Türkiye’de Evler Akıllanıyor! İşte Sektördeki Son Durum

Türkiye’de evlerde yer alan akıllı teknolojilere yönelik yapılan son araştırma, teknolojilerin giderek yaygınlaştığını gösterdi. Oranlar geçtiğimiz dönemlere göre daha yüksek.

ABD ve Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın hale gelen akıllı ev teknolojileri, Türkiye’de de gittikçe daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Evlerde tasarrufu arttıran, kullanım kolaylığı sağlayan teknolojiler hakkında kapsamlı araştırma yapan We Are Social ve Hootsuite dünya genelindeki pek çok ülkenin akıllı ev teknolojileri konusundaki durumunu ortaya çıkardı.

Türkiye’de kaç adet akıllı ev aleti bulunuyor?

Yapılan araştırmalara göre 2020 yılı sonu itibariyle Türkiye’de akıllı ürünlerin yer aldığı ev sayısı 2 milyon.  Toplam pazar değerinin 362,4 milyon dolar olduğu sektörde güvenlik, eğlence ve enerji yönetimi gibi ürünler ön plana çıkıyor. Araştırmada dikkat çeken detay, geçtiğimiz yıllara göre büyümenin artması. Öyle ki 2020 itibariyle cihazların kullanım oranında yüzde 19.2’lik bir artış yaşandı. Bu artış ile birlikte Pazar değerinde yüzde 32,3, güvenlik cihazlarında yüzde 34,4, enerji yönetiminde ise yüzde 36,1’lik bir artış elde edilmiş durumda. Hem pazar hem de kullanım alanlarıyla büyüme yakalayan sektör, böylece daha fazla evde kendine yer bulmuş durumda.

Türkiye’deki tüketiciler ne kadar harcama yapıyor?

Akıllı ev teknolojilerine yönelik harcama araştırmalarında ise bir ürün için ortalama miktar 1500 TL olarak belirlendi. Yapılan araştırma sonuçlarında Türkiye’de teknolojinin benimsenme oranı yüzde 1,37 olarak açıklandı. Bu oran her ne kadar düşük olarak görülse de Türkiye’nin ABD ve Japonya gibi ülkelerin arkasından gelmesini sağladı. Listenin son sırasında yer almayan Türkiye, Finlandiya gibi pek çok Avrupa ülkesini geride bırakmayı başardı.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap