Google'dan Yılbaşına Özel Doodle: Yılbaşı 2021

Google her zaman yaptığı gibi özel günlere yönelik bir doodle hazırladı. 2022 yılının ilk gününe merhaba demek için hazırlanan doodle, Google'ın ana sayfasına yerleştirildi. Genellikle doodle tasarımlarıyla övülen Google bir anlamda kendinden beklendiği gibi yine özel bir tasarım ortaya koymuş oldu.

2021 yılını geride bırakırken 2022 yılı için yeni ve bambaşka hayaller peşinde olduğumuz bir gerçek. Özellikle yaşadığımız sıkıntılardan kurtulmak için bunu bir dönüm noktası olarak bile düşünebiliyoruz. Google tüm özel günlerde olduğu gibi 2022 yılının yılbaşına ait özel bir doodle tasarlamayı ihmal etmedi.

Google'ın 2022 Yılbaşı Doodle'ı Ana Sayfaya Eklendi

Google'ın 2022 yılbaşı için tasarladığı doodle bir parti şapkası, renkli ışıklar ve tam ortadaki "o" harfinin yerini ala 2021 yazılı bir şeker içeriyor. Doodle üzerine tıkladığınız zaman ise konfetilerin uçuştuğu bir arama sayfasına geçiş yapıyorsunuz. Bu sayfa sizi "yılbaşı" arama terimi için çeşitli sonuçlara götürüyor.

Sonuçlarda alışık olduğumuz bir manzara bizi karşılıyor. Sıfırıncı konum dediğimiz noktada yılbaşının tarihi yer alıyor. Onun hemen altında kullanıcıların soru tabanlı aramalarına yönelik hızlı cevaplar bulunuyor. Sağ taraftaki bilgi grafiğinde yılbaşına ait çeşitli görseller ve onun hemen altında yılbaşıyla ilgili çeşitli bilgiler bulunuyor.

Google Doodle Nedir?

Google Doodle, şirketin ana sayfasında yer alan ve genellikle tarihi olayları ve dünya çapındaki kutlamaları öne çıkarmak için sıklıkla kullanılan bir araçtır. Google'nın ana sayfası gün içerisinde milyarlarca kez görüntülendiği için bu alanda yapılan herhangi bir değişiklik anında fark edilebilmektedir.

Google tasarladığı doodle ögesini arama motoruna eklerken kendi logosunu tamamen devre dışı bırakmaz. Arama kutusunun hemen üstünde Google'ın logosu yer alır ve buraya doodle kullanılarak fazladan bir şey eklenir. Bazen bunlar basit eklemeler olabilirler. Bazen ise daha sanatsal bir tasarım ortaya çıkarabilirler.

Google bu eğlenceleri tasarımları aslında 1998 yılından bu yana sürdürür. İlk defa Nevada'da gerçekleştirilen Burning Man festivali için bu fikir ortaya atıldı. İlk doodle ikinci "o" harfinin arkasına Burning Man logosuna benzer bir şekil koymak kadar basit biçimde oldu.

Bu fikir zaman içerisinde gelişim gösterdi. 2000 yılında Dennis Hwang, Bastille Günü için tasarım ortaya çıkardı. Kullanıcılar bu tasarımı çok beğendiler ve Dennis Hwang projeden sorumlu kişi hale geldi. Bu tarihten itibaren ana sayfada daha fazla doodle tasarımı kullanılmaya başlandı.

Google Doodle Hangi Sıklıkta Eklenir?

İlk zamanlarda Google ana sayfasındaki doodle tasarımlarını nadiren değiştirirdi. Şimdi ise neredeyse günlük olarak bile doodle tasarımlarını değiştirebilmektedir. Doodle tasarımlarının konusu genelde dünya olaylarına bağlıdır. Arama motoru ulusal tatiller gibi çeşitli günler için özel doodle tasarımları paylaşabilmektedir.

Google doodle tasarımlarını oldukça gelişmiş düzeye ulaştırdığı için bazen bu tasarımlara mini oyunlar ve etkileşimler yerleştirilir. Genellikle ise kullanıcıları belirli bir konu hakkında aramaya yönlendirir. Böylece arama sayfasında kullanıcı ile arama motoru arasında özel bir etkileşim kurulmaktadır.

Daha Önce Yayınlanan Google Doodle'ların Listesi

Sürekli olarak arama motorunu ziyaret etmediğiniz zaman yayınlanmış olan tüm doodle tasarımlarını kaçırmış olabilirsiniz. Bu durumda geçmiş tasarımları incelemek için Google'ın Google Doodles sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Google Doodles sayfasında bölgesel olarak yayınlanmış doodle tasarımlarını dahi bulabilirsiniz.

Özel Olarak Türkiye'de Yayınlanmış Doodle Listesi
Doodle Adı Paylaşılma Tarihi
Dr. Remziye Hisar'ı Kutlama 13 Aralık 2021
Öğretmenler Günü 24 Kasım 2021
Türkiye Cumhuriyeti Bayramı 29 Ekim 2021
Azerbaycan Bağımsızlık Günü 18 Ekim 2021
Okulun İlk Günü 6 Eylül 2021
Kuzgun Acar'ın 93. Doğum Günü 28 Şubat 2021
Safiye Ali'nin 127. Doğum Günü 2 Şubat 2021

Yukarıda yer alan tablo sadece 2021 yılında Türkiye'de özel olarak yayınlanmış olan doodle tasarımlarını içerir. Daha fazlası için belirttiğimiz Google Doodles sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Tasarımlarda birbirinden farklı etkileşimli arama sonuçlarının ve mini oyunların yer aldığını fark edebilirsiniz.

Google, 2022 yılının gelişini 2021 yılına veda olarak adlandırılabilecek Yılbaşı 2021 doodle tasarımıyla kutlamış oldu. 2022 yılında daha pek çok farklı tasarımla karşılaşabiliriz. Ancak yılın son doodle tasarımı bu şekildeydi. Google arama motorunu kullanıyorsanız doodle tasarımının keyfini çıkarmanızı dileriz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap