Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Spotify, Adele'in İsteği Üzerine "Karışık Oynat" Seçeneğini Kaldırdı

İngiliz şarkıcı Adele Lauire Blue Adkins ya da bilinen adıyla Adele, Spotify'dan albümlerindeki "karıştırma düğmesini" kaldırmasını istedi. Adele, bu isteğinin sürekli değişmekte ve gelişmekte olan sektöre yönelik tek istek olduğunu ifade etti. Adele'in baskısı üzerine Spotify, en azından onun albümlerinde "karışık oynat" seçeneğini kaldırdı.

Adele tarafından atılan bu adım sanatçı için özel bir önem ifade ediyordu. Çünkü İngiliz şarkıcı, albümünde yer alan şarkılarının sırasıyla dinlenmesinin çok daha iyi olacağını düşünüyordu. Ortaya koyduğu çalışmaların bir hikaye anlattığını ifade eden Adele, şarkıların karışık dinlenmesi durumunda bu hikayenin bozulduğunu iddia etti.

Spotify: Uzun Süredir Talep Ediliyordu

Adele'in bu isteğinden kısa bir süre sonra Spotify, "karışık oynat" özelliğini devre dışı bıraktı. Spotify sözcüsü yaptığı açıklamada, kullanıcıların ve sanatçıların uzun bir süredir bu özelliği talep ettiklerini vurguladı. Ayrıca Spotify sözcüsü, bu özelliği devreye soktukları için heyecanlı olduklarını ifade etti.

Artık Spotify'i albüm görünümünde ziyaret edip "Oynat" tuşuna bastığınız zaman şarkılar şarkıcının albümde belirlediği sıraya göre çalmaya başlayacak. Bu özellik sadece Premium aboneliğe sahip olduğunuz zaman geçerli olacak. Dilerseniz "Karıştır" ikonuna basarak parçaları karışık bir biçimde dinleyebileceksiniz.

Adele'in 30 adını taşıyan albümü 19 Kasım'da yayınlanmıştı. Albüm Adele'in eski eşi Simon Konecki'den boşandıktan sonraki iyileşme sürecine yönelik bir hikaye ortaya koyuyordu. Bu nedenle 30 albümü büyük bir beğeni topladı. İngiliz şarkıcı bu albümü kalbine en yakın olan albümü olarak nitelendirdi.

Adele'in Kaç Şarkısı ve Kaç Albümü Var?

Adele'in ilk şarkısı 2006 yılında yayınlandı. "Be Divine" adını taşıyan şarkıda Adele, Ricsta'ya eşlik etmişti. Adele daha sonra 2007 yılında "Hometown Glory" isimli tekli çalışmasını çıkardı. Bu şarkı, Adele'in "19" isimli albümünde de yer aldı. 19 isimli albüm 28 Ocak 2008 tarihinde piyasaya sürüldü.

19

Adele'in ilk stüdyo albümü olma özelliğini taşıyan 19, toplam 12 şarkı içeriyordu ve 43 dakika 41 saniye uzunluğundaydı. 19, 28 Ocak 2008 tarihinde XL Recordings ve Columbia Records ortaklığıyla çıkarıldı. Albümün yapımcılığını ise Jim Abbiss, Mark Ronson ve Eg White üstlendi.

19 albümünde yer alan 6 şarkı sadece Adele imzasını taşıyordu. 3 şarkı ise Eg White ile Adele ortaklığında yazılmıştı. "Cold Shoulder" şarkısı Adele ile Sacha Skarbek işbirliği ile yazılmıştı. "Right as Rain" isimli şarkı Adele'e ek olarak 4 farklı ismin imzasını taşıyordu. "Make You Feel My Love" isimli şarkı ise Bob Dylan tarafından yazıldı.

21

Adale'in ikinci stüdyo albümü olma özelliğini taşıyan 21, toplam 11 şarkı içeriyordu ve 48 dakika 8 saniye uzunluğundaydı. 21, 24 Ocak 2011 tarihinde XL Recordings ve Columbia Records ortaklığıyla çıkarıldı. Albümün yapımcılığını Adele'in kendisiyle birlikte Jim Abbiss, Paul Epworth, Rick Rubin ve diğer 3 isim üstlendi.

21 albümünde yer alan şarkıların hiçbirisinde Adele tek başına söz yazarlığını üstlenmemişti. Adele, 3 şarkıda Paul Epworth, 2 şarkıda Ryan Tedder, 3 şarkıda Dan Wilson (birisinde Greg Wells dahildi), "Set Fire to the Rain" şarkısında Fraser T. Smith ve "Take It All" şarkısında Eg White ile birlikte söz yazarlığı yaptı.

25

25, Adele'in üçüncü stüdyo albümü olma özelliğine sahipti. Toplamda 11 şarkı içeriyordu ve 48 dakika 24 saniye uzunluğundaydı. 25, 20 Kasım 2015 tarihinde XL Recordings ve Columbia Records ortaklığıyla çıkarıldı. Albümün yapımcılığını Danger Mouse, Samuel Dixon, Paul Epworth, Greg Kurstin dahil olmak üzere toplam 11 kişi üstlendi.

25 albümündeki şarkıların hiçbirisinde Adele tek başına söz yazarlığı yapmadı. Adele, 3 şarkının sözlerini Greg Kurstin ile birlikte ve 2 şarkının sözlerini Paul Epworth ile birlikte yazdı. Diğer şarkıların sözlerinde ise Adele'e, Max Martin, Shellback, Tobias Jesso Jr., Ryan Tedder, Danger Mouse, Samuel Dixon ve Bruno Mars gibi isimler eşlik etti.

30

30, Adele'in dördüncü stüdyo albümüydü. Toplamda 12 şarkı içeriyordu ve 58 dakika 14 saniye uzunluğundaydı. 30, 19 Kasım 2021 tarihinde Columbia Records ve Melted Stone Records ortaklığıyla çıkarıldı. Albümün yapımcılığını Shawn Everett, Ludwig Göransson, Inflo, Greg Kurstin, Max Martin ve Shellback gibi isimler üstlendi.

30 albümündeki şarkıların söz yazarlığında Adele diğer isimlerle birlikte çalıştı. Adele, 5 şarkının sözlerini Greg Kurstin ve 3 şarkının sözlerini Inflo ile birlikte yazdı. "Strangers by Nature" şarkısında Ludwig Göransson, "All Night Parking" şarkısında Errol Garner ve "To Be Loved" şarkısında Tobias Jesso Jr., Adele'e söz yazarlığında eşlik ettiler.

15 Tekli Çalışma

Adele stüdyo albümlerine ek olarak zaman zaman tekli çalışmalar çıkardı. 22 Ekim 2007 tarihinde çıkardığı "Hometown Glory" onun ilk tekli çalışmasıydı. 15 Ekim 2021 tarihinde çıkardığı "Easy On Me" ise "30" albümünden önceki son tekli çalışmasıydı. Adele'in tüm tekli çalışmalarını aşağıda bulabilirsiniz:

Adele tekli çalışmalarına ek olarak An Evening with Adele, Adele Live ve Adele Live 2016 isimleriyle üç farklı konser turu gerçekleştirdi. Adele bunlara ek olarak Adele at the BBC, Adele Live in New York City ve Adele One Night Only isimli özel televizyon yapımlarına imza attı.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap