Facebook Paylaşım Sistemi Değişiyor

Facebook kullanıcıların daha bilinçli paylaşım yapması adına geliştireceği yeni özelliği tanıttı. Bu konuda Twitter’ın yolunu izlemeyi tercih eden şirket, okumadan paylaşım yapılmaması adına öneriler sunacak. 

Facebook, resmi olarak duyurduğu yeni gelişme ile birlikte kullanıcıların yeni bir içerik paylaşmadan önce içeriği okumasını önereceğini açıkladı. Twitter tarafından geçtiğimiz aylarda geliştirilen bu yeni özellik, sektörde oldukça dikkat çekmiş ve kullanıcılar tarafından da faydalı bulunmuştu. Kullanıcıların alışkanlık haline getirdiği okumadan paylaşma noktasında duyarlılık yaratmayı hedefleyen yeni özellik, içerikleri okumak isteyenlere pratik bir çözüm de sunacak.

İlk adım 2019’da atılmıştı

Daha önce de benzer bir amaç için 2019'da kapsamlı bir rapor hazırlayan Facebook, dünya genelinde sahte içerik ve paylaşımlarla ilgili geliştirmeleri sürdüreceğini açıklamıştı. 2021 yılı itibariyle Facebook basın odası üzerinden yapılan açıklamada, yeni dönemin resmen başladığı belirtildi.

Kullanıcılara paylaş düğmesine tıklandıktan sonra özel bir pencerede uyarılar yayınlayacak olan Facebook, içeriğin paylaşılacağını ancak içeriklerin okumadan paylaşılmasının gerçeklerin öğrenilmesinde engel yaratacağı uyarısı yapacak. Kullanıcılara 2 farklı seçenek sunacak olan Facebook’ta, içeriği açarak okuma ya da gönderiyi paylaşmaya devam et seçenekleri üzerinden işlem yapılabilecek. Mevcut yenilik şu anda Android kullanıcılarının sadece yüzde 6’sında geçerli olacak. Bir sonraki aşamada ise Facebook'un yeni özelliği tüm kullanıcılar için kullanıma sunulacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap