Tam Ekranda Görev Çubuğu Kaybolmuyor

Oyunların, YouTube videolarının ve Chrome, Firefox gibi web tarayıcılarının üzerine yerleşen görev çubuğu Windows'ta karşılaşılan yaygın sorunlardan biridir. Bu sorun, Windows 7'ye kadar uzanan bir geçmişse sahiptir ve maalesef henüz tam olarak çözüm olan resmi bir adım yoktur.

Görev çubuğunuz, varsayılan olarak ekranın altından geçen şerittir. Windows menüsü, sistem saati, ses yöneticiniz ve ağ ayarları gibi önemli özellikleri barındırır. Ayrıca o anda hangi uygulamaların açık ve çalışmakta olduğunu da gösterir.

1. Hızlı çözümü deneyin

Tam ekranda video izlerken, oyun çalıştırırken, bir belgeyi açarken veya bir web sitesini açarken görev çubuğunun gizlenmiş olması gerekir. Bir şeye dikkat etmeye çalışırken gösterilmesi rahatsız edicidir. Tam ekranda görüntülemeye çalıştığınız videonun, oyunun ve diğer belgelerin üzerine bindiği için öğe engellemesi mümkündür.

  • Görev çubuğu tam ekranda gösterilirken, bir görev çubuğu simgesine (uygulama, ağ durumu, ses seviyesi vb.) sağ tıklayın, ardından görüntülemekte olduğunuz videoya, oyuna veya web tarayıcısına tekrar tıklayın. Bazı durumlarda bu tür bir hızlı çözüm yapılabilmektedir.

2. Windows Explorer uygulamasını yeniden başlatın

Çoğu kullanıcı için Windows Explorer veya diğer adıyla Windows Gezgini, Windows işletim sisteminin bir parçası gibi görünür. Sistem içinde kendi başına çalışan bir uygulama olduğu için durum böyle değildir. Sabit sürücünüzün içeriğe erişmek için dosyalarınızı her açtığınızda Windows Explorer kullanabilirsiniz.

  • Klavyenizde CTRL + SHIFT + ESC tuşlarına aynı anda basarak Görev Yöneticisi aracını çalıştırın.
  • Ardından İşlemler kısmına geçin yapın ve Windows Explorer seçeneğini bulup üzerine tıklayın.
  • Daha sonra görev yöneticisinin sağ alt köşesinde yer alan Yeniden Başlat tuşuna basın.

3. Görev Çubuğu aracını otomatik gizleyin

Windows şüphesiz bilgisayarlar için en karmaşık işletim sistemlerinden biridir. Bu, içindeki birçok ayarı özelleştirebileceğiniz anlamına gelir. Bazen bu ayarlar karışabilir. Görev çubuğunuz garip davranıyorsa, ayarlarınızı gözden geçirmeniz gerekir.

  • Windows tuşu + I tuşuna aynı anda basarak Ayarlar penceresini açın.
  • Ayarlar penceresinde Kişiselleştirme kısmına giriş yapın.
  • Sol tarafta yer alan menüden Görev Çubuğu seçeneğini seçin.
  • Burada Masaüstü modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle seçeneğini açık yapmalısınız.
  • Ayrıca yine burada Tablet modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle seçeneğini açık yapmalısınız.

Kaydırıcıya tıklayarak bu özelliklerin her ikisini de açtıktan sonra tam ekrandayken görev çubuğunun kaybolmama sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Genel olarak sorununuzu çözecek en önemli adım budur. Gerekirse bu sekmeden görev çubuğuyla ilgili diğer ayarları değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap