Jeff Bezos İle Uzay Yolculuğunun Fiyatı 28 Milyon Dolar

Önümüzdeki ay kardeşiyle kısa bir uzay yolculuğu yapacak Jeff Bezos ile uzay yolculuğunun bedeli belli oldu. İhaleye çıkarılan bilete yapılan son teklif 28 milyon dolar.

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, uzay şirketi Blue Origin ile önümüzdeki ay uzay yolculuğu gerçekleştirilecek. Şirket tarafından özel olarak geliştirilen bir roket ile yapılacak bu yolculuk için kardeşinin de geleceğini açıklayan Jeff Bezos, uzay yolculuğu için bir koltuğun boş olduğunu duyurmuştu. Şirket, boş koltuğu yeni bir gelir alanı olarak değerlendirirken Mayıs ayında koltuk için ihale başlatılmıştı.

7.000’den fazla teklif geldi!

Blue Origin tarafından yapılan açıklamaya göre Mayıs ayı itibariyle ihaleye 159 farklı ülkeden 7.000'den fazla katılımcı teklif sundu. Sona yaklaştıkça hızlı bir şekilde tekliflerin verildiği bilet için son teklif 28 milyon dolar oldu.  Mevcut ihalenin tüm geliri Club for theFuture'a bağışlanacak.

Blue Origin, kazanan teklifin kim tarafından verildiğini açıklamadı. Kim olduğu oldukça merak edilen kişi önümüzdeki hafta açıklanacak. İhaleyi kazanan kişi Jeff Bezos, Jeff Bezos’un kardeşi ve diğer 3 yolcu ile birlikte uzay yolculuğuna çıkacak.

Yolculuk 10 dakika sürecek

Sıfır yerçekimine ulaşacak roket ile yolculuk, yaklaşık 10 dakika sürecek.  Bu nedenle teklif veren kullanıcı, dakika başına çok ciddi bir rakam ödedi. Şirket tarafından yolculuk için planlanan tarih 20 Temmuz. Jeff Bezos yolculuktan yaklaşık 15 gün önce Amazon CEO’su olarak görevinden resmen ayrılacak.

15 Testin 14’ü başarılı oldu

Bugüne kadar şirket tarafından New Shepard kapsülü ile 15 test uçuşu yapıldı. Kapsül 15 denemede de Dünya'ya geri dönmeyi başardı. Ancak Nisan 2015’teki ilk testte roket dünyaya sert bir iniş yaparak ciddi bir tehlike atlatmıştı. Ancak sonraki testlerin hiçbirinde tehlike yaşanmadı ve testler sorunsuz bir şekilde tamamlandı. 20 Temmuz’da yapılacak uçuş başarılı şekilde tamamlanırsa, yolculuk dünya tarihinde bir ilk olacak. Dünyanın 100 km ötesinde ve Karman hattının dışına ilk sivil ticari yolculuk yapılacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap