Spotify, Yüksek Ses Kalitesi Sunacak HiFi Paketini Erteledi

Spotify yüksek ses kalitesi sunacak HiFi paketini 2021 yılının sonunda kullanılabilir hale getirecekti. Ancak bu konuda bir gecikme yaşandı. Spotify gecikmenin detaylarıyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı. Bunun yerine Spotify, HiFi özelliğinin bir gün mutlaka kullanılabilir olacağını ama şimdilik süresiz olarak ertelendiğini belirtti.

Spotify dünyanın en popüler müzik akış platformlarından biridir. Yaklaşık 1 yıl önce yüksek ses kalitesi teknolojisi HiFi özelliğinin platforma geleceğini ve bunun ayrı bir paket olarak sunulacağını açıklamıştı. HiFi özelliğinin 2021 yılının sonunda kullanıma sunulması bekleniyordu. Ancak şirket verdiği bu sözü tutamadı.

HiFi Abonelik Paketi Süresiz Olarak Ertelendi

Spotify, HiFi abonelik paketiyle ilgili resmi bir duyuru yayınlamadı. Bunun yerine resmi internet sitesinde yer alan topluluk bölümünde bir bilgi paylaşıldı. Paylaşılan bilgide HiFi özelliğini içeren abonelik paketinin kullanıma sunulmayacağına yer verildi. Bunun için tam olarak geçerli bir sayılacak bir gerekçe gösterilmedi.

Spotify yüksek kalitesi sunan HiFi teknolojisini platforma ne zaman entegre edeceğine yönelik herhangi bir bilgi paylaşmadı. Müziği kaliteli bir biçimde dinlemek isteyenler tarafından sıkı bir şekilde takip edilen HiFi teknolojisinin Spotify'dan bir süre daha uzak olacak olması platformun kullanıcıları tarafından tepkiyle karşılandı.

Spotify, HiFi teknolojisinden yararlanma fikrini bundan 5 yıl önce ortaya attı. 2017 yılında ilk kez ortaya çıkan fikir aslında CD kalitesinde müzik akışı sunmak üzerineydi. Ancak zaman içerisi bu fikir gözden kaybolmaya başladı. 2021 yılının hemen başlarında ise Spotify, HiFi özelliğini ayrı bir abonelik paketi olarak sunacağını ifade etti.

Spotify Yüksek Ses Kalitesinde Geri Kaldı

Şimdi HiFi özelliği veya yüksek kaliteli müzik akışı konusunda mevcut durumu iyi değerlendirmek gerekiyor. Apple Music şu anda 24-bit/192 kHz ALAC yüksek ses kalitesindeki müzik akış hizmetini aylık 10$ karşılığında sunuyor. Amazon Music ise ayda 8$ karşılığında 24-bit/192 kHZ FLAC müzik akış hizmeti verebiliyor.

Spotify tarafında ise belirsizlik hakimdir. OGG dosyalarını yüksek kaliteli olarak sunmaya çalışsa bile ancak 16-bit/44.1 kHz kalitesinde sunabilmesi mümkündü. Bu da söz konusu ses kalitesi için aylık 10$ veya daha fazla talep etmesi anlamına gelecekti. Ancak diğer müzik servislerine göre kalitesi daha düşük bir ses sunabilecekti.

Spotify zaten en başından beri yüksek kaliteli müzik akışı sözüyle hizmet vermeye başlamadı. Platformun en önemli özelliği kolaylık, sosyal özellikler ve daha düşük fiyata hizmet alınabilmesiydi. Bunu ücretsiz müzik akışıyla birleştirdiğiniz zaman Spotify zaman içerisinde büyük bir ivme yakalamayı başardı.

Daha yüksek kaliteli çözünürlüklü müzik dinlemek HiFi ile mümkün olsa bile bunun Spotify tarafından önemli bir öncelik olmadığının farkına varmak gerekiyor. Spotify bir şekilde ses kalitesini yükseltmek isterse bile teknik sınırlamalar nedeniyle ses kalitesi anlamında rakiplerinin gerisinde kalabilecek.

Spotify HiFi Aslında Şirket İçin Çok Önemli Değil

Spotify HiFi gibi bir abonelik hizmetinin şirket için neden gerekli olmadığını iyi anlamak gerekir. Çünkü bu abonelik paketini sunmak demek Spotify platformunun mevcut doğasına aykırı hareket etmek anlamına gelecek. Ses kalitesi konusunda detaylara indiğiniz zaman bunu çok daha rahat bir biçimde görebilirsiniz.

HiFi gerçekten çok önemli bir teknoloji olsa bile mevcut standartlar doğrultusunda bu teknolojinin sunduğu kalitede müzik dinleyebilmek pek gerçekçi değil. Apple'ın en başarılı ürünlerinden biri olan Apple AirPods bile bu teknolojiden tam olarak verim alabilecek bir donanımda değil.

Şu anda alınabilecek birinci sınıf bir mobil odaklı kulaklığa sahip olsanız bile yüksek çözünürlüklü seslerden verim alamayabilirsiniz. HiFi kağıt üzerinde önemli gibi gözükse bile ses çıkışını sağlayan donanımların yetersiz düzeyde olması normal müzik akışı ile HiFi müzik akışı arasındaki kaliteyi fark etmeniz konusunda büyük bir engeldir.

Bu nedenle Spotify için bu bir öncelik değil. Spotify'ın amacı hızlı, ucuz ve çok fazla veri tüketimi gerçekleştirilmeden kullanıcılara müzik akışı sunabilmektir. HiFi ise gerek veri akışı gerek ise donanım maliyeti açısından bu yaklaşıma terstir. Spotify HiFi beklerken aslında neye sahip olunacağını iyi anlamak gerekir.

Spotify, HiFi abonelik paketini süresiz bir şekilde erteledi. Bu olumsuz bir durum gibi gözükse bile şirket açısından pek öyle olmayabilir. Çünkü Spotify'ın temel amacı müzik akışında ses kalitesini yükseltmek değil daha geniş bir katalog sunarak bunu daha ucuza ve daha hızlı bir biçimde kullanıcıyla buluşturmaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap