Ping Düşürme Nasıl Yapılır?

Yoğun bir oyunun ortasında olduğunuzu hayal edin. Belki bir savaşın içerisindesiniz ve son hamlelerinizi yapmak istiyorsunuz. Belki bir spor karşılaşmasındasınız ve topu ağlara göndermek üzeresiniz. Kazanan atışı yaptığınızı düşünürsünüz ama maalesef ping dolayısıyla sonradan ıskaladığınız ortaya çıkar.

Senaryo size tanıdık geldi mi? Ping sorunu çok yaygın bir sorundur ve çözülmezse oyun keyfini yaşatması mümkün değildir. Tek yapmanız gereken bu sorunu ele almaktadır. Ping düşürme konusunda çeşitli yolları denemek ve çözüme ulaşmaya çalışmaktır. Böylece oyun keyfinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

1. İnternet bağlantınızı kontrol edin

Sorunsuz bir şekilde oyun oynayabilmek için ışık hızında internete ihtiyacınız yoktur. Ancak oyun oynayacaksanız en az 15-20 Mbps gibi değerleri gözden çıkarmanız gerekir. Ama aynı zamanda bant genişliğini de düşünmeniz gerekmektedir.

Siz veya evinizdeki diğer insanlar aynı anda başka internet tabanlı aktiviteler (film izlemek, görüntülü sohbet etmek ve internette gezinmek gibi) yapıyorlarsa bant genişliği problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Video akışı ve dosya indirme gibi etkinlikler, çok fazla veri gerektiğinden özellikle büyüktür.

Bunlar aslında oyun oynamaktan çok daha fazlasını tüketirler. Hepsini desteklemek için yeterli bant genişliğiniz yoksa bu internetinizi ve oyununuzu önemli ölçüde yavaşlatabilir. Dolayısıyla ping sorunuyla karşı karşıya kalırsınız. Burada çözüm sağlam bir internet bağlantısına ve bant genişliğine sahip olmaktan başka bir şey değildir.

2. Düşük gecikmeyi hedefleyin

Ağ gecikmesi, verilerin kaynağı ile hedefi arasında seyahat etmesinin ne kadar sürdüğünü ifade eder. Gecikme ne kadar düşükse o kadar iyidir. Yüksek gecikmeyle oyun oynuyorsanız, karakterinize ilerlemesini söylersiniz ama aslında birkaç saniye hareketsiz kalmış olacaktır.

Gecikmeye neden olan budur. En iyi kombinasyon, düşük gecikmeli yüksek hızlı internete sahip olmaktır. İyi bir gecikme 150 milisaniyenin altındaki bir ping hızıdır. 20 ms. harika olarak kabul edilir. Dolayısıyla bu dolaylardaki gecikmeleri hedef almalısınız. Gecikme ne kadar düşükse ping o kadar düşük olacaktır.

Bant genişliği gibi gecikme de geniş bant bağlantınızdan daha fazlasıyla ilgilidir. Ağ donanımınızdan uzak sunucunun konumundan, bağlantısından ve modemden etkilenir. Veri paketleri kaynağından hedefine gittiğinde bu genellikle doğrudan bir rota olmaz çünkü rota boyunca farklı noktalardan geçer. Rota ne kadar uzunsa ping o kadar fazla olabilir.

3. Modeme yakın olun

Duvarlar, zemin, mobilya ve diğer fiziksel nesneler gibi öğeler kablosuz sinyalinizin önüne geçebilirler. Bilgisayarınızı veya konsolunuzu modeminize yaklaştırarak Wi-Fi sinyalinizi geliştirin ve bağlantı hattınızı iyileştirin. Bu yaşadığınız ping sorununa bir çözüm olabilecektir.

Ping sorunu devam ederse bu durumda oyun konumunuzu değiştirmeyi deneyin. Örneğin, oyun konsolunuzu farklı bir açıyla yerleştirmeye çalışın. Böylece kablosuz diğer aygıtlardan gelen sinyal parazitini de azaltabilirsiniz. Bu, kablosuz sinyalin cihazınıza doğru daha doğrudan bir rotaya girmesine yardımcı olur.

4. Arka plan sitelerini ve programlarını kapatın

Netflix, YouTube ve indirmeler gibi bant genişliği açısından yoğun siteler ping oranınızı ve gecikmenizi ciddi şekilde etkiler. Oyun performansınızı etkileyebileceği için çalıştırdığınız her şeyi kapatmanız önemlidir. Bazen anlık olarak gelen Windows güncelleştirmeleri gibi durumlara karşı hazırlıklı olmanız daha doğru olacaktır.

Wi-Fi'ye bağladığınız cihazların sayısını azaltmayı düşünebilirsiniz. Wi-Fi'ye ne kadar çok cihaz bağlarsanız ve Wi-Fi ne kadar fazla cihaz tarafından o kadar fazla bant genişliği gerekir. Oyun oynarken cihazlarınızı uçak moduna almayı düşünebilirsiniz. Böylece varsa yaşadığınız ping problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Ethernet kablosu kullanın

Aile üyelerinizle veya ev arkadaşlarınızla bir Wi-Fi bağlantısını paylaşmanız gereken bir evde yaşıyorsanız, oyun oynarken interneti kullanmayı bırakmalarını istemek zor olabilir. Onlar evde değilken araya bir oyun sıkıştırıp ping sorunu olmadan oyun oynamaya çalışabilirsiniz.

Ancak bu konuda en etkili yöntem bir Ethernet kablosu kullanmaktır. Bir Ethernet kablosu kullandığını zaman bağlantının çok daha doğrudan gelmesini sağlamış olursunuz. Böylece yönlendiricinizin sorun olmadığı sürece yaşadığınız ping sorununu önemli ölçüde ortadan kaldırırsınız.

6. Yerel sunucuda oynayın

Oynadığınız oyundaki sunucuların varyasyonları çok önemlidir. Olabildiğince yerel olan bir sunucuda oynamanız gerekmektedir. Türkiye'de yaşadığınızı varsayarsak Türkiye sunucusu olan bir oyun varsa onu burada oynamaya çalışabilirsiniz.

Oyunu oynadığınız sunucu ülkenize ne kadar yakınsa ping düşüklüğü o kadar fazla olacaktır. İdeal ping seviyelerine yaklaşmayı düşünüyorsanız oynadığınız oyunları göz önünde bulundurmaya çalışabilirsiniz. Örneğin, CS: GO gibi ping önemli olan oyunlarda daha iyi sunucularda oynamaya çalışabilirsiniz.

7. Modemi kapatıp açın

Belirli bir süredir kapanmayan bir modemin problem yaşatma olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle arada sırada bile olsa modemi açıp kapatmak yaşanan ping sorununu gidermeye yardımcı olabilecektir. Modeminizi kapatıp açınca internet bağlantınızın yenileceğini unutmamalısınız.

Diğer taraftan her şey yolundayken bile ping almaya devam ediyorsanız yapacağınız iki şey var demektir. Öncelikle internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçip durumu kontrol etmelerini istemelisiniz. O yönde bir problem yoksa bu durumda kullandığınız modemi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Böylece yaşadığınız ping sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap