Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Para Göndermede Yeni Dönem: FAST Sistemi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın geliştirdiği Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi tüm bankalarda kullanılmaya başlandı. Artık ödemeler ve para gönderme işlemleri birkaç saniyede sonuçlanacak.

Geçtiğimiz aylarda deneme amaçlı bazı bankaların bünyesinde kullanılan FAST sistemi artık tüm bankalarda resmen devreye girdi. Böylece bankalar arasında para gönderimi yapmak isteyenler herhangi bir engele takılmadan, 7/24 boyunca para transferi yapabiliyor. Aynı zamanda 7/24 boyunca hiç bir şekilde haftasonu, resmi tatil gibi günlerde işlem aksaklığı yaşanmıyor.

FAST sistemini kullanmak için yapılması gerekenler çok basit. TC kimlik numaras, mail adresi, cep telefonu numarası gibi kişisel bilgilerinizin banka sisteminde kayıtlı olması yeterli. Size FAST sistemi ile para göndermek isteyen bir kişi IBAN ya da hesap numarasına gerek duymadan işlemi gerçekleştirebilecek.

FAST sistemi henüz çok yeni olduğu için şimdilik sadece 50 TL'ye kadar para gönderimine olanak sağlıyor. İlerleyen günlerde sistemin gelişmesi ve kullanımın artması ile birlikte gönderim limiti 1.000 TL'ye kadar artırılacak.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap