Microsoft’tan Windows 10 Kullanıcılarına Güncelleme Uyarısı!

Windows 10 için Microsoft tarafından yapılan son güncellemede 44 kritik güvenlik açığının giderildiği belirtildi. Şirket kullanıcıları güncelleme için uyarıyor.

Microsoft’un ilgi alanı son dönemlerde Windows 11 olsa da özellikle güvenlik konusunda Windows 10 kullanıcıları için arka plandaki çalışmalar devam ediyor. Microsoft tarafından yapılan son resmi açıklamada, özellikle Windows 10 kullanıcılarının en son güncellemeleri kısa süre içerisinde alması gerektiği belirtildi.

Yayınlanan güncellemede 44 farklı güvenlik açığının giderildiğini belirten Microsoft, kullanıcıların bilgisayarlarındaki güncelleme bölümünden yapacakları kontroller ile birlikte mevcut açıkları giderecek güncellemeleri sistemlerine yükleyebileceği belirtildi. 

Saldırganların tespit ettiği açık bulundu!

Microsoft, saldırganların "Windows Update Medic" bölümünde açık bulduğunu ve bu nedenle sistemlere sızabildiğini de itiraf etti. Microsoft'un Windows Update bileşenlerini korumak için arka planda çalıştırdığı bir araç olan mevcut yenilik geçtiğimiz aylarda kullanıma sunulmuştu. Windows 10 için geliştirilen bu eklenti üzerinden çeşitli analizler gerçekleştiren saldırganlar ise sistemde bir açık keşfederek kısa süre içerisinde milyonlarca cihazda güvenlik riskini ortaya çıkardı.

Bilgisayar korsanları tarafından kullanılan mevcut açık için şu anda Microsoft güncelleme ile önlem almayı başarmış durumda. Kullanıcılarının yeni güncellemeleri alması, güvenli bir şekilde bilgisayar kullanmasını sağlayacak.

Yazdırma biriktiricisindeki hata da giderildi

Geçtiğimiz aylarda kullanıcılar tarafından da çok fazla dile getirilen yazdırma biriktiricisindeki hata da yeni güncelleme ile birlikte gideriliyor. Microsoft tarafından resmi blog sayfasında yer alan ifadelerde yazdırma biriktiricisinde meydana gelen hata ile ilgili detaylara yer verildi. Microsoft yetkilileri konu ile ilgili olarak şöyle dedi;

"Windows Yazdırma Biriktiricisi hizmetinde ayrıcalıklı dosya işlemlerini uygun olmayan şekilde gerçekleştirdiğinde, uzaktan kod yürütme güvenlik açığı meydana geliyor. Bu güvenlik açığından başarıyla yararlanan bir saldırgan, SYSTEM ayrıcalıklarıyla sistemlerde rasgele kod çalıştırabiliyor. Böylece programları izleme, verileri görüntüleme, değiştirme, silme veya tam kullanıcı haklarına sahip yeni hesaplar oluşturmak açık ile mümkün. Microsoft, araştırmayı tamamladı ve bu güvenlik açığını gidermek için güvenlik güncelleştirmelerini yayımladı."

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap