İstanbulkart İle HES Kodu Nasıl Eşleştirilir?

Korona virüs pandemisini önleme çalışmaları kapsamında geliştirilen HES Kodu uygulaması, İstanbul'da toplu taşımada da denetlenecek. HES Kodu'nu İstanbulkart'ı ile eşleştirmeyen yolcular toplu taşımaları kullanamayacak.

Sağlık Bakanlığı'nın aldığı karar ile İstanbul'da toplu taşıma kullanan yolcular 15 Ocak 2021 tarihine kadar İstanbulkartları ile HES Kodu'nu eşleştirmezlerse toplu taşıma araçlarına alınmayacak. HES Kodu eşleştirmesi ile temaslı ya da hasta olan kişilerin toplu taşımalardan uzaklaştırılması ve virüsün yayılmasının yavaşlaması amaçlanacak.

HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu, Hayat Eve Sığar uygulaması tarafından verilen koddur. HES Kodu ile hasta kişilerle teması olanlar ya da hasta olan insanlar takip edilebiliyor.

Eğer HES Kodu almayı bilmiyorsanız, HES Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır? adlı yazımızdan HES Kodu ile ilgili daha detaylı bilgilere ve nasıl alındığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İstanbulkart İle HES Kodu Eşleştirmesi Nasıl Yapılır?

İstanbulkart Mobil kullanıyorsanız uygulamaya giriş yaptığınızda otomatik olarak eşleştirme adımlarına yönlendirileceksiniz, bu yönlendirme ile kolayca eşleştirme yapabilirsiniz. Eğer mobil uygulamayı kullanmıyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

  1. https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul adresine giriş yapın.
  2. Sayfada bulunan kişisel bilgileri doldurun.
  3. HES uygulaması üzerinden ya da SMS üzerinden aldığınız HES Kodu ve telefon numaranızı ilgili bölüme yazın ve kaydedin.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap