Instagram Lite Versiyonu Erişime Sunuldu

En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, Instagram Lite versiyonunu Hindistan'da kullanıma açtı. Instagram Lite versiyonunun tüm dünyada erişime sunulması bekleniyor.

Facebook'un bünyesinde bulunan Instagram, aynı Facebook Lite sürümü gibi Instagram Lite sürümünü geçtiğimiz dönemlerde duyurmuştu ancak daha sonra iptal edilmişti.

Instagram Lite, yalnızda 2 MB'lik küçük dosya boyutu ve 2G bağlantıda çalışabilmesi nedeniyle çok düşük veri tüketimine neden oluyor. Sahip olduğu avantajlar nedeniyle eski telefonlara sahip kullanıcılar için öncelikli tercih haline geliyor. Ancak Instagram Lite yalnızca Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabiliyor.

Küçük dosya boyutu ve düşük veri tüketimi sağlayan Lite versiyonu Instagram'ın bazı özelliklerinin kullanımını engelliyor. Platforma yeni eklenen Reels ve Reels'in içinde bulunan alışveriş özelliği ve IGTV gibi özellikler kullanılamıyor. Lite versiyonunda sadece Hikayeler, gönderi paylaşımı gibi Instagram'ın temel özellikleri kullanılabiliyor. Instagram Lite için telefonda yer kaplamayan, yeni özellikleri barındırmayan Instagram uygulaması diyebiliriz.

Instagram Lite versiyonu her ne kadar Hindistan'da indirilmeye başlansa da ilerleyen zamanlarda tüm dünyada kullanıma açılacak mı henüz bilinmiyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap