Twitter CEO'su Jack Dorsey Görevinden İstifa Etti

Twitter'ın kurucu ortaklarından Jack Dorsey, Twitter'daki CEO'luk görevinden istifa etti. Jack Dorsey'in yerine ise 2011 yılından beri Twitter bünyesinde çalışan Hintli teknoloji yöneticisi Parag Agrawal geçti. Jack Dorsey, Twitter CEO'luğundan istifa ettiğini şirketin çalışanlarına gönderdiği bir mektupla açıkladı.

Jack Dorsey çalışanlara gönderdiği mektupta, Twitter CEO'luğundan istifa etmesinin gerekçesini ise "şirketleri kurucularının etkisinden veya yönetiminden uzaklaştırmanın gerekli olması" şeklinde açıkladı. Yerine geçecek olan ismi bizzat kendisi duyuran Jack Dorsey, Parag Agrawal'ın "şirketin her kritik kararında payı olduğunu" belirtti.

Twitter CEO'su Görevinden Ayrıldı

Twitter'ın kurucu ortaklarından biri olan Jack Dorsey, Twitter CEO'luğu görevinden ayrıldığını açıkladı. Kendisinin önerisiyle yerine firmanın teknolojiden sorumlu başkanı olan Parag Agrawal geçti. 2006 yılında Twitter'ın kurucu ortağı olan Dorsey, hem Twitter hem de ödeme şirketi Square'in CEO'su olarak görev yapıyordu.

Dorsey, şirketin yoluna devam etme konusunda sorun yaşamayacağını ve ayrılma zamanının geldiğini belirtti. Yerine geçecek olan kişiye oldukça güven duyduğunu ifade ederken, Agrawal'ın yeteneği ve kalbiyle mükemmel bir insan olduğunu söyledi. Jorsey, Agrawal'ın Twitter'a liderlik edebilecek en doğru isim olduğuna inanıyor.

Dorsey'in görevden ayrılacağını açıklamasının ardından borsada işlem gören Twitter'ın hisse fiyatı hafif bir biçimde yükseldi. Spekülasyonlar ortaya çıkınca hisse alım satımı geçici olarak durduruldu ama kısa süre sonra borsada her şey normale döndü.

Twitter'ın en önemli isimlerinden biri olan Dorsey'in ayrıldığına dair haberler ilk olarak Pazartesi günü CNBC tarafından paylaşılmıştı. Yapılan paylaşımda isimsiz kaynaklar referans gösteriliyordu. Bir süre sonra ise Reuters haber ajansı benzer bir paylaşım gerçekleştirmişti.

Jack Dorsey Kimdir?

Jack Dorsey, Missouri eyaletinin St. Louis şehrinde doğmuş ve büyümüştür. Bishop DuBourg Lisesi'nde eğitim gördü. Gençlik yıllarında bir manken olarak çalışmayı tercih etti. 14 yaşında lojistik konusunda çeşitli fikirlere sahip oldu. Bu fikirler gelecekte geliştireceği sevkiyat lojistiği bağlantılı yazılımlar için temel oluşturdu.

Dorsey yüksek öğrenimi için Rolla'da yer alan Missouri Üniversitesi'ne giriş yaptı. İki yıl sonra bu üniversiteden New York Üniversitesi'ne geçiş yaptı. Ancak mezuniyetine bir dönem kala okulu bırakma kararı aldı. Zaman içerisinde Twitter'a dönüşecek olan fikirlerini ise New York Üniversitesi döneminde oluşturdu.

Jack Dorsey'in Hayatından Kesitler

 • Dorsey programlamaya Bishop Dubourg Lisesi'ne giderken başladı.
 • Gençlik yıllarında sanal eğlencelerle ilgilenmek yerine punk stili konserlerle ilgileniyordu.
 • Birçok teknoloji milyarderi gibi Dorsey de herhangi bir üniversiteden mezun olmadı.
 • Teknoloji alanında kendini gösteren biri olmadan önce masörlük lisansı aldı.
 • Dorsey, 2000 yılında e-posta mesajları yoluyla arkadaşlarını bilgilendirmek için basit bir yapı geliştirdi.
 • Odeo adlı bir podcast şirketinde işe başladı ve burada gelecekte Twitter'ı kuracak ekiple tanıştı.
 • Odeo, 2006 yılında kapanınca Dorsey, bilgilendirme/mesajlaşma sistemi fikrinin üzerinde durmaya başladı.
 • 2006 yılında Dorsey ileride tweet adını alacak ilk paylaşımını gerçekleştirdi.
 • Dorsey, Evan Williams ve Biz Stone üçlüsü yaklaşık 7.000 dolar ödeyerek Twitter alan adını satın aldılar.
 • O zaman 30 yaşında olan Dorsey, Twitter'ın ilk CEO'su oldu.
 • 2008 yılında Evan Williams, Jack Dorsey'in yerine Twitter'ın CEO'su oldu.
 • Dorsey farklı projelere yöneldi; önce Foursquare'e yatırım yaptı ve ardından Square adı verilen ödeme sistemini hayata geçirdi.
 • 2011 yılında Dorsey, dönemin ABD Başkanı Barack Obama ile röportaj yaptı ve ondan cevaplarını 140 karakterle sınırlamasını istedi.
 • 2013 yılında Twitter halka arz edildi ve Dorsey saatler içinde bir milyardere dönüştü.
 • 2013 yılında Dorsey, Square hisselerinin %10'unu şirketin çalışanlarıyla paylaştı.
 • 2013 yılında Dorsey, BMW 3 Serisi bir otomobil satın aldı; daha iyilerini alabilecekken bunda karar kılmasının sebebi BMW'nin dünyadaki en iyi otomobil mühendisliğine sahip olduğunu düşünmesiydi.
 • Dorsey, 9.9 milyon dolar karşılığında El Camino Del Mar'da bir ev satın aldı. Bu ev tasarım harikası olarak gördüğü Golden Gate Köprüsü'ne bakıyordu.
 • COVID-19 nedeniyle küresel sağlık krizi ortaya çıkmadan çok daha önce Dorsey, haftanın belirli günlerini evden çalışarak geçirmeye başlamıştı.
 • Dorsey, düşüncelerini açık bir biçimde paylaştığı ve mevcut problemleri çözmeye çalıştığı için en sevdiği Twitter kullanıcısının Elon Musk olduğunu belirtti.
 • Dorsey ve Facebook COO'su Sheryl Sandberg ile birlikte sosyal medyadaki seçim müdahaleleri hakkında milletvekilleri tarafından sorguya çekildiler.
 • Söz konusu duruşma sonrasında Dorsey daha pek çok farklı soruşturmaya ve duruşmaya katılarak Twitter'ı savunmak durumunda kaldı.
 • 2019 yılında Dorsey kripto paralara inancı olduğunu açıkladı ve bu yönde yaptığı çeşitli yatırımları paylaştı.
 • 2020 yılında Dorsey COVID-19 ile mücadeleye destek olmak amacıyla yeni bir yardım fonu oluşturdu.
 • 2021 yılı içerisinde Dorsey, Square şirketinin yeni bir bitcoin işi planladığını duyurdu.
 • 2021 yılının Mart ayında Dorsey, paylaşmış olduğu ilk tweet mesajını NFT olarak satışa sundu. Bu NFT, 2.9 milyon dolar karşılığında Bridge Oracle şirketinden Hakan Estavi tarafından satın alındı.
 • 2021 yılının Kasım ayında Dorsey, Twitter CEO'luğu görevinden ayrıldığını açıkladı.

Parag Agrawal Kimdir?

Twitter'ın kurucu ortaklarından Jack Dorsey, Twitter CEO'luğu görevinden ayrıldığını açıklarken yerine gelecek ismi de herkesle paylaştı. Bu isim Parag Agrawal oldu. Hint kökenli bir Amerikan olan Agrawal, seçkin yazılım mühendisi olarak 2011 yılında Twitter şirketine katıldı.

Dönemin Twitter CTO'su Adam Massinger görevinden ayrılınca onun yerine Agrawal getirildi. Agrawal, Twitter'a katılmadan önce Microsoft Research ve Yahoo! Research oluşumlarına liderlik ediyordu. Twitter CTO'su olduktan sonra ise Twitter'ın teknik stratejilerini belirleyen ve yapay zeka denetimlerini gerçekleştiren kişi oldu.

2019 yılında Twitter, Project Bluesky adı verilen merkezi olmayan bir sosyal medya protokolü üzerinde çalışmaya başladı. Bu projenin başındaki isim ise Agrawal oldu. Project Bluesky, 2021 yılında araştırma aşamasına geçiş yaptı. Agrawal, Jack Dorsey'in Twitter CEO'luğunu görevini bırakmasının ardından Twitter'ın yeni CEO'su oldu.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap