Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Windows 10X Çıkmadan Sona Erdi

Microsoft tarafından yapılan yeni açıklamalarda Windows 10X versiyonun, 2021 yılında sunulmayacağı ve projenin sona erdirileceği belirtildi. Ancak bazı özellikler Windows işletim sistemine aktarılacak.

Microsoft tarafından geliştirildiği bilinen Windows 10X, uzun zamandan beri gündemde yer alıyordu. Microsoft tarafından özellikle çift ekranlı cihazlar için geliştirilen yeni işletim sisteminin 2021 yılında piyasaya sunulacağına yönelik pek çok farklı bilgi sızdırılmış olsa da Microsoft tarafından yapılan son açıklamalarda, tam ters bir kararın alındığı belirtildi.

Windows 10X için yolun sonu göründü!

Açıklamaya göre Windows 10X işletim sistemi 2021 yılı planlarına dahil edilmedi. Ancak Windows 10X özelliklerine yönelik yeni bir planlamaya gidildi. Blog bildirisine göre Windows 10X işletim sisteminde yer alan pek çok farklı ve kullanışlı özellik, Windows 10 çalıştıran bilgisayarlara gönderilecek. Önümüzdeki hafta itibariyle bilgisayarlara sunulacak olan yeni güncelleme, Mayıs 2021 güncellemesi olarak adlandırılacak ve işletim sistemlerine pek çok farklı yenilik getirecek.

Çeşitli iyileştirmeler, performans artışı sağlayacak optimizasyonlar ve güvenlik alanında yapılacak yenilikler ile birlikte pek çok farklı konuda destek sağlayacak güncelleme, Windows 10 için yeni bir deneyim sunacak

Windows 10X teknolojisi Windows 10’a geliyor!

Microsoft yönetici John Cable imzasıyla yayınlanan Microsoft blog gönderisinde "Başlangıçta planladığımız gibi Windows 10X adlı ürünü 2021 yılında piyasaya sürmek yerine, şimdiye kadarki yolculuğumuzdan öğrendiklerimizden yararlanıyoruz. Temel 10X teknolojisinin Windows'un diğer bölümlerine ve şirketteki ürünlere entegrasyonunu hızlandırıyoruz," denildi.

Bu açıklama, 2021 yılında yeni işletim sisteminin neden sunulmadığı ve iptal edildiği konusunda pek çok soru işaretini de beraberinde getirdi. Windows 10X’ten Windows 10’a aktarılacak özellikler arasında Microsoft Defender Uygulama Koruması, gelişmiş sesle yazma deneyimi ve iyileştirilmiş dokunmatik klavye gibi özelikler bulunuyor. Mevcut teknolojinin kısmen de olsa Windows 10’da kullanılacak olması umut verse de Microsoft’un çift ekranlı cihazlara yönelik neden geri adım attığı büyük bir soru işareti yarattı.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap