En İyi 4 WordPress E-Ticaret Eklentisi

WordPress sitenizi kullanarak bir çevrimi mağaza açmak istiyorsanız en iyi WordPress e-ticaret eklentisini kullanmanız gerekmektedir. Doğru e-ticaret eklentisini seçmek gelişme ve büyüme için size farklı bir yol sunacaktır. Bu yazıda WordPress için kullanabileceğiniz en iyi e-ticaret eklentilerini bulabilirsiniz.

WordPress E-ticaret Eklentilerinin Genel Özellikleri

WordPress için kullanılabilecek çok fazla e-ticaret eklentisi vardır. Ancak bunların hepsinin ihtiyaç duyulan özellikleri sunduğunu söylemek mümkün değildir. Her eklentinin kendine özgü iyi özellikleri ve dezavantajları bulunmaktadır.

Bazı e-ticaret eklentileri dijital ürün satışı için son derece iyidirler. Bazıları ise fiziksel ürün satışında kullanılabilecek oldukça iyi özelliklere sahiptirler. Bazılarının ise her ikisi için kullanılabilecek gelişmiş fonksiyonları bulunmaktadır.

Her e-ticaret eklentisinin desteklediği belirli ödeme yöntemleri vardır. Seçeceğiniz e-ticaret eklentisinin ihtiyaç duyduğunuz ödeme yöntemlerini kapsadığından emin olmanız gerekmektedir. Buna ek olarak e-ticaret eklentilerinin temaları yoktur. Bu nedenle eklentileri destekleyen çeşitli temalara yönelmeniz çok daha doğru olacaktır.

E-ticaret platformunun ihtiyaç duyduğu tüm özelliklere sahip e-ticaret eklentisi bulmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle e-ticaret eklentilerinin içerisinde yer alan uzantıları kullanmanız gerekmektedir. Eklenti, uzantı ve sahip olduğunuz site arasındaki bağlantıyı en iyi şekilde kurmaya özen göstermelisiniz.

Son olarak, e-ticaret eklentisi seçerken mutlaka eklentinin destek durumuna göz atmalısınız. Sitenizi güçlendirmek için ayrı bir geliştirici ile anlaşmak zorunda kalmak istemiyorsanız eklentinin müşteri desteğinin son derece iyi olmasına dikkat etmelisiniz.

WordPress E-ticaret Eklentilerinin Gereksinimleri

E-ticaret eklentilerinin her birisi belirli miktarda kaynak kullanmaktadır. Bu nedenle sitenizde doğru hosting paketinin kullanıldığından emin olmalısınız. Bütçe açısından probleminiz varsa Bluehost veya Netinternet kullanarak başlayabilirsiniz.

Eğer bütçe sizin için bir problem değilse sizin için her türlü imkanı sağlayacak hosting paketlerine doğru yönelebilirsiniz. Hosting işini çözdükten sonra siteniz için en doğru alan adını seçmeye çalışmalısınız. Son olarak sitenizde daha fazla satış yapmanızı sağlayacak WordPress eklentilerini kullanmaya çalışmalısınız.

WordPress e-ticaret eklentilerinin genel özelliklerini ve gereksinimlerini anladıysanız artık en iyi eklentilerin neler olduğunu öğrenmeye başlayabilirsiniz. Her e-ticaret eklentisinin kendine özgü avantajlarının ve dezavantajlarının olduğunu unutmamalısınız.

1. WooCommerce

WooCommerce en popüler WordPress e-ticaret eklentisi olarak bilinmektedir. WordPress.com blog platformunun arkasındaki ekip Automattic tarafından yönetilmekte ve geliştirilmektedir.

WooCommerce için geliştirilmiş epey fazla tema ve uzantı bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebi arkasında büyük bir geliştirici ekibinin yer almasıdır. WooCommerce eklentisinin bu denli çok gelişmiş olması hosting firmalarını özel WooCommerce planları oluşturmaya dahi itmiştir.

WooCommerce Eklentisinin Avantajları

 • WooCommerce eklentisinde yüzlerce farklı uzantı ve tema bulunmaktadır. Bunların her birisi e-ticaret sitenize ek özellik eklemenize yardımcı olacaktır. Site tasarımını ve düzenini farklılaştırmak istiyorsanız bu geniş koleksiyondan yararlanabilirsiniz.
 • WooCommerce eklentisi fiziksel ve dijital ürünleri desteklemektedir. Bu eklenti sayesinde siteniz üzerinden fotoğraflarınızı dahi satabilirsiniz.
 • WooCommerce eklentisi ortaklık programlarına destek vermektedir. Ortaklık programlarının avantajını kullanarak sitenizde çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı başarabilirsiniz.
 • WooCommerce envanter yönetimini kolaylaştıran bir yapıya sahiptir. Bu sayede envanterinizi en iyi şekilde yönetebilir ve mağaza envanterini daima kontrol altında tutabilirsiniz.
 • WooCommerce popüler ödeme yöntemlerini desteklemektedir. Dilerseniz çeşitli uzantıları kullanarak sitenize ekstra ödeme seçenekleri ekleyebilirsiniz. Ödeme yöntemlerinin her birisini vergileri ve kargo ücretlerini dahil edecek şekilde çözüm üretebilirsiniz.
 • WooCommerce için son derece geniş kapsamlı kaynaklar bulabilirsiniz. Bilgi bankası ve topluluk forumu sayesinde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

WooCommerce Eklentisinin Dezavantajları

 • WooCommerce eklentisinin kullanımı oldukça kolaydır. Ancak ayar sayfasında çok fazla seçeneğin yer alması yeni kullanıcılar için ufak bir sorun durumundadır.
 • WooCommerce eklentisinde uzantı bulmak kolay değildir. Her ne kadar çok fazla seçenek olsa bile doğru beklentiyi bulana kadar epey bir çaba göstermeniz gerekebilir.
 • WooCommerce hemen hemen tüm WordPress temalarıyla çalışmaktadır. Ancak her temayla kullanımı kolay değildir ve e-ticaret siteniz her zaman beklediğiniz görünüme sahip olmayacaktır.

WooCommerce her türlü e-ticaret sitesi için kullanılabilecek bir eklentidir. Geniş geliştirici ekibi ve geniş topluluğu sayesinde e-ticaret sitenizi dilediğiniz şekilde geliştirmeyi başarabilirsiniz. Hem ücretsiz hem ücretli destek seçeneği ile WooCommerce kullanabileceğiniz en iyi e-ticaret çözümüdür.

2. Easy Digital Downloads

Easy Digital Downloads sayesinde WordPress kullanarak siteniz üzerinden dijital ürün satışı yapabilirsiniz. Bu eklentinin kullanımı oldukça basittir. Üstelik dijital ürün mağazası oluşturma oldukça kolaydır.

Easy Digital Downloads Eklentisinin Avantajları

 • Easy Digital Downloads dijital ürün satışı için tasarlanmıştır. Diğer e-ticaret eklentilerinin aksine sadece dijital ürünler konusunda çok daha iyi kullanıcı deneyimi sunmaktadır.
 • Easy Digital Download eklentisinin kullanımı oldukça kolaydır. En başından itibaren ürün ekleme ve onları görüntüleme konusunda her şeyi basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yeni başlayanlar için son derece kullanışlıdır.
 • Easy Digital Downloads için geliştirilmiş birbirinden farklı yüzlerce uzantı vardır. Ödeme yöntemleri, platformlar ve hizmetler gibi ekstra özellikler için bu uzantıları kullanabilirsiniz.
 • Easy Digital Downloads hemen hemen tüm WordPress temaları ile kullanılmaktadır. Eğer henüz bir tema seçmiş değilseniz Easy Digital Downloads için geliştirilmiş özel temaları kullanabilirsiniz.
 • Easy Digital Downloads eklentisi için ücretsiz destek forumundan, videolardan, rehberler ve canlı sohbet imkanından faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda ücretli kullanıcılar için destek önceliği imkanı vardır.

Easy Digital Downloads Eklentisinin Dezavantajları

 • Easy Digital Downloads sadece dijital ürünleri desteklemektedir. Eğer dijital olmayan ürünler satmak istiyorsanız daha farklı alternatiflere yönelmeniz çok daha doğru olacaktır.
 • Easy Digital Downloads ile oluşturmuş olduğunuz mağazanıza ortaklık programı ürünleri ekleyemezsiniz. Bunun için üçüncü parti uzantılar kullanmanız gerekmektedir.

Siteniz üzerinden dijital ürünler satıyorsanız Easy Digital Downloads eklentisi bu konuda işinizi kolaylaştıracaktır. Bu eklentiyi kullanarak e-ticaret sitenizde kolayca başarı yakalayabilirsiniz. Dijital olmayan ürün satışı yapacaksanız ise farklı alternatiflere yönelmelisiniz.

3. Shopify

Shopify oldukça hızlı büyüyen bir e-ticaret platformudur. Shopify tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilecek bir eklenti değildir. Bu nedenle seçim yaparken ekstra dikkatli olmanız gerekmektedir. Kullandığınız e-ticaret eklentisi için en önemli amacınız yatırım getirisi elde etmek olmalıdır.

Shopify Eklentisinin Avantajları

 • Shopify eklentisi yeni başlayan kullanıcılar tarafından kolayca kullanılabilecek bir eklentidir. E-ticaret sitesinin teknik yönleriyle uğraşmanıza hiçbir şekilde gerek yoktur. Tüm bu yönleri Shopify tek başına ele alabilecektir.
 • Shopify hem dijital hem fiziksel ürünleri desteklemektedir. Satmak istediğiniz birden fazla ürün türü varsa bu eklenti en doğru seçeneklerden biri olacaktır.
 • Shopify envanter yönetimi imkanı sunan bir eklentidir. Eklentinin envanter yönetimi aracını kullanarak envanterinizi kolayca yönetebilirsiniz.
 • Shopify ödeme yöntemleri konusunda hemen hemen tüm seçenekleri desteklemektedir. Kargo işlemleri için yine bu eklentinin araçlarından yararlanarak çeşitli servislerle entegrasyon gerçekleştirebilirsiniz.
 • Shopify hemen hemen her şeyle entegre olabilmektedir. Bir Facebook mağazası oluşturmak veya Twitter'a satın al butonu eklemek gibi düşünceleriniz varsa bu eklenti ile hepsini gerçekleştirebilirsiniz.

Shopify Eklentisinin Dezavantajları

 • Shopify platformunu kullandığınız zaman her ay düzenli olarak ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle listede yer alan diğer eklentilerden farklı bir yapısı bulunmaktadır.
 • Shopify kendi ödeme yönteminin kullanılmasını önermektedir. Eğer farklı ödeme yöntemlerini kullanmak istiyorsanız aylık kullanıma ek olan ekstra ödeme yapmanız gerekmektedir.

Teknik problemlerle uğraşmak zorunda kalmayacağınız bir çözüm arıyorsanız Shopify sizin için en doğru çözümdür. Aylık ödemeler başlangıçta çok garip gelebilir. Ancak sorunsuz bir platform kullanımı için bunun pek mantıksız olmadığını bilmelisiniz.

4. MemberPress

MemberPress abonelik tabanlı ürün ve hizmet satışı imkanı sunan bir eklentidir. Bu eklenti WordPress için geliştirilmiş en popüler üyelik eklentilerinden biridir. Aynı zamanda WooCommerce eklentisi ile entegre olabilmektedir.

MemberPress Eklentisinin Avantajları

 • MemberPress abonelik tabanlı satışlar gerçekleştirme olanağı sunmaktadır. Buna el olarak üyelik planlarına, görüntülenen içerik başına ve buna benzer durumlara yönelik çeşitli ürün satışları gerçekleştirebilirsiniz.
 • MemberPress güçlü erişim imkanı tanıyan ilgi çekici bir eklentidir. Çeşitli kullanıcıların içeriklere erişimini engelleyebilir ve çeşitli kullanıcılara erişim imkanı tanıyabilirsiniz. Böylece sadece erişim imkanı olan kullanıcılar söz konusu içeriklere erişebilecektir.
 • MemberPress son derece güçlü uzantılara sahiptir. WooCommerce ile entegre olabilen bir çözümdür. Dilerseniz daha farklı üçüncü parti hizmetler yararlanma yoluna gidebilirsiniz.

MemberPress Eklentisinin Dezavantajları

 • MemberPress eklentisinin ödeme seçenekleri oldukça kısıtlıdır. Sadece PayPal, Stripe ve Authorize.net ödeme yöntemlerini kabul etmektedir.
 • MemberPress eklentisinin ödeme planları sadece yıllık olacak şekildedir. Yıllık ödeme yapmak istemiyorsanız farklı alternatiflere yönelmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

MemberPress özellikle abonelik veya üyelik bazlı satışlar gerçekleştirmek için kullanışlı bir eklentidir. Kullanımı son derece kolay olduğundan her seviyeden kullanıcı tarafından kullanılabilecek basitliğe sahiptir. E-ticaret sitenizde üyelik veya abonelik tabanlı satışlar gerçekleştirmek istiyorsanız MemberPress gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz iyi bir eklentidir.

E-ticaret sitenizi oluştururken maksimum kontrole, esnekliğe ve özelliklere sahip olmak istiyorsanız WooCommerce sizin için en doğru seçenek olacaktır. Sadece dijital ürün satışı yapmak istiyorsanız Easy Digital Downloads eklentisini kullanabilirsiniz. Hızlı kurulum ve kullanım istiyorsanız Shopify kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap