Windows 11’de Varsayılan Tarayıcı Değiştirmek Daha Zor Olabilir

Windows işletim sistemlerinde tarayıcı değiştirmek için küçük hamleler yapılması yeterliydi. Ancak Windows 11’de varsayılan tarayıcı değiştirmek çok daha zor.

Beklenildiği gibi Windows 11 işletim sisteminde Microsoft Edge varsayılan tarayıcı olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu nedenle mevcut tarayıcıyı kullanmak istemeyen ve popüler tarayıcısı ile Windows 11’i denemek isteyenler, sistem ayarları üzerinden varsayılan tarayıcıyı değiştirmek durumunda. Ancak Microsoft yeni işletim sisteminde bu süreci biraz daha zorlaştırıyor. 

Tarayıcı değiştirme ekranı değişti!

Windows 7, Windows 8 ya da Windows 10 işletim sistemlerinde kullanıcılar varsayılan uygulamalar bölümüne giriş yaptığında kategorilere ayrılan özellikler arasından dilediği gibi seçim yaparak yeni bir uygulamayı tanımlayabiliyordu. Kategorilerden birisine tıkladıktan sonra küçük açılır pencere üzerinden uygulama önerilerine göz atarak seçenekleri görüntüleyen kullanıcılar Windows 11’de biraz daha zorlanacak. 

Windows 11 Insider Build'da yer verilen tarayıcı değişikliğine göre kullanıcılar tarayıcı değişikliği yapmak istediğinde dosya ve bağlantı türlerini içeren bir liste ile karşılaşıyor. HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, SHT, FTP, HTTP ve HTTPS gibi farklı dosya türlerine göre varsayılan tarayıcıyı seçmek zorunda kalan kullanıcılar tek bir hamle ile artık yeni bir tarayıcıya geçiş yapamayacak. Kullanıcılar mevcut tarayıcı işlevleri için tek bir tarayıcı belirleme özelliğini kuşkusuz daha çok tercih edecek. Ancak Microsoft, Microsoft Edge ile birlikte tarayıcı sektöründe daha fazla yer alabilmek adına kullanıcılar için işleri biraz daha zorluyor. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap