İnternet Download ve Upload Hızı Kaç Mbps Olmalıdır?

İnternet kullanıcılarının arasında en çok merak edilen konulardan birisi download ve upload hızının kaç Mpbs olması gerektiğidir. Aslında bu değerin internet servis sağlayıcısına ve bölgenize göre değişiklik gösterebilmesi söz konusudur.

Buna rağmen ideal bir konumda ve ideal bir servis sağlayıcısından hizmet alan kullanıcılar download ve upload hızlarının ne kadar olması gerektiğini bilmek isterler. Bu yüzden sık sık forumlarda ve tartışma platformlarında internet download ve upload hızı kaç Mpbs olmalı şeklinde sorular sorulur.

Download kısaca indirme hızı olarak ifade edilebilir. Bu bir dosyayı ne kadar sürece indireceğinizi belirleyen temel güçtür. Upload hızı ise kısaca yükleme hızı olarak ifade edilir. Bu da belirli bir dosyayı ne kadar sürede yükleyeceğinizi belirleyen temel değerdir.

İnternet download ve upload hızının kaç Mpbs olmalı sorusunun cevabı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu husus konuma, alınan hizmet paketinin boyutuna, kullanılan kabloların kalitesine ve modemin kalitesine göre değişiklik gösterir.

Örneğin, 24 Mbps bir internet paketi kullanıyorsanız maksimum hızınızın 24 Mbps değerine çıkmasını bekleyebilirsiniz. Genel olarak altyapı elverdiği sürece kullanıcıların bu hızdan yararlanmaları sağlanır. Fakat altyapının el vermediği durumlarda 24 Mpbs değerini elde etmek hayal olabilir.

İnternet Hızına Göre İndirme Hızı Nedir?

İnternet hızınız doğrudan indirme hızınızı ifade etmez. Bunun basit bir formülü vardır ama formülle boğuşmak yerine 1 Mbps = 128 KB indirme hızına eşittir denilebilir. Bu durumda 2 Mpbs = 256 KB indirme hızı sunacaktır.

Dolayısıyla, 24 Mpbs bir internet hızınız olması durumunda 3.072 MB indirme hızınız olabilecektir. İnternet hızı ile indirme hızı arasında doğru bir orantı vardır. Burada devreye firmaların tercih ettiği adil kullanım kotası devreye girmektedir. Çünkü bu kota kullanılacak miktarı etkiler.

İnternet Yükleme ve İndirme Hızı Kaç Olmalı?

İnternet ortamında verimli bir şekilde işlem yapmak istiyorsanız elbette yüksek indirme (download) ve yükleme (upload) hızına sahip olmanız gerekir. Bağlantınızın iyi olduğundan bahsedebilmek için bağlantı kalitenizin güçlü olması gerekir.

Bugünün mevcut dünyasında videoları kesintisiz bir biçimde izlemek istiyorsanız en az 8 Mbps bir bağlantı hızınızın olması gereklidir. Bundan daha düşük olan paketlerde hız anlamında ve video kalitesi anlamında sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap