İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

Bir insan gözünün bir cep telefonu kamerasına kıyasla ne kadar iyi olduğunu öğrenmek ister misiniz? Kısacası, insan gözü kaç megapikseldir sorusu karşımıza çıkmaktadır. Bu soruya verilebilecek cevap için bilime danışmak çok daha doğrudur.

Bilim adamı ve fotoğrafçı Dr. Roger Clark'a göre insan gözünün çözünürlüğü 576 megapikseldir. Üst seviye bir telefon kamerasının 108 megapikseli ile karşılaştırıldığında bu oldukça büyük bir rakama işaret etmektedir.

Fakat bunun ne anlamı önemlidir. İnsan gözü bir kameraya benziyor mu? 576 megapiksel çözünürlük tek tek pikselleri ayırt edemeyeceğiniz kadar keskin ve net bir görüntüye sahip bir ekran oluşturmak için 576 milyon pikseli görüş alanınıza sığdırmanız anlamına gelir.

Dr. Roger Clarck gerçekleştirdiği araştırmada görüş alanı boyunca optimal görme keskinliğini varsaymıştır. Yani gözlerinizin önündeki sahne etrafındaki hareket ettiğini düşünmüştür. Ancak, anlık görüntü uzunluğundaki tek bakışta çözünürlük 5-15 megapiksel olmaktadır.

Bunun sebebi, gözlerinizin bir kamerada kabul edilemeyecek kadar birçok kusura sahip olmasıdır. Sadece görüşünüzün merkezinde fovea denilen çok küçük bir alanda yüksek çözünürlük görürsünüz. Optik sinirin retinayla buluştuğu yerde kör bir nokta vardır.

Gerçeğe bakacak olursak, "insan gözü kaç megapiksel" sorusu aslında yanlış bir sorudur. İnsanın gözü bir kamera lensi değildir; belleğe kaydetmek için anlık görüntüler çekmez. Daha çok bir dedektif gibidir. Çevreden ipuçlarını toplar, parçaları bir araya getirir ve tam resim oluşturur.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap