Yandex, 5.5 Milyar Dolar'a Rusya Merkezli Online Banka Tinkoff'u Satın Alıyor

Rusya'nın en büyük teknoloji devi olarak gösterilen Yandex, bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta Türkiye'den çekilme kararı almıştı. Daha bu kararın yankıları son bulmamışken Yandex, Rusya'nın online banka platformu Tinkoff'u 5.5 Milyar Dolar'a satın almak için anlaştı.

Yandex, bu anlaşmadan hemen önce Londra'da listelenen Tinkoff'un hisse sermayesinin tamamı için %8 primle nakit ve hisse teklifi yapmaya hazırlanıyordu. Yani bu teklife göre Yandex, Tinkoff'un hisselerini her biri 27,64 Dolar'dan satın alacaktı. Fakat Yandex'in son yaptığı açıklamaya göre bu anlaşma Tinkoff'un sermayesinin tamamını yani hisselerin %100'ünü karşılayacağını söyledi.

Yandex, 2019 yılında 2.8 Milyar Dolar gelir elde ederken 180 Milyon Dolar kar açıkladı. Elde ettiğin gelirlerin çoğu arama motoru tarafından geldi. Bu bağlamda özellikle Rusya'da en iyi araç çağırma hizmetlerinden biri olan Yandex Taxi, yemek dağıtımı, araba paylaşımı ve sürücüsüz araçlarla farklı alanlarda bir çok girişime sahip olan Yandex'in Tinkoff satın alımı sonrası bu alanla ilgili çalışmalarını hep birlikte göreceğiz.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap