Twitter, Yeni Uyarı Özelliği İle Kötü Dilin Üstesinden Gelmeyi Amaçlıyor

Twitter bugün, kullanıcıları "zararlı veya saldırgan" dil içeren bir yanıt gönderirken yeniden düşünmeleri için uyararak sosyal medyada düşmanlığı önleneceğini umduğu yeni bir özellik sunmaya başladı.

Bir şirketin blog yazısına göre, özellik bugünden itibaren İngilizce ayarlarına sahip hesaplardan başlayarak iOS ve Android uygulaması kullanıcılarına sunulacak.

Bir Twitter kullanıcısı, şirketin zararlı bulduğu herhangi bir dilde yanıt yazarsa, "Tweetlemeden önce bunu gözden geçirmek ister misiniz? İnsanlardan zararlı veya saldırgan bir dille yazılan yanıtları tekrardan incelemelerini istiyoruz.” diye bir uyarı alacak. 

Uyarının altında, kullanıcılara yanıtlarını silme, düzenleme veya tweetlemeye devam etme seçeneğinin de sunulacağı belirtildi.

Test süreci boyunca Twitter, "birçok konuşmadaki ince ayrıntıları bularak, saldırgan dil, alay edici ve arkadaşça şakalaşma arasındaki ayrımı yapabilmek" için algılama algoritmasını geliştirdi. Sistem ayrıca, "tercih edilen iletişim şeklini daha iyi anlayabileceklerini" kabul ederek, kullanıcı ile söz konusu yanıt verenlerin arasındaki etkileşim sıklığını da dikkate aldığı belirtildi.

Bu, ufak blog sitelerindeki ırkçılığı ve diğer nefret söylemi biçimlerini yasaklayarak düşmanlığı engellemeye çalışması ve kullanıcılara “güvenli mod” gibi koruma yöntemleri sunmasından çok daha farklı.

Tüm başarılı sosyal medya platformlarında olduğu gibi, milyonlarca kullanıcının sansürlenmesi, kontrol edilmesi ve denetlenmesinin sorumluluğu hangi tarafta olduğuna dair sık sık tartışma olduğu belirtilirken, düşmanlıktan sitenin kendisi değil, onu kullanan kişilerin sorumlu olduğuda vurgulanmaktadır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap