YouTube Anasayfa Reklamlarına Kısıtlamalar Getiriliyor

YouTube, reklam gösteriminde en etkili ve dikkat çeken alanlarından olan üst bölgede, reklam kısıtlamasına gidecek. Reklam alanında pek çok kategori engellenecek.

Google video servisinde, kapsamlı bir yeniliğe imza atıyor. Konu ile ilgili yapılan resmi açıklamalarda özellikle YouTube ana sayfasında yer alan ve servisin en gözde reklam bölgelerinden olan masthead’de seçim ve siyasi reklamların yanı sıra kumar, alkol ve reçeteli ilaçlarla ilgili olan reklamlara izin verilmeyeceği belirtildi. Yasaklı reklamlar olarak kabul edilen mevcut kategoriler, alınacak bir sonraki karara kadar YouTube tarafından onaylanmayacak. 

Yüksek etkileşimiyle dikkat çekiyordu!

YouTube ana sayfasını açan kullanıcıların direkt gözüne çarpan reklam bölgesi, etkileşimlerin de en fazla olduğu alanlardan birisi. Google tarafından bu alanda yapılan değişiklik, diğer sektörler için daha cazip bir fırsat sunarken ilgili alanlarda çalışma yapan kişi ve şirketlere dezavantaj sunacak.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan son seçimlerde Donald Trump YouTube’daki bu alana yönelik ciddi bir reklam çalışması yapmış ve çalışmaları ile birlikte YouTube ciddi eleştiriler almıştı. Yapılan değişiklik ile birlikte mevcut durumdan rahatsız olduğu net bir şekilde görülen Google, YouTube için bu tür durumlara artık izin vermeyecek. Şirket tarafından konuyla ilgili yapılan resmi açıklamada "Hem reklam verenlerin hem de kullanıcıların ihtiyaçlarını dengelemelerini sağlamak için reklamcılık gereksinimlerimizi düzenli olarak gözden geçiriyoruz" denildi.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap