2021'in İlk Yarısında En Çok İndirilen Mobil Uygulamalar Belli Oldu

2021 yılının ilk yarısında en çok indirilen uygulamalar belli oldu. Uygulama istatistiklerini takip etmekte olan Sensor Tower, 2021'in ilk 6 ayında en çok indirilen uygulamaları açıkladı.

Pandemi sebebi ile eve kapanmak zorunda kalan milyonlarca insan, telefon ve bilgisayar kullanımını oldukça arttırdı. Eve kapanma döneminde sosyal medya platformları oldukça fazla sayıda kullanıcı kazandı ve platformlara olan ilgi zirveye ulaştı.

Sensor Tower, 2021 yılının ilk çeyreğinde en çok indirilen uygulamaları açıkladı. Açıklanan rapora göre yılın ilk yarısında en çok indirilen uygulamalar listesinin başında yine TikTok var.

Son iki yıldır sürekli olarak kullanıcı sayısını arttıran TikTok, kısa süre içerisinde 1 milyar kullanıcı hedefine emin adımlarla yürüyor. Yayınlanan raporda ilk 5 sıra içerisinde Facebook yapımı olan uygulamaların üç tanesi yer alıyor. En çok indirilen uygulamalar listesinde ikinci sırada Facebook, üçüncü sırada Instagram, dördüncü sırada WhatsApp ve beşinci sırada Telegram yer alıyor.

Google Play Store ve App Store üzerinde sıralamalar her ne kadar değişsede, en çok indirilen 10 uygulama neredeyse aynı. Öte yandan, salgınla birlikte artan konferans uygulamalarının kullanımıda popülerliğini devam ettiriyor. Bu popülerlik Google Meet ve Zoom gibi uygulamaların ilk 10'a girmesini sağladı.

En Çok Harcama Youtube'da Yapılıyor

Uygulama harcamalarında da bir rekor kırıldı. Geçen senenin ilk çeyreğine kıyasla uygulama harcamaları %40'lık bir artış gösterdi. Toplam harcama 32 milyar dolara ulaştı.

En çok harcama yapılan uygulamalar sırasıda belli oldu. En çok harcama yapılan uygulama Youtube olurken, TikTok, Tinder, Disney+ ve Tencent Video listedeki yerini aldı.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap