Twitter, Yeni Hesap Doğrulama ( Mavi Tik) Yönergelerini Duyurdu

Artık sizin de mavi tikiniz olabilir. Twitter bugün, kamuya açık kişilere ve bir devlet memuru, gazeteci, ünlü, marka, işletme veya diğer önemli isimler gibi diğer hesapların, resmi bir hesap olduğunu belirten mavi tik için yeni başvuru sisteminin kullanıma sunulmaya başlayacağını duyurdu

Önümüzdeki birkaç hafta içinde Twitter, yeni doğrulama uygulamasını ''Hesap Ayarları'' kısmından tüm kullanıcılara sunmaya başlayacak. Başvurular bir ekip tarafından kontrol edileceği ve bu nedenle başvuru sonuçlarının neticelenmesinin zaman alacağı belirtildi.

Hesabınız onaylanırsa, profilinizin yanına otomatik olarak mavi tik gelecek. Hesanınız reddedilirse, başvuru sonucundan 30 gün sonra yeniden başvuru yapılabilecek. Ancak, kaç kez yeniden başvurabileceği konusunda henüz bir sınır belirtilmedi.

Twitter kullanıcılarının mavi tik başvurusu yapabilmesi için aşağıdaki altı kategoriden birine uyması gerekiyor:

  • Devlet Memuru
  • Şirketler, markalar ve kuruluşlar
  • Haber kuruluşları ve gazeteciler
  • Eğlence/davet kuruluşları
  • Spor ve oyun
  • Aktivistler, organizatör ve diğer yetkili kişiler

Başvurunun onaylanabilmesi için, hesap sahibine ait resmi kimlik belgesinin fotoğrafıyla veya seçilen kategoriyle ilgili resmi bir e-posta adresi ile kanıtlaması gerekiyor.

Twitter, doğrulanmış hesapları tweetlerinden sorumlu tutucağını da bildirdi. Herkes gibi Twitter Kurallarına uymak zorunda kalmanın yanı sıra, kuralları ihlal eden doğrulanmış hesapların mavi tikleri kaldırılacak. Twitter, bu cezanın duruma göre belirlenebileceğini söylüyor.

Doğrulanmış hesapların ayrıca profil adı, profil resmi ve onaylanmış bir e-posta / telefon numarası ile "eksiksiz" bir profile sahip olması gerekiyor. Twitter, ileri zamanda, COVID-19 güncellemeleri veya deprem uyarıları gibi yararlı bilgiler sağlayan otomatik hesaplar veya Twitter'ı yaratıcı bir şekilde kullanan hesapların türlerini belirlemenin de yeni yollarını açacak.

Twitter, doğrulama için herkese açık uygulamalar ve diğer yeni özelliklerle ilerledikçe bu alanlardaki politikalarını güncellemeye ve denetlemeye devam edeceğini söylüyor.

Değişiklikler hakkında muhabirlere konuşan Twitter'ın ürün lideri B Byrne, "İnsanlar, güncel olaylar, küresel pandemi seçimleri ve çeşitli konu ve ilgi alanlarına yönelik diğer hükümet görüşmelerinde neler olup bittiğini okumak için Twitter'a geliyorlar." dedi ve sözlerine şöyle devam etti: "Mavi tik, Twitter'daki kişilere kiminle etkileşimde bulundukları hakkında daha fazla bilgi sağlıyor. İçeriğin güvenilir olup olmadığını anlayabilirler ve takip etmeyi seçtikleri kaynaklarla ilgili kendi kararlarını verebilirler ki bunun daha sağlıklı ve daha bilinçli konuşmalara yol açacağına inanıyoruz.”

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap