HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

Covid-19 salgını önlemleri kapsamında mobil cihazlar üzerinden de sunulan Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması, kişilerin risk taşıyıp taşımadığını paylaşabiliyor. Bazı kurum ve kuruluşlara giriş için de HES kodu alınması ve görevliler ile paylaşılması gerekiyor.

Günümüzde artan korona virüs vakaları sebebiyle sosyal alanlarda HES kodu kontrolünde denetimler artıyor. Daha önce HES kodu almayan veya ihtiyacı olmayan kişilerinde aklına ‘’HES kodu nasıl alınır?’’ sorusu gelmeye başladı. HES kodları ile temaslı ya da test sonucu pozitif olan insanlar toplu taşıma, kurumlar gibi sosyal alanlara alınmayacak. Ayrıca etrafınızdaki insanların risk durumu hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu üç şekilde alınabilir, bunlar;

1. e-Devlet Üzerinden HES Kodu Alma

e-Devlet üzerinden Sağlık Bakanlığı’nın sayfasına girin, e-Devlet'e buradan ulaşabilirsiniz.. Listede yer alan ‘’HES Kodu Üretme ve Listeleme’’ seçeneğine tıklayın. Sayfanın sağ üst tarafında bulunan ‘’Yeni HES Kodu’’ butonuna tıklayın. Karşınıza gelen sayfadan kendi adınıza ya da 18 yaşını doldurmayan çocuğunuz adına süreli veya süresiz olarak HES kodu alabilirsiniz.

2. SMS İle HES Kodu Alma

HES yazıp aralarında boşluk olacak şekilde T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve gün sayısı olarak paylaşım süresini sırasıyla yazarak 2023’e gönderip HES kodu alma işlemini gerçekleştirebilir.

Mavi karta ya da 97,98,99 ile başlayan T.C. Kimlik Numarasına sahip olan kişiler HES kodu almak için; HES yazıp aralarında boşluk olacak şekilde T.C. Kimlik Numarası, doğum yılı ve gün sayısı olarak paylaşım süresini sırası ile yazarak 2023'e gönderip HES kodu alma işlemini gerçekleştirebilir.

T.C. Kimlik Numarası ya da Yabancı Kimlik Numarası bulunmayan kişiler pasaport bilgileri ile HES kodu alabilir. HES yazıp aralarında boşluk olacak şekilde uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı ve soyadını sırası ile yazarak 2023'e SMS olarak gönderip, HES kodu alma işlemini gerçekleştirebilir.

3. Mobil Uygulama Üzerinden HES Kodu Alma

Android ya da IOS işletim sistemine sahip cihazların market uygulamaları üzerinden ‘’Hayat Eve Sığar’’ isimli uygulamayı indirerek HES kodu alabilirsiniz ve çevrenizdeki risk seviyesi dahil birçok içeriğe ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap