K Ne Demek? Instagram'da Takipçi Kısmında K ve M Harfi nedir?

Bir arkadaşınızla sohbet ederken onun paradan bahsettiği sırada 10.000 yerine 10K kazandım yazdığını gördünüz mü? Bu aslında arkadaşınızın internet ortamında belirli kısaltmalardan haberdar olduğunu gösterir. Arkadaşınızın kullandığı K ne demek? Sayılarla birlikte kullanılan K harfinin anlamı nedir? Bunu merak ediyor olabilirsiniz.

K harfinin bu şekilde kısaltma olarak kullanılması aslında İngilizce dilinin bir getirisidir. Sayıların yanında bulunan K harfi, ilgili sayının 1.000 ile çarpılmış halini ifade eder. Bu nedenle, basit bir matematiksel işlem sonrası K harfinin üç sıfırı (000) temsil ettiği söylenebilir.

K ne demek?

K harfi özellikle paralarda veya belirli miktarın üzerindeki sayılarda bir kısaltma olarak kullanılır. Sayılarla birlikte kullanıldığında K harfi 1.000 anlamına gelir. Bu aslında kilogram veya kilometre gibi ölçütlerden elde edilen bir alışkanlıktır. Metrik sistem içerisinde kilo, 1.000 anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse şunlar söylenebilir:

  • 1K = 1.000
  • 10K = 10.000
  • 100K = 100.000
  • 1.000K = 1.000.000
  • 10.000K = 10.000.000

Kilogram ve kilometre birimlerinde kullanılan K harfinin parada ve diğer sayısal değerlerde ne anlama geldiğini anlamak oldukça kolaydır. Bir gram ağırlığında bir şey alıp onu 1.000 ile çarpmanız durumunda toplam ağırlık 1 kilogram olacaktır. Doğal olarak, bir sayının yanına K harfini getirdiğiniz zaman onu 1.000 ile çarpmış olursunuz.

Takipçi kısmında yer alan K ve M harfi nedir?

Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ve TikTok gibi sosyal ağlarda 1K, 2K, 10K, 1M ve 10M gibi değerler görebilirsiniz. Sayının hemen arkasından gelen K ve M harfinin ne anlama geldiğini bilmeniz önemlidir. Elbette öncelikle yukarıda sunulan örnekler üzerinden 1K'nın 1.000 demek olduğunu anlamanız gerekir.

Sosyal medya dünyasında beğeni, yorum, paylaşım, retweet, abone sayısı, takipçi sayısı vb. rakamsal değerlerde K ve M harfini görebilme şansınız vardır. Birçok insan, K veya M harfinin birer kısaltma olduğunu bilmediği zaman onların ne anlama geldiklerini ve neden kullanıldıklarını bilmez. Tekrar örneklendirmek gerekirse:

  • 1K = 1.000
  • 10K = 10.000
  • 100K = 100.000
  • 1M = 1.000.000
  • 10M = 10.000.000

Buradaki sayısal değerlerde aslında M harfinin milyon olduğunu anlamanız çok daha kolaydır. Ancak K harfinin, bin anlamına geldiğini kavramak biraz daha zordur. Çünkü İngilizce dilinde "bin" ifadesi "thousand" olarak ifade edilir. Doğal olarak, 1T yerine 1K kullanılmasının belirli bir sebebi vardır.

Bu sebep ise ölçü birimlerinden gelen alışkanlıktır. "Kilo" kelimesi Yunanca "Khilioi" kelimesinden gelir. Kilo olarak ifade edilen değer aslında 1.000 grama tekabül etmektedir. Bir başka ifadeyle 1 kilo = 1.000 gram şeklindedir. Bu nedenle, 1.000 sayısını kısaltmak için 1T yerine 1K ifadesi kullanılır.

K ve M kısaltmaları neden kullanılır?

İnternet ortamında insanlar her zaman bir şeyleri ifade etmek için daha kısa yollar ararlar. Bu yüzden 1.000 yerine 1K ve 1.000.000 yerine 1M yazmak çok daha kolaydır. Bu yazarken yerden tasarruf sağlamaya olanak tanır ama aynı zamanda rakamsal değeri yazmak için gereken zaman daha az olur.

K ve M harfleri, Facebook, Twitter, YouTube, Instagram ve TikTok gibi sosyal medya kanallarında beğenileri, yorumları, paylaşımları, aboneleri ve takipçileri belirtmek için kullanılır. Sayının arkasına üç tane sıfır (000) eklemek yerine K kısaltmasını kullanmak çok daha verimlidir.

Sayılar olmadığında K ne anlama gelir?

K harfi sayıların olmadığı bir durumda kullanıldığında farklı anlama gelir. K harfi tek başına kullanıldığında "Okay" yani "Tamam" kelimesinin kısaltılmışı olarak kabul edilir. Bir başka ifadeyle, K harfinin kullanımı kabul etme, anlaşma ve onaylama anlamına gelir. Sosyal medyada ve mesajlaşma uygulamalarında kullanımı bu şekildedir.

K harfi ayrıca çeşitli çevrimiçi tanışma sitelerinde "Kids" yani "Çocuklar" kelimesinin kısaltılmış halini ifade eder. Bu tür kısaltmalarla karşılaşmak şaşırtıcı değildir. Çünkü insanlar internet ortamında bir şeyleri ifade ederken uzunca yazmak yerine daha kısa hallerini tercih ederler.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap