Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Windows 11, Dinamik Yenileme Hızıyla Pil Ömrünü Artırabilir

Windows 11 işletim sisteminde kullanılacak dinamik yenileme hızı özelliği, bilgisayarlardaki pil performansını daha da arttırabilir.

Windows işletim sistemi odaklı olarak geliştirilen dizüstü bilgisayarlar, yüksek yenileme hızlarına sahip olsa da özellikle oyunlar ya da multimedya içerikleri söz konusu olmadığında bu yenileme hızı batarya üzerinde gereksiz bir tüketim oluşturmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak isteyen Microsoft ise Windows 11’de Dynamic Refresh Rate  özelliği ile pil ömrünün korunmasını ve daha uzun bir süre performans sunmasını sağlayacak.

Pek çok cep telefonunda gördüğümüz değişken yenileme hızı teknolojisi, bilgisayarlar için Microsoft tarafından özel olarak kullanıma sunuluyor. Windows 11 ile birlikte bu konuda somut bir adım atan şirket, sıradan görevlerde Windows 11 işletim sisteminin 60hz yenileme hızında çalışmasını sağlayacak. Yaratıcı programlar gibi durumlar söz konusu olduğunda ise maksimum performans ve kaliteyi sunabilmek adına Windows 11 işletim sistemindeki özellik, yenileme hızını maksimum seviyeye çıkaracak.

DRR desteği bulunan tüm uygulamalarda kullanılabilecek olan mevcut özellik, pil tüketimlerinin de optimize edilmesini sağlayacak. Ancak DRR sistemi oyunlarda kullanılan bir teknoloji olmadığından dolayı oyunlar Microsoft’un yeni teknolojisinde kapsam dışı kalacak.

Dynamic Refresh Rate özellik gereksinimleri neler?

Windows 11 işletim sisteminin tanıtılması ile birlikte sistem gereksinimleri ön plana çıkarken sunulacak dinamik yenileme hız özelliğinde de yine belirli şartlar aranıyor. Microsoft tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Windows 11 sürümünde DRR desteğinden yararlanmak isteyenlerin 120 Hz yenileme hızına sahip bir dizüstü bilgisayar kullanması gerekecek. Üstelik minimum 120 Hz yenileme hızına ek olarak kullanıcıların WDDM 3.0 sürücüsüne de sahip olması zorunlu.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap