Ofis Programları Nelerdir?

Ofis programları denildiğinde akıllara ilk olarak gelmesi gereken program kesinlikle Microsoft Office'tir. Microsoft Office, ofisle ilgili uygulamaların bir koleksiyonudur. Her uygulama benzersiz bir amaca hizmet eder. Kullanıcılara belirli bir hizmet sunar.

Örneğin, belge oluşturmak için Microsoft Word kullanırsınız. Sunumlar oluşturmak için Microsoft PowerPoint kullanılır. Microsoft Outlook e-postaları ve takvimleri yönetmek için ideal bir araçtır. Bunlara ek olarak çok farklı uygulamalar daha vardır.

Microsoft Office 2019 nedir?

Microsoft Office 2019, Microsoft Office Suite'in sonraki sürümüdür. 2018 yılının Ekim ayında piyasaya sürülmüştür. Word, Excel, Outlook ve PowerPoint gibi önceki paketlerde bulunan uygulamaların yanı sıra Kurumsal Skype, SharePoint ve Exchange gibi sunucuları içerir.

Microsoft, Microsoft Office 2019'un "kalıcı" olacağını açıklamıştır. Bu, Microsoft 365'ten farklı olarak ofis paketinin satın alabileceğiniz ve ona sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Kullanmak için aylık abonelik ücretli ödemenize gerek yoktur.

Microsoft 365 nedir?

Microsoft Office'in en son sürümü Microsoft Office 2019 olarak adlandırılır. Ancak web tabanlı Microsoft 365, Microsoft'un kullanıcıların benimsemesini tercih edeceğim sürümdür. Paketin çeşitli sürümleri yaklaşık 1988'den beri piyasada bulunmaktadır.

Microsoft 365'i eski Microsoft Office sürümlerinden ayıran en önemli şey, uygulamaların tüm yönlerini bulut ile entegre etmesidir. Aynı zamanda bir abonelik hizmetidir. Yani kullanıcılar onu kullanmak için aylık veya yıllık ücret öderler.

Diğer taraftan Microsoft 365 Business ve Microsoft 365 Business Premium; Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook ve Publisher dahil tüm ofis uygulamalarını içerir. Bu açıdan hepsi bir arada bir pakettir ve ofis uygulamaları için son derece idealdir.

Neden Microsoft Office kullanılır?

Bir Microsoft Office programının satın alınmasının temel nedeni bilgisayarda yer alan uygulamaların mevcut ihtiyaçları karşılamamasıdır. Örneğin, yalnızca Windows'un tüm sürümlerinde ücretsiz bir biçimde yer alan Microsoft WordPad'i kullanarak kitap yazmak pek mümkün değildir.

Ancak bunun nazarında Microsoft Word ile bir kitap yazmak kesinlikle mümkün olacaktır. Ayrıca işletmeler Microsoft Office kullanmaktadırlar. Büyük şirketler arasında fiili standartlardan birisidir. İşletme paketlerinde yer alan uygulamalar büyük şirketlerin ihtiyacını karşılayacaktır.

Microsoft Office'i hangi cihazlar destekler?

Microsoft Office'in sunduğu her şeye erişmek için onu bir masaüstü bilgisayara veya dizüstü bilgisayara yüklemeniz gerekmektedir. Windows ve Mac cihazlar için sürümler vardır. Ayrıca Microsoft Office'i tabletlere de yükleyebilirsiniz.

Bilgisayarınız yoksa veya sahip olduğunuz bilgisayar Microsoft Office'in tam sürümünü desteklemiyorsa, Microsoft Office Online uygulama paketini kullanabilirsiniz. iOS ve Android cihazlar için de uygulamalar vardır. Bunları kullanarak Microsoft Office uygulamalarına erişim sağlarsınız.

Microsoft Office'te hangi uygulamalar yer alır?

Belirli bir Microsoft Office paketine dahil olan uygulamalar, seçtiğiniz Microsoft Office paketine bağlıdır. Microsoft 365 Home ve Personal; Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook'u içerir. Office Home ve Student 2016 ise Word, Excel, PowerPoint ve OneNote uygulamalarını içerir.

  • Microsoft Word: Belgeler, el ilanları, yayınlar oluşturmak için kullanabilirsiniz.
  • Microsoft PowerPoint: Formüller, grafik araçları ve daha fazlası dahil olmak üzere verileri düzenlemek ve işlemek için kullanabilirsiniz.
  • Microsoft Excel: Verileri depolamak, düzenlemek ve işlemek için kullanabilirsiniz.
  • OneDrive: Verileri çevrimiçi depolamak için kullanabilirsiniz.
  • OneNote: El yazısı notlar, çizimler, ekran görüntüleri, ses klipleri ve daha fazlası dahil olmak üzere toplanan verileri düzenlemek için kullanılabilir.
  • Publisher: Kapsamlı yayınlar, posterler, el ilanları ve menüler oluşturmak için kullanılabilir.
  • Outlook: E-posta ve takvimleri, yapılacaklar listelerini ve kişileri yönetmek için kullanılabilir.
  • Access: Büyük miktarda veriyi derlemek ve düzenlemek için kullanılabilir.

Microsoft, paketlerdeki uygulamaları sorunsuz bir şekilde birlikte çalışacak şekilde tasarlamıştır. Yukarıdaki listede yer alan uygulamaların her birisi belirli bir kombinasyon içerisinde kullanılabilmektedir. Örneğin, Word'de bir belge yazabilir ve OneDrive kullanarak onu buluta kaydedebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap