Uzaktan Eğitim İçin En Uygun Laptop: ixtech ThinBook

ixtech ThinBook adını ilk kez duyabileceğiniz bir ürün olabilir. Ürünün iddiası uzaktan eğitim döneminde öğrencilere uygun bir bilgisayar sunabilmek. Zaten özellikleriyle bunu kanıtlar niteliktedir. Bu bilgisayarı biraz ele alalım istedik.

ixtech ThinBook tamamen uzaktan eğitim odaklı bir dizüstü bilgisayar. Bu bilgisayarda oyun oynayamazsınız. Yapabileceğiniz tek şey derslere katılmak, soru çözmek ve birkaç işlem gerçekleştirebilmektir. Çünkü standart tarayıcıları dahi zar zor kaldırabildiğini söylemek mümkündür.

Firmanın arkasındaki isim her kimse çok sağlıklı bir hamle yaptığını itiraf etmek gerek. Özellikle küresel salgın sebebiyle yaşanan bir döneme denk gelmiş olması büyük bir avantaj oldu. Ürün önce 900 TL'den satışa sunuldu. Şimdi ise 2.100 TL civarında bir fiyata sahip.

ixtech ThinBook Özellikleri

 • Ekran: 11.6 inç, 1920 x 1080 Full HD
 • İşlemci: Intel Atom Z3635F
 • Grafik Kartı: Intel HD Graphics
 • Depolama: 32 GB HDD
 • RAM: 2 GB
 • İşletim Sistemi: Windows 10 Home

ixtech ThinBook İnceleme Notları

 • Uzaktan eğitim için ideal olabilecek bir bilgisayar ve düşük bütçeli kişileri üzmeyecektir.
 • Uzaktan eğitime katılma ve ders çalışma dışında pek bir şey yapabilmek mümkün değil.
 • Tarayıcı sekmesi açma ve video izleme gibi durumlarda takılmalar, kasmalar ve donmalar mevcut.
 • Çok daha performanslı bir şey arıyorsanız ixtech ThinkBook size göre değil. Bunun için dizüstü bilgisayar tavsiyelerimize göz atabilirsiniz.
 • 32 GB depolama alanının herkes için yetersiz olduğunu düşünüyoruz.

ixtech ThinBook Kısa İnceleme

Birçok insanın yaptığı gibi bu bilgisayarın tek alınabilir yani uzaktan eğitim için ideal bir çözüm olmasıdır. Lakin şu andaki fiyatında pek bir şeyler sunduğunu söylemek mümkün değildir. Yorumumuzu yaparken 900 TL halini baz alsaydık kesinlikle farklı şeyler söylerdik.

ixtech ThinBook isimli bu bilgisayarın esprisi tamamen ders çalışmak. Video izlemek ve derslere katılmak için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında bilgisayarla herhangi bir şey yapılamayacağını söylememiz gerekir.

ixtech ThinkBook temel görevleri yerine getirme konusunda oldukça başarılı. Ses kalitesi anlamında bir kalitesizlik yok. Her şeyin düzgün bir biçimde olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında diğer donanımları konusunda iddia edileni ortaya koyduğunu görmekteyiz.

Ancak ixtech ThinkBook belirli bir noktadan sonra işlevselliğini yitiren bir dizüstü bilgisayar. Sebebine gelince bir tarayıcı açtığınız zaman sekmeler arasında geçiş yapmak biraz zulüm halini alabilmektedir. Benzer durum YouTube gibi sitelerden video izlerken söz konusudur.

ixtech ThinkBook için söylenebilecek bir diğer eksi şey ise kesinlikle depolama alanıdır. 32 GB gibi neredeyse bir telefonu andıran depolama alanının kimseye yeteceğini düşünmüyoruz. Bulut depolamadan en iyi şekilde faydalanmanız gerekebilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap