Hindistan Hükümeti’nden 5G ve COVID-19 Açıklaması

COVID-19’un en çok etkilediği ülkelerden birisi olan Hindistan’da virüs ile ilgili önemli bir 5G açıklaması yapıldı. Ülkede 5G’nin COVID-19 ‘a neden olduğuna dair genel bir algı bulunuyordu.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada 5G sinyallerinin virüsün yayılmasıyla hiçbir ilgisi olmadığı ve mobil kulelerin çok düşük güce sahip, iyonlaştırıcı olmayan radyo frekansları yaydıkları ve insanlar da dahil olmak üzere canlı hücrelere herhangi bir zarar vermedikleri belirtildi.

Resmi açıklamayla duyurdular!

Hindistan Telekomünikasyon Bakanlığı'ndan yapılan  açıklamada, "Korona virüsün ikinci dalgasının 5G mobil teknolojilerin test edilmesinden kaynaklandığını iddia eden çeşitli yanıltıcı mesajlar sosyal medya platformlarında dolaşıyor. Ancak 5G teknolojisi ile COVID-19'un yayılması arasında bir bağlantı yok." denildi.

4 Mayıs’ta test süreci için anlaşma sağlanmıştı

Sosyal medyada yer alan iddiaların ana kaynağı ise 4 Mayıs tarihinde Hindistan’da yapılması planlanan 5G denemelerinin onaylanmasıydı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada bu duruma da değinildi. Açıklamalara göre 4 Mayıs’taki anlaşma sadece test süreçlerinin onaylanmasını içeriyordu. Ülkede 5G testleri henüz test edilmeye başlanmadı. Tüm bu gelişmeler ile birlikte bakanlık açıklamasında COVID-19 ve 5G arasında hiçbir bağ olmadığı net bir şekilde dile getirilirken Türkiye’de de zaman zaman benzer açıklamalar ve görsel paylaşımları yapılıyordu.

COVID-19 riski artıyor!

Yetkililer, yaklaşık üç hafta boyunca günde 300.000'den fazla korona virüs vakasını doğruladı. Bu açıklamaların ardından sadece Cuma günkü vaka sayıları 400 bini aştı. Ülkedeki oksijen tüpü ihtiyacı hala karşılanamadı.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap