Türksat 5B Uydusu Ne Zaman Fırlatılacak?

Türksat 5B, Türksat A.Ş.'ye ait yüksek verimli bir coğrafi haberleşme uydusudur. Türksat 5B tamamen ticari amaçlar için geliştirilen bir uydudur. Türksat 5B projesi 2011 yılının Eylül ayında başlatılmıştır. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından geliştirilen projeye, 2017 yılında Airbus Defence and Space firması dahil olmuştur.

2020 yılının Kasım ayında Türksat 5B için uydu düzeyinde testlerin başladığı duyurulmuştur. Uydunun başlangıçta 2021 yılının Ekim ayında fırlatılacağı açıklanmıştır. Daha sonra ise uydunun 2021 yılının son çeyreğinde SpaceX tarafından üretilen Falcon 9 roketiyle Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü'nden fırlatılacağı açıklanmıştır.

Türksat 5B Ne Zaman Fırlatılacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusuyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusunun uzaya gönderilme işinin SpaceX (Elon Musk'ın şirketi) tarafından yapılacağını belirtti. Bakan aynı zamanda çalışmaların genel olarak tamamlandığını ve fırlatma tarihinin belli olduğunu açıkladı.

Bakan Karaismailoğlu tarafından sunulan bilgilere göre Türksat 5B uydusu bu yılın sonlarına doğru fırlatılacak. Bu uydu, 42 derece doğu yörüngesinde yer alan diğer uyduların mevcut iletişim kapasitelerini yükseltecek. Uydunun ömrünün 15 yıl olması planlanırken, yörüngedeki aktifliği 35 yılı bulabilecek.

Türksat 5B Neden Önemli?

Türksat 5B, 42 derece Doğu boylamında sabit bir yörüngede hizmet verecek bir haberleşme uydusudur. Türksat 5B, Airbus Defence and Space tarafından geliştirilmiş ve üretilmiş olan Eurostar-3000EOR uydu veri yolu üzerine inşa edilmiştir. Uydunun sabit yörüngede 15 yıllık bir yaşam döngüsüne sahip olması beklenmektedir.

Türksat 5B aynı zamanda iki tane konuşlandırılabilir güneş paneline sahip olacak. Ku-band ve Ka-band ile 50 Gbps'lik yüksek verimli uydu olma özelliğine sahip olan Türksat 5B ek olarak 15 kW'lık pillere sahip olacak. Türksat 5B'nin kapsama alanı Türkiye, Orta Doğu, Avrupa ve Afrika ile sınırlı olacak.

Türksat 5B uydusunun bir diğer önemli yanı kısmen bile olsa ülke içerisinde üretilmiş olan ilk uydu olmasıdır. Türksat 5B'nin %25'lik kısmı ülke içinde üretilmiştir. 2015 yılında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından bitirilmesi planlanan proje 2017 yılına ertelenmiştir. Sonradan, Airbus Defence and Space firması projeye dahil edilmiştir.

Türksat 5B İhracat İmkanı Sunacak

Bakan Karaismailoğlu tarafından verilen bilgilere göre Türksat 5B sadece Türkiye'nin kullanacağı bir haberleşme uydusu olmayacak. Türksat 5B oldukça geniş bir kapsama alanına ve veri kapasitesine sahip olacağı için bölgedeki uluslararası şirketlerin söz konusu uyduyu kullanabilmesi mümkün hale gelecek.

Türkiye'nin Türksat 5B üzerinden gerçekleştirilecek etkin haberleşme potansiyellerinin ülkeye ihracat olarak yansıması bekleniyor. Tekrar hatırlatmak gerekirse Türksat 5B uydusunun kapsama alanı içerisinde Türkiye, Orta Doğu, Avrupa ve Afrika gibi bölgeler yer alıyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap