Instagram Çalışmıyor (%100 Çözüm)

Instagram, internetteki en ünlü fotoğraf paylaşım platformlarından biridir. Kendini kelimelerle değil resimlerle ifade etmeyi tercih eden kişilerin kullandığı sosyal medya sitelerinden biridir. Instagram çalışmıyor gibi bir durumla karşılaştığınız zaman belirli bir müdahalede bulunmanız gerekebilir.

Instagram çalışmıyor hatasını düzeltmek için en iyi adımlardan birisi cihazınızı yeniden başlatmaktır. Ayrıca sabit bir internet bağlantınız olduğundan emin olmanız gerekir. Her ikisini de denemiş durumdaysanız ve Instagram çalışmıyor durumdaysa daha farklı adımlar atmanız gerekebilecektir.

1. Telefonun işletim sistemini güncelleyin

Android işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa güncelleme alma konusunda pek avantajlı olmayabilirsiniz. Diğer taraftan MIUI gibi özelleştirilmiş bir işletim sistemi kullanıyorsanız güncellemelerin mümkün olduğunca kısa sürede tarafınıza ulaşması söz konusu olabilecektir.

Belirli işletim sistemi güncellemelerinin olup olmadığını denetlemek için Ayarlar kısmını açın. Telefon hakkında bilgilerin yer aldığı kısma gidin ve sistem güncellemesini inceleyin. Buradan telefonunuzda herhangi bir işletim sistemi güncellemesi olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

2. Instagram'ı yeniden yükleyin

Çoğu uygulama, düzenli olarak çıkarılan uygulama güncellemeleri sayesinde hata düzeltmeleri yayınlar. Instagram bu uygulamalardan biridir. Dolayısıyla App Store veya Play Store üzerinden güncellemeleri kontrol etmeniz gerekmektedir.

App Store veya Play Store üzerinde güncelleme varsa bunu yüklemeyi ihmal etmeyin. Güncellemeyi yükledikten sonra Instagram'ı açın ve uygulamanın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Uygulamayı güncellemek işe yaramazsa yeniden yüklemeniz gerekir. Bunun için önce uygulamayı telefonunuzdan tamamen kaldırmanız gerekmektedir.

3. Instagram Web'i deneyin

Bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda yer alan favori tarayıcınızı çalıştırın ve Instagram'a buradan ulaşmayı deneyin. Instagram burada sorunsuz bir biçimde yükleniyorsa sorun uygulamada olabilir. Eğer Instagram Web dahi yüklenmiyorsa sorun sizden kaynaklanmıyor olabilir.

Bu durumda beklemekten başka çareniz olmayacaktır. Çünkü problem Instagram sunucuları ve servisleriyle ilgilidir. Her ne kadar Instagram çok büyük bir platform olsa bile zaman zaman sunucu veya hizmet taraflı aksaklıklar yaşanabilmektedir.

4. Instagram'ın çöküp çökmediğini kontrol edin

Bazı zamanlarda Instagram'ın erişilemez olması şaşırtıcı gelebilir. Ancak bu durum yaşanabilecek aksaklıklardan biridir. Instagram'ın çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin hızlı ve kolay yolu bu tür durumları kontrol eden bir araçtan yararlanmaktır.

Bu işlem için Down Detector adı verilen servisi kullanabilirsiniz. Down Detector sayesinde uygulamanın ne zaman ve kaç kez kapalı kaldığını görebilirsiniz. Ayrıca bu tür hizmetler sayesinde sorunun genel olup olmadığını ve belirli bir alanı etkileyip etkilemediğini görebilirsiniz.

5. Güvenlik uygulamalarını kontrol edin

Bu adım kullandığınız virüsten koruma uygulamasına bağlı olacaktır. Bazen güvenlik uygulamaları Instagram gibi uygulamaları zararlı görerek onları kara listeye ekleyebilmektedirler. İlk olarak, Instagram çalışmıyor problemini çözüp çözmediğini kontrol etmek için güvenlik uygulamasını devre dışını bırakın.

Güvenlik uygulaması devre dışı olduğu zaman sorununuz çözülüyorsa bu durumda bazı ayarların uygulamayı engellemesi söz konusu demektir. Bu durumda virüsten koruma uygulamasını gözden geçirmeye çalışın. Instagram'ın kara listede olup olmadığını iyi bir şekilde kontrol edin.

6. Önbelleği ve verileri temizleyin

Eski veriler ve önbellek dosyaları, bir uygulamanın nasıl çalışacağını ve nasıl davranacağını etkileyebilir. Eski verilerin ve önbellek dosyalarının silinmesi uygulamanın çalışmasına herhangi bir etki etmeyecektir. Sadece tekrar oturum açmanız gerekecektir.

Telefonunuzda Ayarlar kısmını açmalı ve ardından uygulamaları yönetme kısmına giriş yapmalısınız. Önbellek temizliği gerçekleştirmek için uygulamanın kendisini bulmalı, verileri ve önbelleği temizlemelisiniz. Ardından Instagram uygulamasını tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

7. Uygulama izinlerini kontrol edin

Hemen hemen her uygulamanın çalışmak için belirli izinlere ihtiyacı vardır. Uygulamaların çalışmak için istedikleri izinler işletim sisteminden işletim sistemine göre farklılık gösterir. Dolayısıyla hangi işletim sistemini kullanıyorsanız ona uygun olarak bir kontrol gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Instagram gibi uygulamalar belirli standart izinlere ihtiyaç duyarlar. Bu izinleri ona sunmazsanız Instagram çalışmıyor gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Dolayısıyla uygulamanın ihtiyaç duyduğu izinleri ona sunduğunuzdan emin olmak için uygulamanın izinlerini kontrol etmelisiniz.

8. Bağlantı problemlerini kontrol edin

Instagram'ın çalışmamasının temel sebebi bağlantınızda yer alan problemler olabilir. Bazı durumlarda internet servis sağlayıcısı kaynaklı problemler Instagram'ın çalışmamasına neden olabilecektir. Bu tür bir durumla karşı karşıya olup olmadığınızı kontrol etmek için diğer internet sitelerine ama özellikle Facebook'a girişinizin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Ayrıca hücresel veri ağını kullanıyorsanız problem bununla ilgili olabilir. Bir Wi-Fi ağı bulmalı ve ona bağlandıktan sonra Instagram'a erişmeye çalışmalısınız. Hücresel veride bağlantı yokken Wi-Fi ağında bağlantı varsa bu durumda bir veri problemiyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap