iOS ve Android İçin En İyi 7 Video Düzenleme Uygulaması

Bugünlerde en iyi video düzenleme uygulamaları ister profesyonel düzeyde bir düzenleme yapmak isterse sosyal medya için hızlı bir şeyler eklemek olsun her türlü insanların ihtiyacını karşılamaktadır. Hangisinin sizin için en iyi olduğunu bilmiyorsanız iOS ve Android video düzenleme uygulamalarımıza bir göz atabilirsiniz.

Bu kadar geniş bir video parlatma araçları yelpazesiyle biraz seçici davranmak zor olsa bile bunu başarmanın önemli olduğunu biliyoruz. Kısa bir süre önce video üzerinde çalışmak devasa bir kurgu paketine bağlanmak anlamına geliyordu. Dijital teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık tablet ve akıllı telefonlar bu işi yapabilir hale geldiler.

7. VideoGrade

İster düzeltici ister stilistik nedenlerle uygulansın, renk derecelendirme muhtemelen video düzenleme iş akışınızın bir parçasını oluşturacaktır. En azından bir hevesle sosyal ağlarda rastgele kedi videoları fırlatmıyorsanız bu böyledir. Bununla birlikte daha fazla duygusal ve bağlamsal etki için çeşitli renkleri kullanmak isteyebilirsiniz.

Ucuz bir öğle yemeyi kadar maliyetli bir uygulama için VideoGrade, herkesin anlayabileceği bir arayüze sarılmış çok fazla yaratıcı kontrol sağlar. Bir video yükleyin ve çok sayıda kaydırıcı, sıcaklık, kesinlik, doygunluk ve renk kanalları arasından ustaca seçimler yapın. Daha yaratıcı olmak sizin elinizdedir.

Uygulama, bölünmüş ekran karşılaştırmaları ve ön ayarları kaydetme yolları dahil olmak üzere gerçek zamanlı bir önizleme sağlar. İşiniz bittiğinde bir dizi ön ayar kullanarak çekimlerinizi dışa aktarabilirsiniz. VideoGrade size istediğiniz tüm gücü ve imkanı sunacaktır.

6. Stop Motion Studio Pro

Stop Motion Studio Pro uzmanlara yönelik bir uygulamadır. Uygulamanın adından anlaşılabileceği gibi, geleneksel film yapımı ile ilgilenmez. Bunun yerine stop-motion animasyonu oluşturmak için tasarlanmış bir dizi farklı özelliği bulunan bir uygulamadır.

Bu çok yönlü uygulama, yerleşim kamerasını kullanarak çekim yapabileceğiniz, masaya bağlı nesneleri yaşayan bir dünyaya dönüştürebileceğiniz bir uygulamadır. Ancak uygulama, hareketsiz karelere dönüştürülen mevcut görüntüleri ve videoları içe aktarabilir. Her kare için ince ayar yapma şansınız vardır.

Her ne kadar uygulamanın filtreleri, tek bir kare hızı, geçiş çubuğunun olmaması gibi nedenlerden ötürü profesyonel evreye tam olarak yakışmayacak gibi görünse bile son derece kullanışlı olabilmektedir. Önemli olan, önemli şeylere odaklanmak ve hareket halindeyken mevcut içerikten animasyon fikirlerini planlamaktır.

5. Clips

Bu Apple uygulaması, iMovie uygulamasının sadeliğini ve zarafetini sosyal ağlar için video oluşturmanın gerektirdiği hızla birleştirmeye çalışır. Bu amaçla, geleneksel video düzenlemeye kıyasla oldukça yabancı bir iş akışına sahiptir. Yine de sizi o anda gerçekten önemli olana odaklanmanızı sağlar.

İdeal olarak Clips, uygulamanın içinde çekim yapmanızı sağlar. Ancak mevcut çekimleri sonrasında içe aktarma fırsatınız da vardır. Zaman çizelgenize bir klip eklemek yerine, onu görüntü alanı içinde konumlandırmak iyi bir fikir olabilecektir. Böylece başlamak istediğiniz yere kaydırıp istediğiniz bölümü yakalayabilirsiniz.

Uygulama, karikatürize filmler, metin katmanları, başlık değiştirmeleri ve canlı başlıklar dahil olmak üzere başka özelliklere de sahiptir. Clips eğlenceli ve yaratıcılığı etkili bir şekilde dengeleyen ve iki kat hızlı bir şekilde küçük sosyal ağ dostu filmler oluşturmanıza olanak tanıyan bir özellik setine sahiptir.

4. PowerDirector

PowerDirector uygulamayı çalıştırdığın andan itibaren cebindeki paraya göz diker. Bunu diğer uygulamalarda da görebilirsin ama PowerDirector onlardan biraz daha pahalıdır. LumaFusion ile iMovie arasında bir yerde olan bu uygulama Android tarafında ise KineMaster uygulamasına oldukça benzerdir.

Klipleri içe aktarabilir ve zaman çizelgesinde görev bilinciyle sıralama yapabilirsiniz. Birini seçin ve düzenle düğmesi aracılığıyla bir dizi araca erişebilirsiniz. Diğer uygulamalara göre daha az zarif olduğu söylenebilir. Ancak uygulamanın duyarlılığı ve dağınıklığının olmaması kullanımı keyifli hale getirir.

Hareket halindeki profesyonel için PowerDirector, bitmiş bir ürün oluşturmaktan ziyade fikirlerin taslağını çıkarabilecekleri bir yerdir. Hevesli amatörler için zorlayıcı olmadan da yeteri kadar güçlüdür. iPhone/iPad kullanıcılarının daha farklı alternatifleri olduğundan bunun Android için ideal bir uygulama olduğu doğrudur.

3. iMovie

Masaüstünde iMovile kullanım kolaylığı ile gücü bir araya getiren bir üne sahiptir. Her ne kadar tam teşekküllü bir uygulama olduğu söylenemese bile pek çok işi halledebilmektedir. Onun mobil versiyonu için de aynı şeyi söylemek mümkündür.

Bir dizi klip yükleyin ve iMovie bunları manyetik bir tek yollu zaman çizelgesinde düzenler. Klipler kolaylıkla yeniden düzenlenebilir ve küçük resimlere bakmaktan hoşlanmıyorsanız zaman çizelgesini yakınlaştırmak iyi bir fikir olabilecektir.

Bir başlık düzenleyicisi vardır. Temalara dayalı olmasına rağmen yazı tipleri, renkler ve arka planların tümü ayarlanabilir. Bunun ötesinde, filtreler ve geçişler uygulayabilir, klip hızlarını ayarlayabilir, ses katmanları ekleyebilir ve yeşil ekran, bölünmüş ekran ve resim içinde resim efektlerini deneyebilirsiniz.

2. KineMaster

KineMaster uygulamasını başlattığınız zaman karşınıza çıkacak basit bir korku hissi oluşacaktır. Çünkü uygulama sizi anında ücretli versiyonu satın almaya zorlamaktadır. Fakat kısa sürede netleşeceği gibi para ödemeye istekli olmasanız bile yazılım oldukça güçlü ve kullanılabilir durumdadır.

Klipleri içe aktarmak çocuk oyuncağıdır. Uygulama ekran alanını mükemmel şekilde kullanır. Varsayılan olarak büyük bir önizleme alanı vardır. Ayrıca önemli komutlar için bir araç çubuğu ve medyaya, sese ve kaplamalara hızlı bir şekilde ulaşmak için etrafında simgeler bulunan kamera benzeri bir kayıt düğmesi ile çevrilidir.

Varlıklar ve dışa aktarımlar filigranlı olabilir. Dışa aktarımların ve varlıkların filigranlı olması demek elbette işinize yarayamayacaktır. Bu yüzden uygulamayı satın almadan denenebilir olarak görmeniz gerekir. Bu uygulama Android kapsamında en profesyonel seçenek durumundadır.

1. LumaFusion

LumaFusion, masaüstü seviyesinde video düzenleme ile işini gören bir mobil uygulamadır. Bilgisayarınızı bir kenara bırakmak tam olarak yeterli olmasa bile editörlerin tüm projeleri tamamlamak için onu kullandığını duymuş durumdayız. Bunun için nedenini görmek oldukça kolaydır.

LumeFusion, mobil için düzenlemeyi basitleştirmek yerine karmaşıklığı benimsemesine rağmen erişilebilir kalan uygulamalardan biridir. Çok kanallı bir düzenleyicisi vardır. Üst üste bindirilmiş efektler, müzik ve seslendirmeler için çeşitli çalışmalar yapabilirsiniz. Ayrıca her şeyi iPhone üzerinden yönetebilirsiniz.

Manyetik zaman çizelgesi, düzenlemenizdeki herhangi bir noktaya atlamanıza olanak tanıyan kullanışlı bir genel bakışla 4K çekim yaparken bile esnek ve duyarlıdır. Denenecek çok sayıda efekt, renk düzeltme aracı ve ses karıştırma özelliği vardır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap