçevesinde 3 boyutlu şehir modelleri, kadastro ve tapu bilgileri ve binaların projeleri 3 boyutlu hale getirilerek Metaverse ortamıyla birleştirilecek.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde akademisyenler ve uzmanların katılacağı bir Metaverse çalıştayı düzenlemeyi planlıyor. Bu da Metaverse'e olan ilginin giderek arttığıın gözler önüne seriyor.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap