Humble Bundle Nedir? Humble Bundle Nasıl Kullanılır?

Humble Bundle sonsuza kadar sizin olacak oyunlar, yazılımlar, kitaplar, sesli kitaplar ve çizgi romanlar için harika fırsatların yer aldığı çevrimiçi bir hizmettir. Aylık belirli bir ücret karşılığında Humble Bundle'a üye olabilirsiniz. Böylece DRM olmayan çeşitli içeriklere ve birbirinden avantajlı Humble Store indirimlerine erişebilirsiniz.

Humble Bundle platformu genel olarak oyunlar için tercih edilmektedir. Birçok Humble Bundle oyununun Steam platformunda kullanılabilmesi ekstra avantajlı olarak görülür. Yayın hayatının ilk dönemlerinde yoğun bir biçimde oyunlara öncelik verse bile artık ürün portföyü çok daha geniştir.

Humble Bundle Nedir?

Humble Bundle oyunlar, yazılımlar, kitaplar, sesli kitaplar ve çizgi romanlar gibi dijital ürünleri satın alabileceğiniz çevrimiçi bir platformdur. İçerisinde çok büyük bir ürün koleksiyonu vardır. Genel olarak tüm bu ürünlere ait fiyatlar diğer platformlara göre çok daha uygun bir biçimde sunulur.

Dijital bir ürün satın almak istiyorsanız ve indirim peşinde koşuyorsanız Humble Bundle ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir platformdur. Sadece neler istediğinize odaklanmalı ve bunu yaparken fırsatları göz ardı etmemelisiniz. Bu şartları yerine getirdiğiniz zaman Humble Bundle size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

 • Öncelikle ihtiyaçlarınıza uygun olan ve indirimlerle desteklenmiş bir paketin platformda yer almasını bekleyin.
 • Humble Store kısmına göz atın. Paket olarak sunulmuş fırsatlar olmasa bile büyük indirimlerle karşılaşabilirsiniz.
 • Düzenli olarak içerik tüketebileceğinizi düşünüyorsanız Humble Choice planına üye olun.

Başlangıçta kullanıcılara büyük indirimlerle oyun sunma politikasını takip eden Humble Bundle artık sadece oyunlarla sınırlı kalmamaktadır. Dijital ürün kapsamına giren birçok farklı üründe çeşitli indirimler bulabilirsiniz. İlk olarak platformun işleyişini ve ardından abonelik sisteminin faydalarını incelemelisiniz.

Humble Bundle Güvenilir Midir?

Humble Bundle tamamen yani %100 yasal ve güvenilirdir. Humble Bundle oyunların veya yazılımların dağıtımcılarıyla anlaşmalar yaparak bu büyük indirimleri kullanıcılarına sunabilmektedir. Bu nedenle Humble Bundle tarafından sunulan hizmetin tamamen yasal ve güvenilir olduğunu söylemek mümkündür.

Humble Bundle, 24 Kasım 2010 yılından bu yana piyasadadır. Uzun bir süredir piyasada olması onun güvenilirlik ve kullanışlılık açısından problemsiz olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, birçok hayır kurumu ile çalışmaktadır. Bununla birlikte arkasında Ziff Davis gibi bir medya devinin olduğu unutulmamalıdır.

Humble Bundle Nasıl Kullanılır?

Humble Bundle platformunun kullanımı oldukça basittir. Bu platform, belirli oyunları, kitapları, yazılımları, uygulamaları ve çizgi romanları belirli bir paket haline getirir. Hazırlanan bu paketler doğrultusunda içerikler için ne kadar ödemek istediğinize kendiniz karar verirsiniz. Belirli içeriklerde ise belirli bir fiyat sınırını aşmak gerekir.

Örneğin, 11 oyundan oluşan bir Game Bundle oluşturulduğunu düşünelim. Bu Game Bundle içerisinde yer alan oyunların tamamını almak, yarısından fazlasını almak veya yarısından çok daha azını almak gibi seçeneklere sahip olabilirsiniz. Genel olarak şu şekilde bir paket yapısıyla karşılaşabilirsiniz.

 • Minimum 9 TL ödeme yaptığınız zaman 3 Item Bundle adı verilen ve sadece belirli 3 oyunun yer aldığı paketi satın alırsınız.
 • Minimum 92 TL ödeme yaptığınız zaman 8 Item Bundle adı verilen ve sadece belirli 8 oyunun yer aldığı paketi satın alırsınız.
 • Minimum 162 TL ödeme yaptığınız zaman Entire 11 Item Bundle adı verilen ve tüm oyunları içeren paketi satın alırsınız.

Yaptığınız ödemeler, ürünün geliştiricisi, hayır kurumu ve Humble Bundle arasında bölüşülür. Yapacağınız ödemenin daha doğrusu bağışın dağılımını belirleme şansınız vardır. Ancak, miktarın bir kısmını Humble Bundle'a bırakmak zorunludur. Ürünün geliştiricisi ile hayır kurumu arasında dağılımı ise istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Belirli bir paket için en çok katkıda bulunanlar arasında yer almanız durumunda adınız en fazla bağış yapanlar arasında gözükür. Alçakgönüllü olmayı tercih ederek adınızın gizli kalmasını sağlayabilirsiniz. Ek olarak, isterseniz Humble Bundle platformunda tüm paketleri hediye olarak satın alabilmeniz mümkündür.

Humble Bundle Ücretsiz Midir?

Humble Bundle ücretsiz değildir. Ancak sunduğu içerikler ücretsiz sayılabilecek kadar ucuzdurlar. Humble Bundle platformundan bir şeyler satın aldığınız zaman genel olarak DRM olmayan içerik temin etmiş olursunuz. Bu içeriklere erişmek için kitaplığınızı dikkatlice incelemeniz gerekir.

Bazı durumlarda aynı oyunun birden fazla platformda kullanılabilir sürümünü bulabilme şansınız vardır. Humble Bundle oyunu Steam platformda kullanmanıza izin verirken aynı zamanda DRM içermeyen sürümü için bir indirme bağlantısı sunabilir. Buna dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Humble Bundle tamamen ücretsiz olmasa bile çok düşük bir ücret karşılığında oyunlara sahip olmanızı sağlar. Oyunların çoğu Steam platformunda kullanılabilirler. Genel olarak karşınıza çıkacak seçenekler bu şekilde olacaktır. Ancak bazen Origin, uPlay ve PlayStation gibi platformlar için ürün anahtarı verebileceğini unutmamalısınız.

Humble Bundle Avantajlı Mıdır?

Humble Bundle tam anlamıyla bir mücevherdir. Çünkü neredeyse bir öğle yemeği fiyatına olağanüstü çeşitlilikte içeriklere erişim sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken aynı zamanda çeşitli hayır kurumlarına bağışta bulunabilirsiniz. Humble Bundle bu nedenle oldukça avantajlıdır.

Biraz araştırma yaptığınız zaman Humble Bundle platformunun neden avantajlı olduğunu kendiniz dahi öğrenebilirsiniz. Platformun Bundles bölümünde şu anda mevcut olan paketlerin tümüne göz atabilirsiniz. Bunu yaparken paketlerdeki içeriklerin gerçek değerlerini dahi öğrenebilirsiniz.

Humble Bundle Platformunun Diğer Özellikleri Nelerdir?

Humble Bundle, oyun, kitap ve yazılım paketlerine ek olarak birkaç farklı özelliğe daha sahiptir. Bu özellikler kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik şekilde oluşturulmuştur. Bazıları ise bir anlamda Humble Bundle platformunun hizmetleri karşılığında para kazanma noktasıdır.

Humble Choice Aboneliği

Humble Choice, Humble Bundle tarafından oluşturulmuş abonelik tabanlı bir hizmettir. Bu abonelik tabanlı hizmet doğrultusunda her ay çeşitli oyunlar elde edersiniz. Ayrıca, abonelik türünüze bağlı olarak oyunlardan bazılarını sonsuza dek saklamayı tercih edebilirsiniz.

Humble Choice daha önce Humble Monthly adını taşıyordu. Sadece 12$ karşılığında aylık bir oyun koleksiyonu sunuyordu. Tüm oyunları koleksiyonda tutabiliyordunuz. Buna ek olarak, belirli oyunlara erken erişim fırsatı elde edebiliyordunuz. Humble Monthly, Humble Choice ile değiştirildi ve çeşitli abonelik türleri sunuldu:

 • Humble Choice Lite
  • Humble Choice Lite planına aylık 5$ karşılığında abone olunur.
  • Humble Trove içerisinde yer alan oyunları oynamanızı ve onlara sahip olmanızı sağlar.
  • Humble Store içerisinden yapılan alışverişlere maksimum %10 oranında indirim uygular.
 • Humble Choice Basic
  • Humble Choice Basic planına aylık 15$ karşılığında abone olunur.
  • Humble Trove içerisinde yer alan oyunları oynamanızı ve onlara sahip olmanızı sağlar.
  • Humble Store içerisinden yapılan alışverişlere maksimum %10 oranında indirim uygular.
  • Aylık 3 oyun sunulur ve sunulan her oyuna ebediyen sahip olabilmenizi sağlar.
 • Humble Choice Premium
  • Humble Choice Premium planına aylık 20$ karşılığında abone olunur.
  • Humble Trove içerisinde yer alan oyunları oynamanızı ve onlara sahip olmanızı sağlar.
  • Humble Store içerisinden yapılan alışverişlere maksimum %20 oranında indirim uygular.
  • Aylık 9 oyun sunulur ve sunulan her oyuna ebediyen sahip olabilmenizi sağlar.

Humble Choice Lite, Humble Choice Basic veya Humble Choice Premium planlarından hangisini seçerseniz seçin dilediğiniz zaman iptal etme şansınız vardır. Planlardan hangisinin size uygun olduğunu düşünüyorsanız onu seçmeniz çok daha doğru olacaktır. Örneğin, sadece Humble Trove erişimi istiyorsanız Humble Choice Lite yeterlidir.

Humble Trove

Humble Trove, 75'ten fazla DRM içermeyen oyunun ve Humble Originals oyunlarının yer aldığı bir katalogdur. Humble Choice aboneliklerinden birini aldığınız zaman her ay yeni oyunlarla karşılaşırsınız. Humble Choice aboneliklerinden birine sahip olduğunuz sürece istediğiniz zaman indirip oyunları oynama şansınız vardır.

Bir başka açıdan bakacak olursak Humble Trove sizi aboneliğe teşvik etmeyebilir. İçeriklere erişim için minimum Humble Choice Lite aboneliği gerekir. Bununla birlikte oyunların üst düzey kalitede olduğundan bahsedebilmek elbette kolay değil. Yüksek kaliteli oyunlar için Humble Choice Basic veya Humble Choice Premium daha mantıklıdır.

Humble Store

Humble Store adından anlaşılabileceği gibi bir mağazadır. Burada yeni oyunları kolayca bulabilir ve isterseniz ön sipariş verebilirsiniz. En önemlisi mağazada yapılacak olan indirimlerden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Her ne kadar çoğu zaman kendi istediğiniz oyunu bulamayacak olsanız bile yeteri kadar sabırla bunu başarabilirsiniz.

Humble Store sayfasına ilk girdiğiniz zaman hemen sağ tarafta Special Deals kısmını görebilirsiniz. Burası en önemli indirimleri bulabileceğiniz yerdir. Bu indirimler sürekli olarak yenilendiğinden periyodik olarak kontrol etmeniz çok daha doğru olacaktır. Diğer mağazalarda bulamadığınız indirimleri belki burada bulabilirsiniz.

Humble Bundle Platformunda Nasıl Alışveriş Yapılır?

Humble Bundle, Türkiye'den PayPal ile alışveriş imkanı tanıyordu. PayPal yasaklanınca alışveriş yapmak zorlaştı. Platform, TL ile alışveriş yapmaya imkan tanıyınca platform tekrar popüler hale geldi. İnsanlar Humble Bundle'dan nasıl alışveriş yapılır diye sorgulamaya başladılar. Aşağıdaki adımları takip ederek bu soruya cevap bulabilirsiniz.

Adım 1: Giriş ve Arama

İlk olarak buradaki adresi kullanarak Humble Bundle platformuna ulaşın. Masaüstünden ziyaret ediyorsanız sağ üstteki Sign Up butonuna tıklayın. Mobilden ziyaret ediyorsanız sol üstteki menüyü açın ve mavi renkli Sign Up bağlantısına tıklayın. Üyelik açarken herhangi bir kart bilgisi vermenize gerek yoktur.

Daha sonra satın almak istediğiniz oyunun aramasını gerçekleştirin. Bunun için masaüstünde üst kısımda yer alan Search kutucuğuna oyunun adını yazın. Mobilde ise hemen sol üst kısımdaki menünün sağında yer alan büyüteç ikonunu kullanın. Örnek olarak Borderlands 3 oyununu ele alalım.

Adım 2: Sepet ve Fiyat Kontrolü

Borderlands 3 oyununun sayfasına ulaştığınızda sağ tarafta yeşil renkli bir Add to Cart butonu göreceksiniz. Bu butona tıklayarak oyunu sepetinize ekleyin. Bunu gerçekleştirdikten sonra oyun sepete eklenecektir. Bundan sonraki işlemlere sepetten devam etmeniz gerekecektir.

Şimdi yapmanız gereken sağ üst kısımda yer alan sepet ikonuna tıklayıp sepete ulaşmaktır. Sepete ulaşmaya çalıştığınızda Shopping Cart isimli bir pencere karşınıza çıkacaktır. Burada ürünün normal fiyatını, indirimli fiyatını ve aynı zamanda Humble Bundle tarafından hayır kurumuna bağışlanacak miktarı görebilirsiniz.

Adım 3: Kart Bilgileri ve Ödeme

Gerekli kontrolleri gerçekleştirdikten sonra mavi renkli Pay with card butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer daha önce kart bilgilerinizi Humble Bundle hesabınıza girmişseniz bunun yanında yeşil renkli Pay instantly with card seçeneğini görürsünüz. Hangisiyle işlem yapmak istiyorsanız bu şekilde devam etmelisiniz.

Mavi renkli Pay with card butonuyla yolunuza devam ettiyseniz şimdi karşınıza kart bilgilerinizi girmeniz gereken bir ekran gelecektir. Ödemenin Stripe tarafından desteklendiğini fark edebilirsiniz. Bu aşamada kredi kartı, banka kartı veya sanal kart kullanabilirsiniz. Bununla birlikte sonrası için kart bilgilerinizi kaydedebilirsiniz.

Adım 4: Profil Ziyareti ve Oyunu Bulma

Kart bilgilerinizi doğru girip yeşil renkli Öde butonuna bastıktan sonra işleminiz tamamlanacaktır. Herhangi bir problemle karşılaşmazsanız işleminiz yapılmış olacaktır. Artık satın aldığınız oyun (örnekte Borderlands 3) profilinize eklenmiş olacaktır. Oyunu bulabilmek için profilinizi ziyaret etmeniz gerekir.

Profilinizi ziyaret etmek için Humble Bundle sitesinde sağ üst kısımda yer alan insan ikonuna tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan seçeneklerden Purchases seçeneğine giriş yapın. Burada satın almış olduğunuz oyunların bir listesini göreceksiniz. Aldığınız oyun doğrudan Steam hesabınıza eklenmediği için bunu elle yapmanız gerekir.

Adım 5: Ürün Anahtarı ve Hesapları Bağlama

Purchases kısmına giriş yaptıktan sonra satın aldığınız son oyunu en üstte göreceksiniz. Ayrıca oyunu satın aldığınız tarihi görebileceksiniz. Şimdi oyunun üzerine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Humble Bundle size ürün anahtarını sunacaktır. Tek yapmanız gereken ürün anahtarını ortaya çıkarmak ve onu Steam platformunda etkinleştirmektir.

Bu işi elle yapmakla uğraşmak istemiyorsanız sağ üst kısımdaki insan ikonuna tıklayın ve Settings kısmına giriş yapın. Sayfa açıldıktan sonra aşağıya doğru inin ve Linked Accounts kısmına ulaşın. Burada Steam, Battle.net, Epic Games, Origin ve GOG hesaplarınızı Humble Bundle platformuna bağlama şansınız vardır.

Adım 6: Oyunu Ekleme ve Oynama

Dilediğiniz hesapları Humble Bundle platformuna bağladıktan sonra tekrar Purchases sayfasına geri dönüp satın aldığınız oyunun sayfasına ulaşabilirsiniz. Hesaplarınızı bağladıktan sonra (örneğin Steam), karşınıza ürün anahtarıyla birlikte yeşil renkli Redeem butonu çıkacaktır.

Redeem butonuna tıkladığınız zaman oyun otomatik olarak belirlediğiniz hesaba (örneğin Steam) eklenir. Artık tek yapmanız gereken Steam hesabınıza ulaşmak, hesabınızda oyunu bulmak, indirme ve yükleme işlemini başlatmaktır. Artık gönül rahatlığıyla Humble Bundle platformundan satın aldığınız oyunu oynayabilirsiniz.

Steam gibi diğer oyun pazarları çok büyük platformlardırlar. Humble Bundle ise basit bir mağazadır. Size sık sık özel indirimler, geniş seçimler, esnek ve cömert satın alma seçenekleri sunar. Sürekli oyun satın almak hoş olmayabilir ama hem oyun satın alıp hem de hayır kurumlarına bağış yapmak sizi memnun edebilecektir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap