Rocket Lab, 2021'in Sonlarında Ay Görevini Başlatıyor

Rocket Lab, CAPSTONE’un 2021 yılının 4. çeyreği itibariyle fırlatılacağını söyledi. Mevcut uçuş, 2021’in başlarında planlanıyordu.

Rocket Lab, ay üzerine geliştirdiği projesini yaklaşık 1 yıllık gecikme ile devam edileceğini duyurdu. Şirket tarafından yapılan resmi açıklamada CAPSTONE adı verilen küp uydunun NASA’nın ay programı için bir öncü olarak aya gönderileceği ve ay yörüngesine yerleştirileceği belirtildi. Yapılan yeni çalışma ve bir planlamalar doğrultusunda 2021 yılının 4. çeyreği itibariyle Yeni Zelanda'daki fırlatma platformundan fırlatılacak olan roket, böylece uydunun yörüngeye yerleşmesini sağlayacak.

NASA’nın Çalışmalarına Destek Sağlayacak

Projenin başarılı olması NASA’nın gelecekte gerçekleştireceği projelerin daha kolay olmasını sağlayacak. CAPSTONE yörüngeye yerleştikten sonra ise Gateway uzay aracının Ay'a güvenli bir şekilde yaklaşmasına ve yörüngesinde dönmesine yardımcı olacak.

2021 yılının başı itibarıyla planlanan uçuş, yaşanan motor arızaları nedeniyle 2 defa ertelendi. İlk defa Photon platformunun kullanılacağı projede, pek çok farklı özellik projenin ilk olmasını sağlayacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap