Windows 11'de Kamera Zorunlu Oluyor

Windows 11 için Microsoft tarafından yapılan son açıklamalarda, yeni dizüstü bilgisayarlarda ön kamera kullanımının zorunlu olacağı belirtildi.

Microsoft 24 Haziran tarihinde gerçekleştirdiği özel tanıtım ile birlikte Windows 11 işletim sistemini resmi olarak tanıttı. Mevcut işletim sistemi için 24 Haziran tarihinden itibaren arka arkaya açıklamalar yaparak sisteme dair önemli birileri paylaşan Microsoft, yaptığı son paylaşımda sürpriz bir şekilde kamera konusundaki kriterlerini açıkladı.

Microsoft kamera için standartlarını açıkladı

Şirket tarafından yapılan açıklamalarda 1 Ocak 2023 tarihine kadar üreticiler için uyumluluk sürecinin yaşanacağını, mevcut tarihten itibaren de Windows 11 işletim sistemini kullanan tüm bilgisayarların ön kameraya sahip olması gerektiğini belirtti. Mahremiyet ve güvenlik konusunda web kameraları kullanıcılar için tedirginlik yaratsa da Microsoft üreticileri bu anlamda zorunlu tutuyor. Üstelik Microsoft tarafından yayınlanan kriterlerde kullanılacak olan kameralar için bir dizi standart da getirilmiş durumda.

Şirket tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada önemsenen kriterler şöyle; 

  • Yüksek Çözünürlüklü (HD) veya daha iyi bir çözünürlük desteği
  • Otomatik Pozlama (AE)
  • Otomatik Beyaz Dengesi (AWB)

Ancak mevcut kamera özelliği önümüzdeki günlerde pek çok tartışmaya konu olabilir. Kullanıcıların kişisel ve güvenliği açısından kameralar üzerinden yaşanan pek çok olumsuzluk Windows 11 ile birlikte kuşkusuz artış gösterecek. Dünya genelinde en yaygın kullanılan masaüstü işletim sistemi olan Windows'un milyonlarca kişinin kamera kullanılmasını zorunlu tutacak olması ise bu konuda şirketin ciddi eleştiriler almasına neden olabilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap