Küresel TWS Pazarı 2. Çeyrekte %6,4 Büyüdü

Pazar analiz şirketi Canalys tarafından hazırlanan yeni bir raporda sektörde yüzde 6,4 oranında yükseliş görüldü. Ancak yeni yükseliş, 3 yılın en düşük seviyelerinde.

Dünya genelinde küresel True Wireless Stereo (TWS) pazarı için yayınlanan son rapor, sektördeki son durumu gözler önüne serdi. 2020 yılı itibariyle yükselişe geçen ve yüksek büyüme rakamlarıyla dikkat çeken sektörde, 2021 yılının ikinci çeyreğinde yükseliş, önceki dönemlere göre düşük kaldı. 2. çeyrek dahilinde 58,3 milyon cihaz satıldı. 2021 yılı genelinde ise toplam satılan ürün sayısı 99,8 milyon oldu.  Yapılan bu satışlar ile birlikte pazarın büyümesi yıllık %4,7 olarak güncellendi.

Küresel TWS Pazarında Apple Liderliğini Sürdürüyor!

Küresel TWS pazarında Apple’ın hakimiyeti sürüyor. Şirket sektördeki diğer rakiplere göre ciddi bir avantaja sahip. İkinci çeyrekte 15 milyon daha az satış gerçekleştiren Apple, AirPods modelleriyle sektörde %25,7 oranında bir payı elde etti. AirPods satışlarında yaşanan düşüş, Apple için yeni bir hamlenin yapılmasını zorunlu kılıyor.

Sektörde Apple’ın arkasından gelen şirket ise Xiaomi oldu. 5,2 milyon satış gerçekleştiren şirketin hemen ardından ise 5,2 milyon satış ile Samsung yer alıyor.  Konuyla ilgili olarak Canalys Araştırma Analisti Cynthia Chen tarafından yapılan değerlendirme ise şu ifadeler kullanıldı;

"2019'un sonlarından bu yana, Xiaomi ve Samsung ciddi şekilde eşleştirildi. Xiaomi, daha kaliteli TWS ürünleri sunarak değerini yukarılara taşırken, Samsung, özellikle Harman iştiraki altındaki JBL ile ortaklığını sürdürüyor

TWS sektöründe dikkat çeken en önemli detaylardan birisi de Skullcandy’nin yükselişi oldu. Şirket dördüncü sıraya yükselerek pazar payını %7’ye çıkardı.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap