YouTube Para Kazanma: 7 Etkili Yöntem

Tüm dünyada her gün beş milyar YouTube videosu izlenmektedir. YouTube'ta her kullanıcı neredeyse ortalama 40 dakika vakit harcamaktadır. Bu dijital değişim doğrultusunda öğrenmeniz gereken bir sonraki şey. YouTube'tan para kazanmaktır. İhtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar ve bir video düzenleme yazılımıdır.

YouTube'ta para kazanmak artık birkaç popüler müzisyene veya büyük fenomenlere özel bir şey değildir. Sıradan insanların YouTube'tan para kazanmak için birçok fırsat vardır. Ama ne olursa olsun göstereceğiniz yaklaşımında stratejik olmanız gerekmektedir. Aksi durumda para kazanmak yerine boşa kürek çekersiniz.

1. Reklamlardan para kazanın

YouTube kanal sahipleri için en önemli gelir kaynaklarından birisi reklamlardan para kazanmaktır. Bir YouTube İş Ortağı olarak farklı şekillerde para kazanmanız mümkündür. Videolarınızdan, kanal üyeliklerinizden veya Google AdSense reklamlarından para kazanmanız mümkündür.

Ancak, sertifikalı bir YouTube İş Ortağı olmadan önce uyulması gereken bazı temel kurallar daha doğrusu bazı ön koşullar vardır. YouTube tarafından sunulan reklam kurallarına uymak zorundasınız. Ayrıca son 12 ayda kanalınızda minimum 4.000 video izleme saati biriktirmeli ve bununla birlikte 1.000 aboneye sahip olmalısınız.

4.000 saat eşiğini başarıyla tamamladıktan ve YouTube İş ortağı olarak yerinizi aldıktan sonra reklamlardan para kazanmaya başlamak bir tık uzağınızda olacaktır. Video Yöneticisi kısmında videolarınızın yanında yeşil bir $ işareti varsa artık YouTube'tan para kazanmaya başlayabilirsiniz demektir.

YouTube Premium, izleyiciler için aylık belirli bir ücret karşılığında reklamları kaldırmaktadır. Bununla birlikte YouTube, toplam izlenme süresinin yüzdesine göre ödeme yapma yoluyla içerik oluşturucuları desteklemeye devam etmektedir. Ancak ne olursa olsun gelirinizi bu tür bir tek kaynağa bağımlı hale getirmemelisiniz.

2. İş ortaklığı bağlantılarını kullanın

İş ortaklığı bağlantılarını tanıtmak ayrıntılı ürün incelemeleri sunan ve aynı zamanda eleştirel olan kanallar için büyük bir kazanç fırsatı olabilir. Örneğin, bir önerdiğiniz zaman bir kullanıcı satın alım gerçekleştirmek için sizin sunduğunuz bağlantıya tıklarsa komisyon kazanırsınız. Bu tür bağlantıları açıklamanızın ilk birkaç satırına yerleştirebilirsiniz.

İş ortaklığı bağlantılarını YouTube'ta yayınlamak, bir blog üzerinden iş ortaklığı bağlantılarını tanıtmayla neredeyse aynıdır. Bu nedenle YouTube'tan satış yapmaya çalışacak içerikler ile normal içerikler arasında denge kurmaya çalışmanız gerekmektedir. Çünkü kitleniz sadece size güvendiği sürece bu bağlantıları takip edecektir.

Hedef kitlenizle güven oluşturmak istiyorsanız belirli sorunları çözmelerine yardımcı olmanız gerekmektedir. Bunun için çeşitli eğitim parçaları sunabilirsiniz. Ek olarak daha önce kendi başınıza çözmüş olduğunuz çözümleri sunan videolar oluşturma yoluna gidebilirsiniz.

Diğer taraftan iş ortaklığı programlarını bulmak kolay olmayabilir. Trendyol ve Amazon gibi büyük markaların iş ortaklığı programları vardır. Bunlara dahil olarak ürün satışlarından yararlanmayı düşünebilirsiniz. Özellikle teknoloji alanında iş ortaklığı konusunda pek çok farklı iş ortaklığı sonucu bulabilmeniz mümkündür.

YouTube'tan para kazanmak istiyorsanız onu bir blog ile desteklemeniz çok daha doğru olacaktır. Böylece hem kanalınızdan hem de blog üzerinden iş ortaklığı bağlantılarına yer verebileceksiniz. Bu şekilde hem para kazanma şansınızı iki katına çıkarırsınız hem de kendinizi ispat edebileceğiniz bir web site sahibi olursunuz.

3. Takipçilerden bağış toplayın

Kanalınızdaki kitle sadık bir hayran kitlesiyse bu durumda bir takipçi listesi oluşturmuş durumdasınız demektir. Bu durumda onları kanalınıza bağış yapmaya ikna etmeye çalışabilirsiniz. Böylece yeni videoları finanse edebilecek duruma gelebilir veya bu videoları finanse ettikten sonra geriye kalan miktarla kazanç elde etmeyi başarabilirsiniz.

Patreon gibi bir platform size bu konuda yardımcı olacaktır. Bu tür bir platformu kullanarak içeriğiniz için ödeme alma sürecini daha sorunsuz hale getirebilirsiniz. Hayranlarınız oldukça düşük bir miktar fiyata en sevdikleri kanala abone olabilirler.

Kar amacı gitmeyen kuruluşların video işlemlerinin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için izleyicileriyle birlikte bu hayran finansmanından yararlanması söz konusudur. İçeriğiniz ilginç, eğlendirici veya değer sağladıkça izleyicilerin daha cömert davranmaları söz konusu olacaktır. Bu da sizin adınıza gelirin artması anlamına gelecektir.

4. YouTube SEO konusunda uzmanlaşın

Gerçek anlamda bir takipçi listeniz yoksa veya kanalınızı takip eden sadık bir hedef kitlesi oluşturmayı başaramadıysanız oyununuzu kuralına göre oynamanın zamanı gelmiş demektir. Artık YouTube SEO çalışmalarını bir üst düzeye çıkartmanız gerekmektedir.

Bunu yapmak için her zaman yaptığınız gibi anahtar kelime araştırması yapın. Anahtar kelime araştırmasının ne olduğunu bilmiyorsanız öncelikle bunu öğrenin. İnsanların YouTube'da ne aradıklarına bağlı olarak biraz farklı düşünmeye çalışın. Ardından video başlığında, açıklamada ve video etiketlerinde yüksek değerli anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun.

Anahtar kelime dışında YouTube'da hesaba katmanız gereken birkaç farklı faktör bulunmaktadır. Yorum miktarı, bir videoyu izledikten sonra oluşan abone miktarı, beğenme veya beğenmeme sayıları, video uzunluğu, YouTube arama sonuçlarındaki tıklanma oranı gibi detayları göz önünde bulundurmalısınız.

5. Kanal üyeliği seçeneğini aktif edin

YouTube'ta gerçek anlamda bir hedef kitle oluşturduysanız veya YouTube gereksinimlerine göre 30.000 abonenin üzerine çıkmayı başardıysanız kanal aboneliği seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz. Bu noktada hayran kitleniz aylık belirli bir meblağ karşılığında kanalınıza üye olurlar ve videolara erkenden erişim sağlarlar.

Buna ek olarak üyelere özgü bir sohbet avantajı elde ederler. Ücretli abonelik gerçekleştirenler yorumlarda öne çıkarılırlar ve aynı zamanda topluluk sekmesinde özel bir rozete sahip olurlar. YouTube'ta video oluşturucuların dikkatini çekmek zor olduğu için bazı kişiler zaman zaman üyelik alma yoluna gidebilmektedirler.

6. Sponsorlu içerik paylaşın

İşletmeler potansiyel kanalların her zaman farkındadırlar. Bu yüzden büyümekte olan kanalları takip altına alırlar ve bir şekilde büyümekte olan o kanalın hedef kitlesine ulaşmaya çalışırlar. YouTube'ta zaman içerisinde büyümeye başladığınız zaman e-posta kutunuzun dolmaya başladığını görebileceksiniz.

İşletmeler büyük olasılıkla hedef kitlenize uygun olan çeşitli ürünleri göstermenizi isteyeceklerdir. İşte bu noktada çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Örneğin, bir oyun kanalınız varsa ve oyun içerikleri paylaşmaya özen gösteriyorsanız makyaj malzemelerinin reklamını almaya çalışmamalısınız. Bu sponsorlu içerik için felaket bir seçim olacaktır.

7. YouTube'tan para kazanmak için kuralları takip edin

YouTube'tan para kazanma gibi bir hayaliniz var mı? Öyleyse size güzel bir kurallar dizisi sunacağız. Bu kuralları takip ettiğiniz sürece YouTube'tan para kazanma hamleniz çok daha gerçekçi olacaktır. Tek yapmanız gereken söylediğimiz gibi YouTube SEO dahil olmak üzere oyunu kuralına göre oynamaktır.

  • 10+ dakikalık videolar oluşturun: YouTube'ta 10 dakikadan daha uzun video oluşturduğunuz zaman daha fazla reklam geliri elde etme şansı yakalamış olursunuz. Çünkü bu videoların izlenme olasılığı çok daha yüksektir. Bununla birlikte bu tür videoların arama sonuçlarında bulunma olasılıkları çok daha fazladır.
  • İçerik oluşturucularla ortaklık yapın: YouTube'ta para kazanmanın ne ideal yollarından birisi diğer YouTube yayıncılarıyla ortaklık yapmaktır. Böylece YouTube varlığınızı biraz daha genişletme fırsatı elde edersiniz ve kanalınıza özgün içerik sunmuş olursunuz.
  • Bilgilendirici ve etkileşimli içerik oluşturun: YouTube'tan para kazanmak istiyorsanız sizin için en önemli kriter bu olacaktır. YouTube kullanıcıları her zaman kendilerini eğlendiren veya onlara değer katan içeriklere yönelirler. Hedef kitlenize bu tür içerikler sunabilirseniz onları daha fazlasını izlemeye ikna etmiş olursunuz.
  • Açıklamalardan yararlanın: YouTube'tan para kazanmak istiyorsanız açıklamalar bir diğer önemli kaynağınız olacaktır. Bunlar kullanıcılara yeni içerikler keşfetme fırsatı sunarlar. Videolarınız için açıklama yazarken her zaman bir gazeteci gibi olmalısınız. Önce en önemli olanı yazmalı ve önemsize doğru geçiş yapmalısınız.
  • Düzenli paylaşım yapın: Para kazanmak için bir YouTube kanalı açıyorsanız yapmanız gereken düzenli olarak paylaşım gerçekleştirmektir. İzleyicileriniz için sürekli bir içerik sunduğunuz zaman kanalınız ile etkileşimde kalmalarını sağlarsınız. Böylece varlığınızdan haberdar olmalarına yardımcı olursunuz.

YouTube'tan para kazanmak istiyorsanız ilk olarak İş Ortaklığı programına dahil olmayı düşünmeniz gerekmektedir. Ardından markalardan çeşitli sponsorlu içerikler almaya başlayabilirsiniz. Sadece yukarıda paylaşılan kurallara sadık kalmaya çalışmalısınız. Bunu başardığınız zaman YouTube'tan para kazanabilir hale geleceksiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap