IMDB'ye Göre 2021'in En Popüler 10 Dizisi

Sinema ve televizyon yapımları denildiğinde akıllara ilk gelen sitelerden birisi olan IMDb, 2021 yılının en popüler dizilerini paylaştı. Paylaşılan bu liste tamamen kullanıcıların oylarıyla belirlendi. Paylaşılan listede elbette son dönemlerde gündemi epey meşgul eden yapımlar yer aldı.

IMDb her sene paylaştığı listenin bir benzerini bu yıl da paylaştı. En popüler dizilerin yer aldığı liste tamamen kullanıcıların oylarıyla belirlendi. 200 milyondan fazla aylık ziyaretçisi olan IMDb tarafından yayınlanan bu liste son 1 yılın en popüler yapımlarını öğrenme konusunda oldukça yeterli diyebiliriz.

IMDb Kullanıcılara Göre 2021'in En Popüler 10 Dizisi

Tekrar hatırlatmak gerekirse bu listenin IMDb kullanıcılarının oylarıyla belirlendiğini belirtmeliyiz. Tamamen profesyonel editörler veya eleştirmenler tarafından oluşturulmuş bir liste değildir. Bu nedenle IMDb puanı düşük olan bir diziyi listede görebilme şansınız vardır.

10. Lucifer

Lucifer ilk olarak FOX ağında yayın hayatına başlayan, sonra iptal edilen ve Netflix tarafından devralınan bir dizidir. Dizinin hikayesi DC Comics bünyesinde yer alan The Sandman isimli çizgi romana dayalıdır. Seri 9 Mayıs 2015 tarihinde devralınmış ve 2016 yılında tekrar yayınlanmaya başlamıştır.

Lucifer dizisi çizgi romana benzer bir temele sahiptir. Her ikisi de cehennemdeki tahtından kendi isteğiyle feragat eden ve Los Angeles'ta Lux adlı bir gece kulübünün sahibi olan Lucifer'i anlatır. Çizgi romanda biraz daha teolojik yapısı olsa bile dizide LAPD Dedektifi Chloe Decker'a yardım etmeye karar veren bir Lucifer yer alıyor.

9. Cobra Kai

Cobra Kai, Robert Mark Kamen'in meşhur Karate Kid serisine dayalı aksiyon ve komedi temalı bir dizidir. Dizide genç komşusu Miguel'i zorbalardan kurtaran ve ona karate sanatında rehberlik eden eski bir karatesi olan Johnny Lawrence'ın maceraları işleniyor.

Cobra Kai, 1984 All Valley Karate turnuvasından 30 yıl sonrasını konu alır. Daniel LaRusso artık Bay Miyagi'nin rehberliği olmadan hayatına devam etmelidir. Ancak işlerin pek yolunda gitmez. Çünkü eski rakibiyle yüzleşmelidir. Bu isim ise Cobra Kai karete dojosunu açarak kendi hayatını yoluna koymak isteyen Johhny Lawrence'tir.

8. Shadow and Bone

Shadow and Bone, Leigh Bardugo tarafından yazılmış olan Shadow and Bone ve Six of Crows isimli romanları temel alan fantastik bir dizidir. Uğursuz güçler, kendi dünyasını bir bütün haline getirebilecek güce sahip olan genç bir askere karşı sinsice bir plan yapar. Genç asker onca gücüne rağmen bir komploya kurban gitmek üzeredir.

Benzersiz bir dünyaya ait yaratıkların insan etiyle ziyafet çektiği bir yerde hayatta kalmak zordur. Her yeri kaplayan sonsuz karanlığın hüküm sürdüğü devasa bir bariyer dünyayı ikiye bölmüş durumdadır. Genç bir asker bu ikiye bölünmüşlüğü ortadan kaldıracak güce sahiptir. Ancak hayatta kalmak için daha fazlasına ihtiyaç vardır.

7. Mare of Easttown

Mare of Easttown, Mare Sheehan isimli dedektifin bir cinayetin peşinden gitme hikayesini konu alır. Cinayeti araştırdıkça her ne kadar küçük bir topluluk olsa bile herkesin karanlık tarafı olabileceğini fark ediyor. Ailesi ve geçmişiyle ilgili trajediler açığa çıktıkça bugün yaşadığı problemlerin kaynağını öğreniyor.

Mare Sheehan kendi hayatının darmadağın olmasını engelleme peşindedir. Oldukça yakın bir zamanda öldürülen genç bir kadının cinayetini araştırmak ona düşer. Ancak aynı zamanda kayıp bir kızın davasına bakan biridir ve bir yıldır bu davayla ilgili somut bir ilerleme yoktur. Bu nedenle toplumun ona olan inancı oldukça azdır.

6. The Walking Dead

The Walking Dea büyük oranda diziyle aynı adı taşıyan ve Robert Kirman, Tony Moore ve Charlie Adlard tarafından yazılmış olan çizgi roman serisine dayanır. Kıyamet sonrası korku temalı bir dizidir. Dizi, Walker adını taşıyan zombilerin sürekli saldırılarıyla tehdit edilen bir grup insanın hayatta kalma mücadelesini işler.

Bir zombi kıyametinden kurtulan kişi sayısı oldukça fazladır. Dünyada modern uygarlık tamamen çökmüş durumdadır. Hayatta kalanlar, kendileri yasalarına ve kendi ahlak kurallarına bağlı olarak gruplar oluşturmak zorundadırlar. Hayatta kalan herkes hem açlıkla hem zombilerle hem de diğer insanlarla mücadele etmelidirler.

5. Bridgerton

Bridgerton oldukça güçlü bir ailenin en büyük Daphne Bridgerton'ın son derece rekabetçi olan evlilik piyasasına girişini konu edinir. Ebeveynleri her ne yaptıysa onu yapmaya çalışan kadının amacı gerçek aşkla filizlenmiş bir evlilik gerçekleştirmektir. Bu yolda emin adımlarla ilerlerken abisinin çevirdiği entrikalara maruz kalır.

Kalıcı arkadaşlıkların ve dostlukların değerini öğrenebilmek için Bridgerton hayatta çeşitli deneyimler kazanır. Ailesinin kendi hayatı üzerinde amansız etkilerine şahit olur. Kendi yolunu çizmek isteyecek. Aşkın sarıp sarmaladığı aşkın peşinden giderken romantik ama aynı zamanda skandallarla dolu bir hayat yaşar.

4. The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier, Avengers: Endgame filminin devamı niteliğini taşır. Marvel evreninin en önemli dizi yapımlarından biri olarak görülür. Kaptan Amerika'nın elini eteğini çektiğinde kullandığı olağanüstü kalkanın iki farklı mirasçısı vardır. Bu mirasçılardan birisi Falcon, diğeri ise Winter Soldier'dır.

Falcon kalkanı kullanmak istemez. Winter Soldier'ın ise geçmişiyle başı derttedir. Kaptan Amerika'nın eşsiz mirası ortada kalmak üzeredir. Falcon ve Winter Soldier bir araya gelirler. Kendi yeteneklerini test etmek için global çapta bir maceraya atılırlar. Bu macera ise sabırlarını epey bir zorlayacaktır.

3. Squid Game

Squid Games para için ölümüne mücadeleyi konu alan bir tür yarışma tarzı dizidir. Para sıkıntısı içinde olan insanlar bir dizi çocuk oyununda oynamak için bir yarışmaya davet edilirler. Kazananlara ise milyarlarca dolar ödül verilecektir. Yarışmayla ilgili bilinmesi gereken en önemli şey ise ucunda aynı zamanda ölüm olmasıdır.

Yarışmanın karanlık bir tarafı olduğu kesindir. Ayrıca bol bol kan akıtılacağı bir sır değildir. Ölümcül savaşlara dönüşen oyunlarda en önemli şey adanmışlık olacaktır. İnsanlar hızlı bir biçimde ilerleyen yarışmada nerede olduklarını sorgulama fırsatı bile bulamayacaklardır.

2. Loki

Loki, Thor'un kardeşi olan Loki'yi yeni bir maceraya doğru takip eder. Avengers dünyasında ve Thor serisinin dünyasında kendine farklı bir yer edinen Loki burada yoktur. Bir anlamda hilenin ve yaramazlıkların tanrısı olan Loki kendi başına vereceği macerada bu sefer iyi adamların tarafında yer alır.

Zamanın çok ötesinde olan ve zamanı kontrol dilebildiği Time Variance Authority adı verilen bir evren hayata geçilir. Bu büyük oranda çalınan Tesseract sayesinde gerçekleşir. Bu evrende Loki'e bir tercih yapması istenir. Loki'nin varlığı ya tamamen silinecektir ya da daha büyük bir tehdidin durdurulmasına yardımcı olacaktır.

1. WandaVision

WandaVision oldukça basit bir hikayeyi konu alır. Wanda Maximoff ile Vision bir banliyöde yaşamlarına devam etme kararı alırlar. Evli olan ikilinin aynı zamanda iki tane çocukları vardır. Birer süper kahraman olmak hayatlarını kolaylaştıracak olsa bile bazen işleri çığırından çıkarabilecek bir durumdur.

Çünkü hem Wanda hem de Vision bir şeylerin yolunda gitmediğinden şüphelenmeye başlarlar. Bu şüphe onları daha derin bir hayatın içerisine doğru çeker. Sonunda önemli bir kararın eşiğine kadar gelirler. Artık kimin ne tür bir kaderin parçası olduğuna karar vermek zorundadırlar.

IMDb tarafından yayınlanmış olan 2021 yılının en popüler dizileri bu şekildeydi. Diziler hakkında çok kısa bile olsa bir takım bilgiler paylaşmaya çalıştık. Dizileri izlemeye karar vermeden önce fragmanlara veya dilerseniz diziler hakkındaki yorumlara ve incelemelere göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap