Kargalarında Bilinci Olduğu Ortaya Çıktı

Bilinç kavramı, şimdiye kadar sadece insanlar ve primatlar için kullanılan bir kavramdı. Hatta bu ikisi dışında hiçbir canlı varlığın bilince sahip olmadığı teorisi vardı. Fakat kargalar bu teoriyi çürüttü.

Almanya'nın Tübingen Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar sonucu kargaların görme yetilerini kullanarak yerine getirdikleri bir görevi yani yaptıkları işleri, dışarıdan gelen uyarıları kullanarak kendi bilinçleriyle yorumladıkları ortaya çıktı. Bu araştırmalar gösteriyor ki bilinenin aksine sadece insanlar ve primatlarda değil, kargalarda da bilinç olarak yorumlanabilen beyin aktivitelerine rastlanabiliyor.

Araştırmayı yürüten Tübingen Üniversitesi'de hayvan fizyolojisi profesörü Andreas Nieder'in yaptığı açıklamalara göre bu araştırma, algisal bilinç ve nörobiyolojik sınırların durumu açısından büyük bir adım. Sience dergisinde yayınlanan araştırma hakkında detay veren ekip; iki kargayı bir görsel uyaran gördüklerinde renkli ışıkları gagalamak üzere eğittiğini söyledi. Uyaranlardan bazıları çok net bir şekilde belli olurken bazıları ise çok belirsizdi. Bu durum, kuşların testlere farklı sonuçlar vermesini sağlamış oldu. Bu akviteler sırasında beyin dalgaları kaydedilen kuşlarin özel deneyimleri, sinir hücrelerindeki aktivitelere göre değişiklik gösterdi.

Tübingen Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre kargaların beyni, farklı deneyimlere farklı tepkiler verdi ve sabit uyaranlara verdikleri gibi düzenli bir sinir aktivitesi olmadı. Bu durum da kargaların beyinlerinde özel deneyimler oluşturabildikleri anlamına geliyor.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap