Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

En iyi 8 Ücretsiz Microsoft Office Alternatifi

Microsoft Word, Excel, PowerPoint ve Access'in benzer sürümlerini içeren birkaç ücretsiz Microsoft Office alternatifi vardır. Aşağıda listelenen ürünlerin çoğu Microsoft belgelerini açar, düzenler ve oluşturur. Tüm harika MS Office özelliklerine sahip olmasalar bile işe yararlar.

Dürüst olmak gerekirse, Microsoft Office alternatiflerinin hiçbirisi bir Microsoft Office etmeyecektir. Yani Microsoft Office, ofis programları konusunda öncü durumundadır. Diğerleri sadece ona alternatif olabilmek için çaba göstermektedirler.

1. Microsoft Office Online

Ücretsiz bir Microsoft Office sürümü arıyorsanız size en yakın olan budur. Microsoft'un kendi oluşturduğu bir uygulama olmasına rağmen tam olarak bir Microsoft Office alternatifi olarak sayılması güç gibi görünebilir. Ancak uygulama bundan daha fazlasını yapabilir.

Dosyalar yalnızca OneDrive hesabınıza kaydedildiğinde düzenlenebilirler. Bu, dosyaları Word, PowerPoint veya Excel ile düzenlemek için oraya yüklemeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Diğer taraftan Microsoft Office ürünleriyle çalışan herhangi bir dosya türü MS Office Online ile de çalışır.

2. LibreOffice

LibreOffice, Microsoft Word, PowerPoint, Excel ve Windows, Mac ve Linux bilgisayarlar için Access'in yerine geçerken birkaç ekstra özellik eklemektedir. Paketi oluşturan altı ayrı program vardır. Bunların ne olduğunu bilmek çok önemlidir.

LibreOffice Writer (kelime işleme), Impress (sunumlar), Calc (elektronik tablolar), Base (veritabanları), Math (formül düzenleme) ve Draw (vektör grafikleri ve akış şemaları) şeklinde olan bu programlar size Microsoft Office deneyimi yaşatabilecektir.

3. OpenOffice

OpenOffice, tümü Microsoft Office uygulama alternatifleri olarak hareket edebilen bir kelime işlemci, veritabanı, hesap tablosu ve sunum programına sahiptir. OpenOffice tamamen ücretsiz bir biçimde kullanılabilen iyi bir Microsoft Office alternatifidir.

DOC, DOCX, XML, XLS, PPT, PPS ve POTX gibi birçok popüler dosya formatı OpenOffice ile açılabilir. Kurulum sırasında kullanmayacağınız bir programı eklemekten kaçınmak için OpenOffice programlarının bazılarını veya tamamını seçerek kurmaya karar verebilirsiniz.

4. WPS Office

WPS Office, Microsoft Office alternatifleri olarak çalışan üç program yükler: Writer, Presentation ve Spreadsheets. Writer, Word'ün yerine geçer, DOC ve DOCX gibi yaygın dosya biçimlerini açar. PowerPoint alternatifi olan Presentation ve Excel alternatifi olan Spreadsheets uygulamaları vardır.

WPS Office, Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerini destekler. Ayrıca Android ve iOS sürümleri de vardır. Özellikle bu yazılım tarafından sunulan uygumalar ihtiyacınızı görüyorsa ona şans verebilirsiniz. Diğer taraftan reklamlardan kurtulmak için yıllık ödeme yapmanız gerekir.

5. Google Drive

Google Drive, Google tarafından sunulan ücretsiz bir depolama hizmetidir. Herhangi bir yazılım indirmeden çevrimiçi belgeler oluşturur. Bu da onu mükemmel bir Microsoft Office alternatifi haline getirir. Microsoft Word, PowerPoint ve Excel'in yerini alacak belgeler oluşturabilirsiniz.

Google Drive ile oluşturulan dosyalar otomatik olarak Google hesabınıza kaydedilir. Onlara herhangi bir tarayıcıdan her zaman erişebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Google Drive ayrıca diğer kullanıcılarla eş zamanlı olarak gerçek zamanlı işbirliğini desteklemektedir.

6. Zoho Docs

Zoho Docs, Microsoft Office gibi bir sunum oluşturucu, kelime işlemcisi ve elektronik tablo programı içeren başka bir çevrimiçi ofis paketidir. Bilgisayarınızdan veya bulut depolamadan birkaç popüler dosya türünü Zoho Docs'a yükleyebilir veya yenilerini çevrimiçi olarak oluşturabilirsiniz.

Yüklemeler için 1 GB gibi oldukça yüksek bir dosya boyutu sınırı vardır. İndirmeler, XLSX gibi Microsoft'un daha yeni biçimlerinde kaydedilebilirler. Dosyalarınız hesabınızda depolandıktan sonra onları düzenleyebilir, başkalarıyla paylaşabilir ve indirebilirsiniz.

7. ONLYOFFICE

Diğer ücretsiz Microsoft Office alternatiflerine benzer şekilde, ONLYOFFICE bir çevrimiçi programlar paketidir. Bu, bunları tek bir program indirmeden herhangi bir web tarayıcısından kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bir hesap oluşturarak dokümanlar, elektronik tablolar ve sunular oluşturun.

Dosyaları bilgisayarınızdan veya Dropbox, Yandex Disk, OneDrive gibi birkaç bulut depolama hizmetinden yükleyebilirsiniz. Bu ücretsiz Microsoft Office benzeri programda ayrıca birlikte düzenleme, sohbet, yazım denetimi ve dosyayı herkesle paylaşma seçeneği vardır.

9. SoftMaker FreeOffice

SoftMaker FreeOffice, Windows, Mac ve Linux bilgisayarlar için bir Office alternatifidir. PlanMaker (elektronik tablolar), Presentations (sunumlar) ve TextMaker (kelime işleme) uygulamaları vardır. Bunların tümü dosyaları birkaç popüler formatta açıp kaydedebilirler.

SoftMaker FreeOffice'in her üç uygulaması da daha eski sürümlerin yanı sıra Microsoft Office'in en yeni sürümünde desteklenen dosya türleriyle çalışır. Ayrıca otomatik kaydetme, arka plan, otomatik yazım denetimi ve beğeninize göre özelleştirebileceğiniz birçok seçenek vardır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

01 Ekim 2021, 09:16

Gayet çeşitli bir yazı olmuş, teşekkürler. 

Yorum Yap