2021'de En Çok Ziyaret Edilen Siteler: TikTok Zirvede

İnternet güvenliği ve alan adı hizmetleri sunan Cloudflare, 2021 yılında en çok ziyaret edilen sitelerin listesini yayınladı. Yayınlanan listeye göre sosyal medya platformu TikTok zirvede yer aldı. Uzun yıllar en çok ziyaret edilen site unvanını kimseye kaptırmayan arama motoru devi Google ise 2. sırada kaldı.

TikTok'un 2021 yılında en çok ziyaret edilen site olması aslında şaşırtıcı bir durum değil. Özellikle pandeminin yoğun bir biçimde etkisini gösterdiği dönemlerde insanlar sosyal medyada daha fazla vakit geçirmeyi tercih etmişti. İnsanların bu tercihi istatistiksel verilere yansıdı ve TikTok en çok ziyaret edilen site olmayı başardı.

Cloudflare'e Göre 2021'in En Popüler Alan Adları

Cloudflare tarafından yayınlanan ilk liste 2021 yılının en popüler alan adlarını içeriyor. Bu listenin bir anlamda en çok ziyaret edilen siteler olarak düşünebilirsiniz. Listenin en dikkat çekici yanı ise TikTok'un zirvede, Google'ın ise 2. sırada yer alması oldu. Google uzun bir sürenin ardından en popüler alan adı olma unvanını kaptırdı.

En popüler siteleri yakından incelediğiniz zaman 3 tanesinin sosyal medya sitesi olduğunu hemen fark edebilirsiniz. Sitelerden 2'si doğrudan teknoloji devlerine aittir. Diğerleri ise 1 tane arama motoru, 1 tane e-ticaret sitesi, 1 tane video izleme sitesi, 1 tane dizi/film izleme sitesi ve 1 tane anlık mesajlaşma sitesidir.

2020'nin En Popüler Alan Adları

Cloudflare'ın 2020 yılına ait listesi ise biraz daha farklı. En azından listenin anlattığı hikayenin biraz daha farklı olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu insana bu listeyi gösterseniz aslında hiç şaşırtıcı olmaz. Listede 5. ile 6. sıra ve 9. ile 10. sıra arasında sürekli değişim yaşandığını hatırlatmak gerekir.

2020 yılının en popüler siteleri bu şekildeydi. Fark edebileceğiniz gibi Google zirvede yer alıyordu ve TikTok henüz 7. sırada kendisine yer buluyordu. Instagram listede kendine yer bulmuş ve yıl boyunca Twitter ile yarışıyordu. TikTok, 2021 yılının Mart ayından itibaren önemli bir ivme yakaladı ve yıl sonuna gelindiğinde zirveye yerleşti.

Cloudflare'e Göre 2021'in En Popüler Sosyal Medya Siteleri

Cloudflare aynı zamanda en popüler sosyal medya siteleri için çeşitli veriler yayınladı. Bu listede şaşırtıcı olan bir durumun olduğunu söyleyemeyiz. En popüler siteler arasında yer alan 4 sitenin burada kendine yer bulduğunu görebilmek mümkün. Belki şaşırtıcı olabilecek tek şey Instagram'ın geçen yıla göre gerilemesi olabilir.

YouTube'un listede yer almasını garipseyebilirsiniz. Ancak YouTube hem bir arama motoru hem video izleme sitesi hem de bir sosyal medya platformu olarak nitelendirilir. Listedeki sitelerin hemen hemen hepsinin mobil uygulaması vardır. Bu mobil uygulamalar bulundukları platformlarda da oldukça popülerdirler.

2020'nin En Popüler Sosyal Medya Siteleri

2020 yılına doğru gittiğimizde ise durumun biraz daha farklı olduğunu görebiliriz. Özellikle Facebook'un yaşamış olduğu düşüşü iyi değerlendirmek gerekir. Bu düşüş büyük oranda veri ihlalleri sebebiyle yaşanmıştır. Kullanıcılar Facebook'u terk ederek diğer platformlara yönelmişlerdir.

En popüler sosyal medyaları açısından 2020 ile 2021 yılları arasında iki önemli farklılık vardır. Bunlardan ilki Facebook'un kullanıcı kaybetmesi ve TikTok'un hızlı bir biçimde kullanıcı kazanması olabilir. Diğer önemli farklılık ise Instagram'ın aktif kullanıcı kaybederek Twitter'a geçilmiş olmasıdır.

Cloudflare'e Göre 2021'in En Popüler Video İzleme Siteleri

Cloudflare aynı zamanda video izleme (video streaming) siteleri için de veriler yayınladı. Global anlamda düşünüldüğünde listede yer alan pek çok sitenin zaten popüler olanlardan oluştuğunu görebilirsiniz. Marka bilinirliği yaratma konusunda başarılı olanları ise 2021 ile 2020 yılı arasındaki kıyaslamayla bulabilirsiniz.

2021 yılının en popüler video izleme siteleri arasında medya devlerinin yer alması şaşırtıcı değildir. Gelecekte bu listede çok büyük değişiklikler yaşanacağı düşünülüyor. Özellikle Apple ve Amazon gibi firmaların daha agresif bir politika uygulamaları durumunda bazılarını tahtından ettiğini görebiliriz.

2020'nin En Popüler Video İzleme Siteleri

2020 yılına baktığınız zaman aslında kimin kaybeden ve kimin kazanan olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Listeden çıkan bir site ve doğal olarak listeye dahil olan bir site mevcut. Paramount Plus'ın 2021 yılında başarılı bir kampanya yürüttüğünü söyleyebilmek mümkün.

En popüler video izleme siteleri açısından 2021 ile 2020 yılı arasındaki en önemli farklılık WeTV'nin liste dışı kalıp Paramount Plus'ın listeye girmesidir. Ayrıca Hulu ile HBO Max arasında yaşanan sıralama değişikliğini atlamamak gerekir. Bu video izleme servislerinin ilerleyen dönemlerde de etkinliklerini koruduğunu görebiliriz.

Cloudflare'e Göre 2021'in En Popüler E-ticaret Siteleri

Cloudflare en popüler e-ticaret sitelerinden bahsetmeyi ihmal etmedi. Pandemi e-ticaretin büyük bir ivme yakalamasına neden oldu. Bu nedenle listedeki sitelerin yerleri sürekli değişiyordu. Ancak yılın sonlarına doğru gelindiğinde e-ticaret siteleri açısından yılın bir portresini çıkarabilmek mümkün hale geldi.

2021 yılının en popüler e-ticaret siteleri listesi aslında durumu özetleyen cinsten diyebiliriz. ABD ve Çin gibi ülkelerde e-ticarete ilginin biraz daha arttığını görebiliyoruz. Japonya'dan ise büyük bir şirketin listede yer aldığını fark ediyoruz. Ancak en önemli rekabetin büyük oranda ABD merkezli olduğunu söyleyebiliriz.

2020'nin En Popüler E-ticaret Siteleri

2020 yılına doğru gittiğimizde ise listenin ilk 4 sırasında aynı isimleri görüyoruz. Bu durum ilgili sitelerin etkinliklerini doğru bir biçimde sürdürebildiklerini gösteriyor. Bu markaların ABD ve global rekabet söz konusu olduğunda rekabetten kaçınmayacaklarını görebiliyoruz.

En popüler e-ticaret siteleri açısından 2020 ile 2021 yılları arasındaki en dikkate değer durum Çinli e-ticaret devi JD'nin yükselişidir. Diğer taraftan Brezilya merkezli Olx'in liste dışı kaldığını yerini Homedepot'a bıraktığını görüyoruz. Son olarak BestBuy'ın iyi bir ivme yakalayarak yükseldiğini fark edebiliyoruz.

2021 yılında internetin en popüler siteleri konusunda Cloudflare tarafından sunulan bilgiler bu şekildeydi. Cloudflare belirli sitelerin uzun süre en tepede kalmasını beklemiyor. Ama bu konuda TikTok ve YouTube'u birer istisna olarak görüyor. Ayrıca video paylaşımının olduğu çeşitli sitelerde yıl içerisinde büyük azalmaların ve artmaların olabileceğini belirtiyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap